Субстрат за кактуси

Модератор: scleri

lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Субстрат за кактуси

Мнение от lila »

Кактусарите сте пичове отвсякъде - признах ви :sdrink:
Много благодаря на simira, неочаквано ми помогна да се сдобия с :

Едра лава
Изображение

Ситна лава
Изображение

Пемза
Изображение

Готов субстант за кактуси
Изображение

Много, много благодаря :tzvetentze:
Като пълен лаик и начинаещ, мисля да ползвам на първо време готовия субстант. Очаквам да ме посъветвате - поне две-три думи :tzvetentze:
Последно промяна от lila на Ное 24, '10, 21:09, променено общо 1 път.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстант за кактуси

Мнение от johnstalker »

А мен дали ще ме уреди? Симира?!
Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Субстант за кактуси

Мнение от simira »

Нямаш ядове никакви
neli maneva
Виенско кафе
Мнения: 325
Регистриран на: Окт 21, '10, 23:20

Re: Субстант за кактуси

Мнение от neli maneva »

lila - ако споделиш и опит как ползваш "камъчетата" ще ти бъда много благодарна. Аз ползвам единствено зеолит и от тези чудеса на природата моите кактуси не са опитвали още.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Субстант за кактуси

Мнение от scleri »

Здравей.

Това което ти е изпратил Симира дълги години беше само мечта за поколения кактусари. Сега можем да причислим лавата и пемзата към полезните придобивки от промяната. Заедно с Кока Колата и бананите те са от малкото хубави нещо които се случиха на обикновенните хора. Спирам защото започнах на шега, а поста ми започва да става политически насочен.
Та да си дойдем на думата. Лавата и пемзата можеш да използваш в почвата на всеки кактус, но ползата от тях се проявява в най - пълна степен при кактуси с капризна коренова система. Може би над шейсет, седемдесет процента от видовете кактуси които са разпространени в любителските колекции спокойно могат да минат и без тях. При останалите обаче те са почти незаменими. Готовия субстрат който ти е изпратил Симира също е предназначен за групата на капризните кактуси. Както виждаш той повече прилича на мръсен пясък отколкото на почва в която да се сее някакво растение. За това тези видове кактуси които предпочитат по-хранителна почва няма да се чувстват добре в този субстрат.
Трудно ми е да ти дам съвет как точно да използваш това което си получила защото не знам за какво точно искаш да го използваш. Ако просто искаш да го употребиш можеш да си купиш от цветарския магазин готов торфено почвен субстрат за цветя. Да добавиш в него една трета част лава и пемза и ще получиш идеален почвен субстрат за кактуси. Тази почва можеш да използваш за повечето видове Ехинопсиси, Мамиларии, Пародии, Гимнокалициуми, Лобивии, Ребуции и други масово разпространени трънчета. Ако искаш да сееш Неопортерии, Ехинокактуси , Лофофори, Турбиникарпуси, Астрофитуми, и други видове с по чувствителни корени трябва към готовия субстрат който ти е изпратил Симира да прибавиш една трета глинеста градинска почва. Готовия субстрат който ти е изпратил Симира можеш да използваш в чист вид, без да добавяш нищо, за видове с особенно капризна коренова система като Анцистрокактуси, Гландуликактуси, Някои видове едроцветни Мамиларии, Ехиномастуси, Гимнокактуси и т.н. Можеш да го използваш и за по - горе изброените родове , но в периода на активна вегетация ще трябва да подхранваш по често.

Мисля че ще е по-лесно, а и по - ясно ако ни кажеш какви кактуси имаш, или какви кактуси имаш намерение да си купиш. Тогава и съветите могат да бъдат по-точни и по-подробни.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Субстант за кактуси

Мнение от lila »

:lol: Тайно се надявах да се включиш, scleri :dovolen:
Като всяка блондинка, аз съм вещоман. Обичам да имам. И имам всякакви съкровища - ето и качествени субстанти за кактуси ми намериха. Имам луксозно палто - сега ще му търся копчета :lol: Притежавам само един брой кактус в момента - ето този
Изображение
надявам се да му е добре в готовия субстрат :dovolen: ако не - казвай, докато е време :lol: останалите растения тепърва ще избирам :tzvetentze:
Между другото субстант ли е точната дума за да не ми се смеете къде тайно, къде явно :D
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстант за кактуси

Мнение от johnstalker »

Според мен требе да е субстрат.. субстанцията е друго нещо, а субстант за пръв път чувам. ;)
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Субстант за кактуси

Мнение от scleri »

Имаш разкошно трънче.
Ако беше на собствен корен готовия субстрат който ти е изпратил Симира щеше да свърши идеална работа. Тумия папираканта е от тези супер капризни трънчета за които ти писах по-горе.
Само че твоето е качено на присадка. Корените на подложката няма да се чувстват комфортно в толкова бедна почва. За това е най-добре да смесиш една част от готовия субстрат с една част торфено почвена смес от цветарския магазин. Ще се получи идеална почва за твоето трънче.

Ако решиш да го пресаждаш сега трябва да знаеш че не трябва да поливаш въобще. Ако кактусчето ти е пресадено в някаква саксийка по-добре изчакай до пролетта и го пресади някъде към средата, края на март.
Сега трънчо трябва да е някъде на хладно. Не е задължително да е на светло. Може и да е в дъното на стаята, но да е хладно. Иначе може да се събуди и да тръгне да расте, а при липсата на светлина ще се източи неприятно във височина. Като казвам хладно означава температури между десет и петнайсет градуса. По-добре да е десет отколкото пентайсет.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от lila »

:tzvetentze:
Благодаря много за комплимента. Трънчето от снимката е от сайта от който го купих. Аз си пазя инструкциите, които ми даде като го купувах и снощи ги изчетох отново :D Значи е субстрат все пак. Ще трябва да се промени заглавието на темата, за да не се излагам :D може би трябва да докладвам мнението :hmmm:
Ще го садя сега. Ще смеся готовия с равна част торфопочвена смес. Готовия субстрат е влажен - това трябва ли да ме притеснява?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Субстант за кактуси

Мнение от scleri »

Не е хубаво субстрата да е влажен. Преди да пресадиш кактусчето разсипи субстрата така че да може да исъхне.
Не е нужно да е сто процента сух, но все пак колкото е по-сух толкова по-добре.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”