галерия сукуленти

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от Breda »

Lilly написа: Яну 26, '19, 18:41 Как или по-скоро къде в БГ , мила Бреда, успяваш да я отгледаш тая красавица навън в студа :hmmm:
Никъде ,Лили.Ботан е прав-пилците се броят напролет.Заради заблудата ми,да не кажа невежество ,миналата година не различавах ешеверия и семпервивум.Ами приличат си :eeeh: Моята интуиция пък ми говореше,че тъй като и двата вида имат месести листа,вероятно и ешеверията е пълна с течност за чистачки :o
Затопли се и изсъхна почти,преместих я в повече пръст и на завет,но знам,че е безсмислено мероприятие,по-скоро за успокоение,че съм направила всичко.
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 1301 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от Lilly »

Breda написа: Фев 19, '19, 09:42 знам,че е безсмислено мероприятие,по-скоро за успокоение,че съм направила всичко.
Изображение
:tzeluvka:
не страдай - толкова беше красива зимната й снимка
дъщеря ми се шегува, че проблемите ми идват от това, че купувам растения по-бързо, отколкото те успяват да умират :liubov2:
всяко погинало растение отваря място и нови възможности за избор
и ти дава опит и познания - което е безценно

много обичам тая мъдра сентенция
Добрият опит идва с лошите преценки, а добрите преценки – с лошия опит
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 1301 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от Lilly »

Всички се размечтаха за пролет и тук никой нищо не споделя.
Всяка сутрин започвам с кафе в градината на сукулентите - това е пристрастието ми от тая зима.
А мииии ...много им се радвам , такива ювелирни съкровища са ...и истински се наслаждавам на балконската ми градина от сукуленти, мини рози и макси разсади :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 228 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от miltonia »

Lilly написа: Фев 25, '19, 18:16 Изображение
У-ни- кална!! :o :potekoha:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 1301 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от Lilly »

miltonia написа: Фев 25, '19, 18:35 [
У-ни- кална!! :o :potekoha:
нали :ssun: :ssun: :ssun:

Echeveria nodulosa (Painted Echeveria)
Изображение

Изображение

Красавица, родена в Мексико. Расте на разклонено стъбло с височина до 60 см с розетки , широки до 5 см.
Зона 9b
Добрият дренаж се подразбира, предпочита слънце / ама в най-голямата жега на плочките на балкона не им е драго и на сукулентите/ или частична сянка , през пролетта трябва да се адаптира внимателно към външните условия / само няколко часа сутрешно слънчице, после - частична сянка.
Оскъдно поливане през лятото, зимата - веднъж месечно.
През лятото се тори с 1/4 от обичайната концентрация - балансиран тор 20-20-20, при младите растения - и с по-малко азот.
Пресажда се през топлия сезон, когато пръстта е суха / така пише в енциклопедията - защо да е суха, не ми е ясно :D
Вкоренява се лесно от стволови или листни резници . Хубаво е да се пресажда и разделя корена на всеки 2-3 години.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 1301 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от Lilly »

А първата снимка е на една аристократка - Echeveria ‘Duchess of Nuremberg’
и с малко късмет, би трябвало да я дочакам да стане ето такава

Изображение

да ме извиняват розарките , които са най-многобройни и си мислят , че светът се върти около розите :lol: , ама освен при розите, има още толкова много невероятна красота в растителния свят :ssun: .
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 228 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от miltonia »

Lilly написа: Фев 25, '19, 19:09
Вкоренява се лесно от стволови или листни резници . Хубаво е да се пресажда и разделя корена на всеки 2-3 години.
Амии, хм, ще чакаме да порастне и да я разпространиш. :angelche: :daaa:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 1301 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от Lilly »

Haworthiopsis attenuata (Zebra Plant) - родена в Южна Африка
хавортия

Изображение

Изображение

среща се и като
Aloe attenuata (basionym), Apicra attenuata, Catevala attenuata, Haworthia pumila subsp. attenuata
Ниско сукулентче - 15 см, 10-та зона , обича много слънце или ярка светлина.
Засажда се в почвен субстрат, който осигурява достатъчно въздух на корените - почва, перлит и едър пясък.
Лятото се полива по - обилно, но все пак почвата трябва да се остави да изсъхне отгоре. За зимата е ясно - при всички сукуленти много внимателно с поливането. Аз не ги поливам веднъж месечно, както пише в енциклопедията - веднъж седмично , но с малки количества / 10- 20 гр вода/
Пресажда се пролет, хубаво е да се сменя почвата на 2 години, дори и корените да не налагат такова пресаждане.
Размножава се от издънките, пролет и есен, когато не расте активно.
През лятото може да се тори веднъж месечно.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7643
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2101 пъти
Получил благодарност: 1173 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от pepelqshka71 »

Благодаря за изчерпателния отговор :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: галерия сукуленти

Мнение от МГХ »

У нас от много години се гледат кактуси и сукуленти. Последните години се опитвам да "поразчистя" за други стайни любимци. Снимах за вас Еуфорбия обеса .Тези са малки ,на около две години, а имаме и огромна.
Изображение

Не изтраях тази зима и се прибрах един ден от Лидъл, освен с хляб и мляко, и с ето това . Мисля , че е някаква ешеверия.

Изображение

На северния балкон почти съм забравила ето това и то си расте ли расте. Не помня какво беше.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”