За кактусите, цените, качеството и холандците

Модератор: scleri

Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

За кактусите, цените, качеството и холандците

Мнение от Arida »

Val March написа:Искаш ли един Саундерсии? Цъфтяща големина от половин метър:)))
А моето бревикауле ще си го оставя....
Ей,Val March,направо съм изумена от ценоразписа,който ми изпрати на ЛС. :shock: Това е сайта в който този човек продава кактуси за 15 лв бройката!!! viewtopic.php?f=32&t=2480 .А даже има и от 40 лв. :potekoha: Човече,осъзнай се,в София има борса за кактуси!!!!!Един кактус независимо от вида му средно голям го продават на едро за 1.50 лв,а дребно 3 лв! :mrgreen: Пахиподиумите са на цена до 6-8 лв!!!А това каланхое на което не му знаеш латинското наименование http://www.prikachi.com/images/576/3098576q.jpg го продаваш за 7 лева!!! :mrgreen: А аз си го купих за 3 лв!!! :mrgreen: Адромисхус - 15 лв,а в Кауфланд е 4 лв.И то в идеално състояние!!! Не мога да разбера с какво твоята цена е толкова голяма,като става въпрос за едни и същи растения,които Майката Природа е сътворила???

По добре си намери друго поприще на изява,за да си продаваш скъпо и прескъпо кактусите и сукулентите!!!До колкото знам форума е за замени и подаряваници!!!Има си и тема за продажби!!!Но такива цени като твойте,просто ме изумяват!!!! :mrgreen:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от johnstalker »

Хей. Арида! Здравей! :daaa:
ВАЛ е известен български колекционер на кактуси и сукита. Той разпродава част от колекцията си, която според кактус-суки феновете тук е доста ценна. Ако цените не те устройват имаш избор - пазаруваш при Голандците, Кауфланд или Ортега или Кийслинг (както правя аз, щото немам холандци и кауфланд тук на село). Пазарувал съм и от Вал, както и от почти всички български търговци и производители на кактуси. За сега набирам експириънс и дейта в пазаруването на 'тръни', а резултатите от анализите ми скоро ще споделя в моя Бодлив блог. :D
Аз, както знаеш, съм кандидат кактусар от съвсем скоро. Логично за всички е, да съм хаотичен, наивен и обсебен от кактусите, или поне да се държа като такъв. :) Нелогично е да съм подготвен и последователен, нали? :) За това, аз направих проучване на цените на кактусите в България - първата ми задача. После започнах сравнение с Европейските им аналози. Както и очаквах, в нашата мила и родна страна имаше необясними ценови парадокси. Та чудя ти се на акъла, къде си тръгнала да се ядосваш за едно неизвестно с латинското си име каланхое. :D Понеже си ми мила дружка, и на мой приятел си жена, искам да те успокоя! Не си длъжна да купуваш неща, на които себестойността им ти се вижда бутикова, за това си има глупаци-познавачи-фенове-и-прочие ;). Всяка стока си има цена, която някой би дал за нея, и нито лев по-малко. :angelche:
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от Val March »

Arida написа: Ей,Val March,направо съм изумена от ценоразписа,който ми изпрати на ЛС. :shock: По добре си намери друго поприще на изява,за да си продаваш скъпо и прескъпо кактусите и сукулентите!!!До колкото знам форума е за замени и подаряваници!!!Има си и тема за продажби!!!Но такива цени като твойте,просто ме изумяват!!!! :mrgreen:
O, Sancta simplicitas!

Уважаема г-жо Арида (каквото и да значи това), най-учтиво Ви моля да ми спестите и задържите за себе си крясъците, многобройните !!!, зяпналите емотикони и съветите какво поприще да си търся в живота!
Днес на лични не съм Ви пращал ценоразписи, а линк към моя тема за разпродажба на част от колекцията ми, и то по Ваше запитване. Разбирам огромния Ви интерес да си имате половин-метров пахиподиум, но нямам намерение да Ви подарявам за 0.00 лева 10-годишно растение от рядък вид, което преди 7 години купих от италианска оранжерия.
Желая Ви успех и много радости с холандските хидропонни недоносчета за 1.50 и се надявам, че пледоариите ви по мой адрес вече са приключили!:))))
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: Пахиподиум

Мнение от Arida »

