Адениум

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Адениум

Мнение от МГХ »

astra1951, аз също не съм специалист, но им се радвам и ги отглеждам с желание.
Четох , че трябва да се отрежат, за да се разклонят и да цъфтят повече, защото цветовете се образуват по върховете на клонките. Освен това се държат в малки саксии и се подрязват и корените, но за това има клипчета в интернет.
През лятото, когато расте мощно се отглежда като тропическо растение –полива се обилно и често, и се тори почти всяка седмица. През зимата не се тори и се полива рядко и по-малко в светли и топли дни. Счита се, че преминалите през сух период цъфтят по-обилно и продължително.

Ето и нещо по драстично
или пък отговор на въпроси
Аватар
astra1951
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Авг 29, '12, 21:34
Местоположение: sofia

Re: Адениум

Мнение от astra1951 »

Благадаря ти Миленка, че ми писа :dovolen: Имаш прекрасни цветя и снимки навсякъде, не мога да им се нагледам. Аз уж всичко чета, гледам Ютюб, ползвам съвети, но все нещо не е както трябва. Ограничена съм в апартамент, и останах предимно с тези капризни и своенравни екзотики адениуми и хои. Трудно им се угажда на субстанции, поливане, светлина, температура, и пр. Рязала съм адениум, но не се разклони и пак си остана на едно стъбло... , веднъж при пресаждане загинаха два, и ето така се разочаровам... :ufff: нямам и близки приятелки с това хоби :dovolen: Субстратът ми е от пясък, малко почва и перлит. Би ли ми казала твоите в какво са посадени, защото има различни мнения и за това. Мерси още веднъж, мила, за вниманието :dovolen: :tzeluvka: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Знанието не е мъдрост! Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Адениум

Мнение от МГХ »

astra1951 , аз садя в смес от торф, перлит, пясък и камъчета. Бързо съхне. Поливам на 4 дни, но в къщи е топло, защото сме на парно. Семена сея само в торф и перлит.
ММ прави смес от градинска или горска почва, пясък и дребни камъчета/получени от пресят пясък/. И в такава сме садили. Пак бързо съхне, но е по-твърда и на мен не ми харесва.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Адениум

Мнение от МГХ »

Като си рових из нета намерих ето такава снимка на адениум, чак не ми се вярва да има такъв , толкова е ... невероятен Изображение
или пък този Изображение
Аватар
astra1951
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Авг 29, '12, 21:34
Местоположение: sofia

Re: Адениум

Мнение от astra1951 »

МГХ, тези красиви меланжи може да са от руснаците, с техните необятни пазари и възможности... :shock: а за поливането откривам различия - напр. в субстрата виждам, че ти слагаш и торф, а аз не слагам, и също така при поливането - аз също съм на парно при 22 градуса, и сега през зимата поливам на 7-8 дни. Кой знае дали нещо не бъркам пак, от толкова четене и гледане. Сега напролет мисля да пресадя някои в по-големички саксийки, и трябва много да внимавам. Моите стават вече към три-годишни, ама ще цъфнат ли, не знам :snif: :snif:
Знанието не е мъдрост! Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Адениум

Мнение от МГХ »

Астра, на западен прозорец са и под него няма парно, но въпреки това на четири-пет дни са сухи. Сега, като е пекнало едно пролетно слънце и въпреки че ги орязах мъниците, все са прежаднели. Но поливам съвсем пестеливо. Без да подгизват.
Не съм решила кога и с какво да торя. Карат си само на слънце и вода. Чета в интернет : веднъж месечно адениумът може да се хранят. Използвайте торове за сукуленти. Концентрацията е минимална - не повече от 2%.
Сега умувам върху това :
Тайланд препоръчва този начин на стимулиране на цъфтежа. Адениумът е подрязан и оформен. Веднага след това въвеждат органична материя и симулират временна суша. В случаи с каудекс от 18 см в диаметър суха три седмици, с тънък стъбло - една седмица. След това три последователни дни напоени с добавянето на малко количество торове за орхидеи. Сушенето се повтаря, докато се образуват пъпки.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 877 пъти

Re: Адениум

Мнение от greeneyed »

Адениумите цъфтят, ще снимам и другите.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 877 пъти

Re: Адениум

Мнение от greeneyed »

Още един цъфти.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 877 пъти

Re: Адениум

Мнение от greeneyed »

И още един започва

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Kalina
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Юли 7, '19, 13:18

Re: Адениум

Мнение от Kalina »

Привет, банда! От скоро гледам адениумченца и се чудя дали има повод за притеснение ако има жълтеникаво петно на листото? Живеят на остъклена слънчева тераса и поливам на третия ден обилно в паничката долу.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”