За кактусите, цените, качеството и холандците

Модератор: scleri

Аватар
bossos
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Апр 1, '11, 18:35
Местоположение: Бургас

Re: Пахиподиум

Мнение от bossos »

Ерида (Erida; Έρις)
Ерида в древногръцката митология е богиня на раздора и съперничеството, една от първичните сили. Дъщеря е на богинята Никта и е внучка на Хаос. Оттук е и нейната двойствена същност. От една страна тя поражда глада, скръбта, битките, убийствата, споровете и беззаконието, а от друга ражда труда. Оттук и при Хезиод има две Ериди. Едната предизвиква войни и вражди и необичана от хората, а другата им е полезна, заставяйки ги да се съревновават в труда.
време е за корекция на ника и pd определяне на истинската същност (IMHO)
kle4o
Kъсо кафе
Мнения: 62
Регистриран на: Апр 21, '10, 12:21

Re: Пахиподиум

Мнение от kle4o »

Темата за пахиподиуми придоби тъжно развитие, жалко.

Споделям казаното за "горките" холандски кактуси само отчасти, защото има два възможни слоя за оценки:

1. Вярно е, че масовата търговия убива растенията и по самата си природа привлича по-повърхностен и случаен подход.
2.От друга страна има поне 4 факта, които правят такава организация атрактивна не само за широката публика:
- традицията на холандците - преди повече от 40 години те са организирали и монополизирали износа от Бразилия (на кактуси и семена) и особено в колоновидните бразилци са все още без конкуренция.
- използването на бази в Северна Африка и Канарските острови прави достъпни в Европа на доста атрактивни растения и някои от тях имат шанс да попаднат и в добри ръце (за жалост % е нисък поради масовата търговия)
- организацията на нещата в Холандия също е безупречна
- достъпът до растения на много места прави нещата по-лесни - отиваш, не се мазниш пред никого, има елемент на изненада, цените са атрактивни, гледаш и избираш, не стават глупави дрязги и перчене.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от johnstalker »

;) Аз пък се чудя, какъв човек трябва да си, за да не си вземеш добре изглеждащо, отгледано и здраво растение, като му вменяваш холандска нишка. Все пак холандците не са вчерашни в този бизнес. ;)
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Пахиподиум

Мнение от el pistolero »

Чакаме да се намери търговец в България, който да знае кое какво е и да внесе нещо избрано, а не обрано и преоценено от "микс-а".
Чехът г-н Хертуш го е направил в Чехия, но човекът си разбира от занаята.
Та, според мен проблемът не е в холандските производители, а в българските пишман вносители. :nod:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
kle4o
Kъсо кафе
Мнения: 62
Регистриран на: Апр 21, '10, 12:21

Re: Пахиподиум

Мнение от kle4o »

Отчасти е така, все пак методът на холандците има следните сигурни минуси:
- мъчат чудесни растения, отгледани напр. на Канарските острови, с превоз в контейнери до Европа
- посаждат ги само в торф и ги допингират мощно с химия
- държат ги заедно с всякаква друга растителност
- създали са уникална среда на патогени - трипсове, въшки, гъбни коктейли
Това е логиката на неекологичната търговия.
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от Val March »

admin написа:Второ, винаги, навсякъде по света и за всичко, има колекционерски, бутикови стоки и масови стоки за шир-потреба. Ако аз примерно харесвам скъпи, бутикови обувки от известни дизайнери (примерно), няма как да ме убедиш, че и гуменките, които продават циганите на пазара пак са обувки и следователно вършат същата работа и затова трябва да си купувам обувките само от пазара.
Представих си един готин крак в страхотна италианска обувка с дъъъъълъг ток....и нагоре нещо светлокосо и светлооко....с орхидея в ръка........ вдъхновяваща картинка!:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от Val March »

el pistolero написа:Чакаме да се намери търговец в България, който да знае кое какво е и да внесе нещо избрано, а не обрано и преоценено от "микс-а".
Чехът г-н Хертуш го е направил в Чехия, но човекът си разбира от занаята.
Та, според мен проблемът не е в холандските производители, а в българските пишман вносители. :nod:
Миналата година питах в една борса изцяло с холандски внос, дали могат да ми доставят една количка кактуси, примерно по една тавичка от вид, по мой списък. Не исках нищо специално - най-обикновени астрофитумчета и от тоя сорт. Не ми се продаваха колекционните ми растения, а приятелите ми от Варна просто вече нямаха какво да дадат за продажба на експозицията - всичко се обра!
Отговорът малко ме поизненада. Обясниха ми, че нямат никакъв начин да поръчват и избират кактуси. Каквото им прател техният човек в Холандия - това получавали. Понякога бракът достигал 50% още при пристигането на тира, но нямали избор - така се оползотворявали "обеми"! Не можели да ги продават със стандартната си печалба от няколко пъти, защото в рамките на месец и останалите 50% изгнивали.... Към края на изложбата ми предложиха "холандци" на по 80 ст., но определено ми беше съвестно да предлагам на любители такива растения. И не съжалявам, че отказах.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Пахиподиум

Мнение от scleri »

Явно темата вече няма нищо общо с пахиподиумите.

Имам позната която има градински център и два цветарски магазина, но добре че мъжът и е сериозен бизнесмен защото търговията с цвята не са много доходна. Та от първа ръка знам от нея как става пазаруването на цветя от Холандия. Не само на кактуси. Вероятно не става дума за сто процента от вноса в България, но все пак за сериозен процент.
Както знаете на борсата за цветя цената не върви на горе, а на долу и който пръв натисне бутончето той взема конкретната количка с цветя. Има обаче колички / макар и рядко / за които никой не натиска бутончето. Икономически неизгодно е производителя да връща такива колички в базата си и да ги пресортира . Разбира се Холандия не е България и не можеш да ги хвърлиш направо на боклука. За това количките с цветя които никой не е харесал отиват в център за компостиране. Там ги смилат в една огромна машина и превръщат в хубава почва която в Холандия е кът, и струва пари. Е нашите тарикати отиват при човека обслужващ въпросната машинка. За някаква друбна сума той им позволява да отделят каквото си харесат.
За това у нас холандските цветя не се славят с високо качество. За това има и огромна разлика в цените по нашите магазини и в он лайн магазините продаващи холандска продукция.

Разбира се не трябва всичко да се слага под един знаменател. Има сериозни фирми които раяботят по европейски. За това от време на време и по нашите магазини може да се намери нещо стойностно. Както казва Джони глупост е да не си вземеш някое прекрасно кактусче само защото е с холандски произход. Стига разбира се да го видиш на време преди са се е скапал от непрофесионалните грижи които полагат за него продавачките в магазините за цветя.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пахиподиум

Мнение от ravik »

Ще отделя мненията в отделна тема, че наистина нямат общо с пахиподиумите. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Пахиподиум

Мнение от Shagrath »

Arida написа::mrgreen: Val March , Като си недооценен ИЗВЕСТЕН КАКТУСАР-МАНЯК в милото ни Отечество,що не си продадеш кактусарската колекция на ЗАПАД?.... :mrgreen: Ама и там не те искат!!!Май и те не те оценяват с тези ЦЕНИ.... :mrgreen:
Хайде стига вече си ръсила простотии !!! Колеги, престанете да й обръщате внимание, и тя сама ще престане. Не виждате ли, че точно това цели - вашето внимание я издига в собствените й очи и продължава със скудоумията.
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”