:mrgreen: Не е приключило и скоро няма да приключи!!! :mrgreen: Кой си ти Val March ? :D Никому не известен Варненски новоизлюпен кактусар ,дошъл от скоро в този форум с една единствена цел :D , за да си намери пазар на сукулентите и кактусите на които незнаеш латинските наименования.. :D И с какво право ти ще отричаш холандският пазар?Холандците продават растения по цял свят на достъпни цени за всички хора,които искат да гледат такива.А ,ти си дошъл тука да лъжеш хората за качество и цена. :D Едва ли ти си по -велик от Холандците и ако си :lol: ,интересно с какво???ОООО,да забравих .... :shock: с уникалният си ценоразпис и "БУТИКОВИ" екземпляри!!! :shock:
И нека всички хора в този форум,които искат да гледат кактуси и сукуленти знаят ,че в София има борса за всички видове кактуси на достъпни цени!!!А не ти да им дереш кожите по 15-20 лв за кактус,който могат да си купят за 2-3 лв.И то качествени продукти...холандски,чешки,и т.н.
И няма да приключа по тази тема....Ще го направя достояние на всички.... :liubov2:

johnstalker ,Точно ,защото съм на твой приятел и градски жена,затова не мога да гледам и чувам как те дерат за един нещастен кактус СЪТВОРЕН ОТ МАЙКАТА ПРИРОДА 17 лв. и с доставката 25лв.С тези пари би могъл да си купиш 30 кактуса различни екземпляри и то каквото ти душа иска!!! :tzeluvka:И то в много добро качество.Повярвай ми!!!
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от Val March »

Хахахаха...искаш шоу и скандал? Тръгваш да пишеш тотални лъжи и клевети за човек, когото не познаваш изобщо? Само защото е отказал да ти подари 10-годишен пахиподиум?!?! Измисляш цифри и "факти", които никъде в написаното от мен ги няма:)))) Заради самия пахиподиум се радвам, че не попадна в ръцете ти!:)))) Не ми се иска да бъде оглозган!:)))))))))))))))))))))))
А, не, нито ще ти доставя това гнусно удоволствие, нито ще падна до там да облекчавам изблиците ти на емоционална и психическа агресия!:))))
"Новоизлюпеният кактусар" отглежда кактуси от близо 40 години, и огромната част от колекцията му е купена с пари, и отгледана от семена, а не изпросена по форуми:)))))

Хората, които знаят какво означава 10-20-30 години да отглежаш кактус, да му слугуваш, обгрижваш и плащаш купчини пари за ток, препарати, субстрати и прочие, какви безумни разходи на време, усилия и нерви коства това, знаят колко трябва да струва един 10-годишен кактус. Вече три месеца , откак се наложи да редуцирам сбирката, същите хора ми обясняват колко е нелепо да продавам по 50 лева 40-годишни растения.При положение, че по цял свят биха стрували 500 еуро.

А ти можеш да не се въодушевяваш и възбуждаш - този месидж не е за теб, а за хората тук, които имат някакво значение за мен.
На теб ще ти кажа само едно - човек, който пише "Повярвай ми!!!", в 99% от случаите е просто елементарен лъжец!:))))

Колеги, знам, че понякога цветарските форуми са скучнички, но, моля да ме разберете - нямам причина да отговарям на тая "дама" и да доставям всеобщо нездраво удоволствие! Така че....дотук съм, арида, с отговорите ми към теб!:)))) Можеш да си пишеш каквито си искаш дивотии и клевети -
аз ще следвам онази народна мъдрост и няма да ти отговарям! Be happy!:)))))
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Пахиподиум

Мнение от scleri »

Здравей Арида.
Косата ми вече започна да побелява. Женен съм от двайсет и две години. Живота ме е научил че когато жена размаха пръст и повиши тон ако искаш да оцелееш е най-добре е да си мълчиш и да се съгласяваш. На другия ден нещата винаги се изясняват. Позволявам си / въпреки че житейския ми опит ме съветва друго / да се намеся защото искам този утрешен ден да настъпи по-бързо.

