Еуфорбия (Euphorbia) - СТАЙНИ

Модератор: scleri

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - СТАЙНИ

Мнение от Гео, граф »

Euphorbia tirucalli

Изображение

Родина – Тропическа Източна и Южна Африка. Храсти или дървета с височина до 10 м, с гъста корона. Стъблата са вилообразни или спираловидно разклонени, членести, с дължина 7—10 см, тъмно-зелени, с многобройни, дребни, светли продълговати линии. Листата (само на израстващите стъбла) са линейно-ланцетни, дребни, с дължина 0,6—1,2 см и 0,1—0,2 см ширина, падат бързо. Цветовете са дребни, събрани по 4.

Аз на това растение му викам рипсалис, ама какво ли знам и аз :hmmm: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Еуфорбия (Euphorbia) - СТАЙНИ

Мнение от Гео, граф »

Грижи за растението:

Еуфорбията предпочита ярка разсеяна светлина и е подходяща за отглеждане на западен или източен прозорец. На южен прозорец през лятото е необходима защита от преките слънчеви лъчи. Някои видове могат да понесат пряко слънчево огряване, например Eu. milii, но все пак е добре и на нея да се осигури защита от обедното слънце, тъй като силната светлина предизвиква опадане на листата. През лятото растенията могат да се изнесат на открито място, защитено от преките слънчеви лъчи.

Повечето стайни видове еуфорбия са топлолюбиви растения. През лятото оптималната температура на въздуха е около 22-26°C. През останалите сезони е добре температурата в помещението да не пада под 12°C. Повечето видове могат да издържат краткотрайно понижаване на температурата до 5°C. Ако презимува на топло е необходимо да се обезпечи светло място.

През пролетта и лятото се полива умерено, с мека престояла вода, след просъхване на горния слой на субстрата. Някои от видовете спокойно понасят засушаване. Видовете с големи листа, например Eu. leuconeura не трябва да се засушават, защото листата опадат. Eu. milii също не понася добре засушаването на субстрата – хвърля листата си и цветоносите. През зимата поливането се намалява. Преполиването е много опасно за растението – може да предизвика загниване на кореновата система.

Еуфорбиите с външен вид, подобен на кактусите (например Eu. obesa), се поливат умерено през лятото, а през зимата – по-рядко, в сравнение с другите видове.

Влажността на въздуха няма съществено значение. Препоръчва се Eu. leuconeura от време на време да се пулверизира или листата да се навлажняват с мокра кърпа.

През периода на активния растеж (от април до септември) еуфорбиите се подхранват веднъж седмично със силно разреден разтвор на комплексни минерални торове. Може да се използват торове за кактуси.

Подрязването на връхчетата на клоните при храстовидните видове подпомага разклоняването. Може да се прави по всяко време на годината.

Еуфорбията се пресажда през пролетта, преди началото на растежа. Младите растения се пресаждат ежегодно, възрастните екземпляри — на 2-3 години, през март — април. Почвата се подготвя с неутрална реакция (pH 5-7), проницаема и достатъчно хранителна. Може да се състави от: листовка, торф и пясък, с добавка от парченца кирпич, и малко дървен въглен. На дъното на саксията се обезпечава добър дренаж от керамзит или стрити черупки. Растението е подходящо за хидропонна култура.

Размножава се от резници и семена,и чрез делене.

Много еуфорбии са двудомни растения, т. е. на едно растение има само мъжки, или само женски цветове. За да се образуват семена трябва да има растения с рознополов цъфтеж.

Eu. obesa и Eu. leuconeura се размножават от семена, които прорастват бързо във всякаква почвена смес.

Всички видове еуфорбия, освен Eu. obesa и Eu. leuconeura, се размножават от стъблени резници през пролетта. Отрязаните резници се засушават за 24 часа, да се изтече млечният сок, и се засаждат в лека почвена смес или в смес от равни части разложен торф и пясък. Полезно е в сместа да се добави и малко дървен въглен.

За да спре по-бързо млечният сок, срезовете се потапят в топла вода или се посипват с дървен въглен на прах.

Мерки за сигурност:

При работа с растението, трябва да се използват ръкавици. Млечният сок на много видове еуфорбии е отровен и предизвиква раздразнение и възпаление на кожата. Сокът не трябва да попада в очите. По време на цъфтеж, Eu. milii може да предизвика алергични реакции (в това число и сенна хрема, от прашеца). Трябва да се внимава и с шиповете на някои видове.

Възможни трудности:

При недостиг на вода или при засушаване, както и при ниски температури, листата могат да опадат.

Преовлажняването на почвата може да предизвика загниване на корените.

Рязката смяна на нивото на осветеност може да предизвика опадане на листата при много от видовете.

Вредители: рядко.

......................................................................................................

По-голямата част от информацията съм копирала от ТОЗИ сайт. Отдавна открих adept-bg.com и много неща съм чела там :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”