Как да култивираме кактуси на открито

Модератор: scleri

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от Blue sky »

Автор на статията Ерик1001

Когато стане дума за кактуси, хората неволно започват да мислят за слънце, горещина и пустиня. Всъщност има много видове, които спокойно зимуват при нашите сурови климатични условия. Ето защо интерсът към целогодишно култивираните кактуси нарасва с всяка изминала година. Паралелно с кактусите , зимоустойчивите сукуленти също търпят голямо търсене. Тези растения може би са ще стават още по популярни, тъй като при увеличаващата се цена на енергията за поддържане на постоянна температура, те могат да бъдат чудесна колекция при малко поддръжка. Това си е наистин примамливо през зимата да се отглеждат кактуси, устояващи на нашата зима, които продължават да растат и цъфтят.

Изображение

Как да култивираме кактуси на открито?

Зимоустойчиви са кактусите, които издържат ,открити или защитени частично, на климатичните условия на нашите географски ширини.
За да стане възможно съществуването на растенията при тези клематични условия са нужни преди всичко слънце, добър дренаж и топлина. Затова най-доброто място за кактусите е склон/тераса с южно изложение. Добра идея би било да са засадени в скален кът.
Светлината се осигурява с югоизточен, югозападен или най-добре южен склон. По този начин кактусовото поле почти през целият ден ще се огрява от слънце. За разлка от култивираните на закрито кактуси тук няма да може да се прави допълнително осветяване със специанли лампи. Засаждането или отглеждането на дърво в близост трябва да се обмисли много внимателно за да не се получи засенчване в бъдеще.
Дренажът се осигурява от наклона на скалният кът и наличието на едър пясък, гранитен чакъл едри камъни и др. в почвеният субстрат. Тъй като алпинеумът няма да се разместван всяка година, то нека съотношението градинска пръст, добре угнила оборска тор, широколистна листовка, промит едър пясък, (гранитен чакъл), (пемза), речен чакъл да е2 :1:1:2:(0,5):(0,5):1 за да има достатъчно хранителни вещества години напред. В невисокте планини с особено големи валежи може да се направи прозрачен навес без стени за да може въздухът да минава свободно покрай растенията.
Топлината се осигурява също от слънчевото изложение тъй като „гърбът ” им се пази от студеният северен вятър. В списъкът на студоусточивите кактуси са разделени на три групи като всяка група издържа до определено температурно понижение. Като се знае, че някои видове опунцияса разпространени естествено до 60 ° с. ш. сред суровата пустош на Канада или по точно до Пийс ривър, където температурите падат до -35 - -45°С , то на височина около 400 метра могат да се организират чудесни колекции от зимоустойчиви катуси и сукуленти благодарение на температурната инверсия. При температурна инверсия се образува т.нар. "езеро на мраза" в най-ниските райони, като по-топлият въздух се издига във височина. Студеният въздух като по-тежък се стича към най-ниските части. Въпреси това обаче е възможно измръзването на студоустойчиви какктуси от едни вид при различни температури. Това се получава заради различните условия на гледане. Ако една Opuntia fragilis издържи на – 30 С при едни условия, то при други може да измръзне при – 20 С .

Засаждане

След набавяне на студоустойчиви кактуси и сукуленти те трябва да се засадят. След като сме разбъркали субстрата и сме построили скалният кът, е време за засаждане. Растенията внимателно се изваждат от субстрата и се почистват от него. След това в избраното от вас място се изкопава дупка малко по голяма от размера на кореновата система. Растението се поставя и корените му се посипват със субстрат и се утъпква. НЕ СЕ ПОЛИВА!!! Полива се след една седмица. Най-подходящото време за засаждане е средата на пролетта при облачно време. Ако не, то растенията да се покриват първите дни.

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от zmei4o »

според мен условията са както следва :D
1. да си имаш пустиня :D
2. да си имаш кактуси :D
3. да си нямаш вода :D
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
erik1001
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Фев 28, '10, 22:49
Местоположение: Русе

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от erik1001 »

Змей, предполагам че много добре знаеш че кактус и пустиня (в Америка) не е задължителон да се покриват напълно. ;) Пийс ривър определено не е нито пустиня, нито пък страдат от недостиг на вода. ;)
Suricactus ivanius
[img]http://media.snimka.bg/5684/017622860.jpg[/img]
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от Blue sky »

намерих мисля интересна статия по въпроса, ако има мераклии, може и да преведем нещо по въпроса

http://www.glenhirstcactiandpalms.co.uk ... scape.html" onclick="window.open(this.href);return false;

даденият списък е с кактуси и сукуленти, които са зимоустойчиви в Англия, вероятно част от тях ще бъдат и в България и си струва да се тестват.

а ето и няколко картинки и идеи от страницата

Изображение Изображение

Изображение Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от botan »

Това на снимките Agave striata ли е?
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от Shagrath »

http://palmsnorth.com/forum/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Сайта е за маниаци на тема "харди растения" :sclap:
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от johnstalker »

Shagrath написа:http://palmsnorth.com/forum/index.php

Сайта е за маниаци на тема "харди растения" :sclap:
Само за мен.. аз вече имам стартов набор от бодливци за следващата година. :D
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от Shagrath »

Знам за какво говориш :daaa: - за растенията от поръчката при "Кийслинг" :D Аз също твърдо съм решил да си направя такова чудо - и без друго покрай ремонтите на село имам струпана една доста голяма купчина камънаци, които ще ми влязат в работа. От "Кийслинг" и от "крайча" и на мен ми се посъбраха достатъчно растения за начинанието, отделно събрах семенца и на други харди агавета покрай другите поръчки. Само малко да се запролети, и започвам
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от johnstalker »

Сети ме напролет да ти проводя хавортия която издържа на открито и на нашите зими. :) :daaa:
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Как да култивираме кактуси на открито

Мнение от Shagrath »

:ieeemyzh: Благодаря за което! Не знаех, че хавортията издържа на нашите зими :o Аз пък мога да ти изпратя опунция и малки юки. С това разполагам за сега. Надявам се ако успешно премине процедурата по отглеждането от семена, да разполагам догодина и с агаве парии и агаве монтана.
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”