Права си че Вал е отскоро в този форум. Аз също съм отскоро. Ако трябва да сме справедливи то и самия форум не е кой знае от колко отдавна. Ако си направиш труда да надникнеш в някои от най-старите / вече замиращи за съжаление / цветарски форуми като този на дир.бг. ще откриеш че Вал е в интернет пространството от почти десет години. Вярно там е с друг ник нейм. Мненията му обаче са едни от най-компетентните. Помагал е със съвети на мнозина тогава начинаещи кактусари които сега помагат на други начинаещи. Колекцията му е сред първите десет от най-богатите в България. Причината в момента да продава част от нея не е желание за забогатяване на гърба на наивни съфорумци, а невъзможноста да се грижи добре за нея. Тази невъзможност е причинена не от нежелание а от здравословни причини. А причината да се появи във този форум е проблема който от известно време съсипа кактусарския форум.
И тук идва ред да поговорим за цените. Права си че у нас могат да се намерят кактуси и сукуленти холандско производство на съвсем ниски цени. Това не означава че това са нормалните цени. Виж в нета какви са цените в каталозите на същите тези производители и ще се изненадаш. Просто вносителите които предлагат холандски кактуси у нас съобразявайки се със стандарта ни внасят растения трето / а може би и по-ниско / качество. Възможно е в очите на неспециалиста тези растения да изглеждат нормални. Не знам. В моята колекция която наброява скромните пет, шестстотин кактуса вероятно има пет, шест от тези "холандци". Тези растения са гледани в промишлени условия. Сяти са в чист торф и са хранени ходропонно. Много често трудно се адаптират, или въобще не могат да се адаптират, към новите условия които ние можем да им предложим. Не обвинявам производителите в евтин тарикатлък. Просто тези растения са предназначени за друг тип потребители. Вярно е че и на запад има много колекционери грижещи се за цветята си не по-лошо от нас, но масовия потребител си купува цвете да му краси дома. Когато това цвете прецъфти той не се грижи за него цяла година за да му цъфне отново догодина а просто го изхвърля и си купува от хипермаркета друго цъфтящо в момента. Е кактусите които виждаш по нашите борси са отгледани със същото предназначение. Стимулирани с химикали те на втората, третата си година изглеждат като седем, осем годишно растение. Купуваш го. Краси ти дома известно време и като загине просто си купуваш друго. Друг е въпроса че ние след като го купим го пресаждаме в нормална почва и полагаме всички грижи да го закрепим и да му се радваме дълги години. Толкова за " холандците". Искам само да добавя че това не е само мое лично мнение, а мнението на подавляващото болшинство кактусари не само в България, но и в другите пост социалистически страни. Точно заради това въпреки евтините кактуси по борсите всяка година организираме по няколко поръчки в онлайн магазините на немски, италиянски, чешки, а от скоро и испански производители. Ако погледнеш в техните каталози ще видиш цени равни и дори по-високи от тези на Вал. И въпреки това ние пазаруваме от там, а не от борсите с холандски кактуси. И последен довод в опита ми да те убедя че в предложениета на Вал няма нещо мошенническо. Като любител на цветята вероятно посещаваш всички цветни изложения като Софийската и Бургаската флори. Там кактуси продава друг човек който е икона в българското кактусарство. Става дума за Рангел Пъков и неговата фирма " Ферокактус". Неговите цени също са три, четири пъти по-високи от борсовите и въпреки това няма кактусист който да посети флората и да не си купи нещо от него. Явно или всички кактусисти са безкрайно наивни, или има някаква друга причина да го правят. И тази причина се нарича качество на предлаганите растения. И не на последно място асортимент. Защото ако за неспециалиста петнайсетина вида кактуси които се предлагат по борсите са голямо разнообразие за един кактусист това е безкрайно малко. Само за информация на света има почти три хиляди вида кактуси, а сукулентите са три пъти повече.

Толкова от мен. Дано не ми се разсърдиш че се намесвам в нещо което не ме касае лично, но желанието ми беше да помогна да разбереш че в случая не си права. Просто растенията на Вал, както и цените им, не са за масовия потребител а за истински ценители които знаят реалната им цена и са готови да я платят. Ако трябва да съм безкрайно искрен ако имах възможност бих изкупил половината от предложените растения но за съжаление не мога да си го позволя. Това не означава че Вал е мошеник а просто че моята заплата е малка.
Аватар
exotica
Двойно кафе
Мнения: 176
Регистриран на: Мар 31, '11, 13:42
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от exotica »

Кипна ми като прочетох въпросното мнение. Каква низост! Да се изкарва нещо адресирано лично на показ с цел натрапчиво да лумпенизира…

Ама като ми мина, си представих сюжет за български сукулентен уестърн. Вал, похитил Arida, опрял Макаров в челото и процеждащ през зъби "купуваш или мреш"… :lol:
Поздрави, Андрей
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: Пахиподиум

Мнение от Arida »

:dovolen: Не мога да се сърда на никой за това ,че има мнение по въпроса!!! :dovolen:Напротив радва ме!!! :dovolen:

:D А пък аз се питам що за МАНЯК-КАКТУСАР, може да бъде този,който има душа да продаде,даде или дари ,8-10 или 20 годишно растение за което е полагал грижи години наред и растението е станало част от самият него??? :D Това е 8 годишно растение,което е свикнало да живее при определени условия и този който го вземе вероятността растението да не уцеле е голяма,защото едва ли може да предложи същите условия на отглеждане.

:D И с това" български сукулентен уестърн Вал, похитил Arida, опрял Макаров в челото и процеждащ през зъби "купуваш или мреш" за мене приключи!!! :D
Аватар
petarco442
Двойно кафе
Мнения: 188
Регистриран на: Ное 19, '10, 17:12
Местоположение: гр.Бургас с.Черно море
Обратна връзка:

Re: Пахиподиум

Мнение от petarco442 »

:lol: :lol: Здравейте! Отново дискусия с кофти характер. Лично аз мога да кажа че на Вал кактусите са много по- евтини отколкото на пазара!! Ходил съм и при него, пазарувал съм няколко пъти, в момента колета ми от Вал е в пощата и ме чака! :angelche: и ако имам възможност отново ще пазарувам от него!! А за холандците не са чак толкова розови нещата!! Преди 3-4 години си купувах предино холандци Имам един ферокактус- холандски! и преди толкова време сях и първите си семена. Та семеначето от същия вид феро вече задмина по големина и холандското растение!!!! Извода е ясен! А за колекцията на Вал просто да не се чуват такива думи!!! защото преди да сте видяли наживо не пишете и не си правете изводите! :hmmm: Тъжна картинка сте :hmmmmmm:
А пък аз се питам що за МАНЯК-КАКТУСАР, може да бъде този,който има душа да продаде,даде или дари ,8-10 или 20 годишно растение за което е полагал грижи години наред и растението е станало част от самият него???

Има теми където Вал е споменал поради каква причина продава тези красоти!!
Това е 8 годишно растение,което е свикнало да живее при определени условия и този който го вземе вероятността растението да не уцеле е голяма,защото едва ли може да предложи същите условия на отглеждане.
Никой не те кара със вилата на врата да го купуваш!! А вероятноста да ти умре растение е по голяма от холански кактус, незаисимо големина, вид! Там на всяка втора саксия е със въшка!!!
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Пахиподиум

Мнение от el pistolero »

Arida написа::dovolen: Не мога да се сърда на никой за това ,че има мнение по въпроса!!! :dovolen:Напротив радва ме!!! :dovolen:

:D А пък аз се питам що за МАНЯК-КАКТУСАР, може да бъде този,който има душа да продаде,даде или дари ,8-10 или 20 годишно растение за което е полагал грижи години наред и растението е станало част от самият него??? :D Това е 8 годишно растение,което е свикнало да живее при определени условия и този който го вземе вероятността растението да не уцеле е голяма,защото едва ли може да предложи същите условия на отглеждане.

Ами същият този "Mанияк- кактусар" точно, защото не искаше ей така да даде на някой непознат и неумеещ човек, да се грижи за тези създания , покани всички негови познати от форумите със специализирана кактусарска насоченост да дойдат на място да си видят и изберат. Хем той имаше някаква представа от кактусовите познания и желание за отглеждане на бъдещите собственици, хем бъдещите собственици да могат сами да си подберат питомците. Например от Бургас се събрахме трима човека и отидохме един слънчев ден до Варна, избрахме си невероятни неща, които само може и да сънуваш да купиш от борсата в София, от Баумакс или от Бриколаж. Там не знам да се е мяркало никога нещо подобно на 10 годишна Pelecyphora, Tephrocactus geometricus, отрупани със цвят Turbinicarpus-и с големина колкото мандарина (а не като лешник) и още сума ти Ферокактуси, Mамиларии, Чилийци и всевъзможни други, цъфтящи или отрупнаи с пъпки и повечето от които не само не са внасяни с холандските тави, ами и няма да бъдат внесени никога, защото хората занимаващи се с холандски внос никога, ама никога не са искали да внасят нещо качествено, ценно от колекционна гледна точка, тяхната единствена цел е била винаги оборот, шарения и разнообразие без значение колко лепило, хартия и пластмаса ще бъдат вградени в невзрачните трънчета N-тo качество внесени между палетите с гербери и друг рязан цвят, само колкото да доуплътнят обема на камиона и по възможност да са взети 3-то качество за да не струват почти никакъв разход на същия този велик търговец от борсата.
Само съжалявам, че нямах финансовата, а и пространствено- разширена възможност предвид балконското ми оглеждане да взема още и още прекрасни кактуси от Вал.
А относно цената с ръка на сърцето си признавам, че не съм си и представял, че ще имам подобни растения на тази възраст на тези цени, просто подобни растения с тези размери и възраст, които аз си взех при който и да е италианец, чех и германец едва ли биха било под 20-30 евро броя, а аз ги взех за в пъти много по- малко.
Даже ме беше срам да питам колко струват някои от растенията, защото знаех колко са ценни и трудни за израстване и със сигурност е мъка за досегашният им собственик да се раздели с тях след като ги е отгледал до тази възраст. А Вал не казваше никога някаква баснословна сума, а гледаше да назове максимално ниска цена изхождайки от това за колко пари го е купил преди години и почти неотчитайки факта, че това растение при него е пораснало, било е торено и пръскано, както и отоплявано през зимата и всичко това е струвало пари, които биха били принадена стойност към всяка единица.
И вероятно и други колеги са усатновили същото. Никога не съм си и представял, че наведнъж ще се сдобия с възрастни екземплаяри на 3 от отдавна търсените от мен кактуса и то на тази цена + посещение в оранжерията и възможността сам да си харесаш и попиташ за дадено трънче, както приятната компания на колегите от нашето хоби.

Когато на борсите и магазините, които предлагат тави с холандчета микс се появят Копиапои, Юбелмании, Пелецифори и Ацтекиуми може и да се съглася с теб, но до тогава ще знам, че там обикновено има само подложки за присадки, понякога на късмет от 100 кактуса един излиза интересен и всичко друго е фураж, трикотаж и тем подобни.
А не че в Холандия няма по оранжериите отглеждане и на Копиапои и Юбелмании- напротив виждал съм и снимки и видео че, гледат същите тези ценни видове (e вярно не във всичките разнообразни прирдни форми, а обикновено само някой стабилизиран хибрид) Копиапоа и Юбелмания пак в огромни количества, но уви търговците на едро в България с атолкова неуки по отношение на кактусите, че никой дори не с ее сетил да попита имате ли това, или това и на каква цена ще ми продадете един палет с Юбелмания, един палет с Копиапои, един палет с Ферокакстуси. Те взимат каквото им се дава без да питат, защото виждат че себестойността на тези боклуци от борсата излиза по 50-60 евро цента на бройка и смятат че е върхът на търговското майсторство да продадеш "връзка лук" със 100-200% надценка но в крайна сметка взимаш печалба под 1 евро от брой растение. Ако бяха малко по- заинтересувани от интереса и търсенето на клиентите можеха да правят същата тази търговия, че даже да печелят не по 1, а по 2-3 евро от бройка растение, при положение че внасяха определнеи растения търсени от хората гледащи кактуси и с точно изписани имена, а не с етикет "кактус микс Ф6" или "бразиликактус" лепнат на някой изцигулчен Гимнокалициум. Така при внос на растение с диаметър 4-5 см от род Копиапоа или Юбелмания с единична цена от холандската оранжерия не повече от 2,5-3 евро, а дори и по- млако те спокойно можеха да купуват тези растения и да им слагат надценка в рамките на 2 евро и да ги продават с огромен успех на цена 8-10 лв. Уви при тях подобно мислене е табу! Дерзайте с фуража от Холандия- 15-тина еднообразни вида за 2-6 лв!
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”