Франджипани - плумерия/Plumeria

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Blue sky »

Plumeria или още Франджипани е малък род от само 7-8 вида с произход от тропична и субтропична Америка. Това са предимно листопадни храсти или малки дръвчета.

Изображение

Изображение

Изображение

Най-популярни са червената плумерия P. rubra с цветове вариращи от жълто до розово според сорта, P. pudica и P. obtusa които са вечно зелени видове и цъфтят през зимата. Родът е от сем. Apocynaceae и това трябвада се има предвид, тъй като листата отделят бял, токсичен сок. Въпреки това обаче плумериите са разпространени в тропическите части по целия свят тъй като са изключително красиви и божествено ароматни. В Хавай, цветето се използва за направата на традиционните леи огърлици. Обичаят повелява такива огърлици да се поднасят в дар, като се поставят на крайбрежието, в ивицата на прибоя – по този начин се напомня че kamaaina /местните жители/ са както част от сушата, така и част от океана. Посетителите на острова също се даряват с леи, за да се завърнат отново в земния рай.

Изображение

Плумериите са най-ароматни и съблазнителни през нощта, защото естественият им опрашител е вид нощна пеперуда. Измамена от силния аромат, пеперудата каца от цвят на цвят, но си остава само с празните надежди – всъщност цветовете не отделят нектар.

Растенията лесно могат да се отглеждат в контейнер, ако се спазват някои правила.

Изображение

През зимния период, плумериите не трябва да се поливат изобщо. Поливането се започва през март, и веднага щом новият растеж стане видим, е необходимо веднъж седмично подхранване със Супертрийв. Първоначално поливането е много умерено, може дори през две седмици, а после, когато новите листа дръпнат, поливането е според нуждите на растенията, но трябва да се изчаква почвата хубаво да пресъхва.
Презимуването е най-добре да става в прохладни и добре проветрени помещения с температура не по-ниска от 12 градуса. Това може да е както тъмен гараж, така и оранжерия или дори слънчев перваз. Важното е растенията да бъдат добре засушени.

През лятото, и активния сезон, плумерията се нуждае от възможно най-много слънце и добро проветрение. Подхранването продължава веднъж седмично със Супертрийв, което спомага за образуване на цветовете. Други препарати доказали ползата си в отглеждане на плумерия са вкоренителите Rootone и Dip n Grow; формулата тор GrowMore® 5-50-17 Hawaiian Bud & Bloom която по същество си обикновен тор с високо съдържание за фосфор за насърчаване на повече цъфтеж; Epsom Salt – магнезиев сулфат, в случай на пожълтяване на листата; и ...... пчелен мед използва се в качеството му на естествено антибактериално средство при вкореняване на резници.
Предпочита глинест компост с pH 6.5, добре примесен с кори за добър дренаж. Пресаждането се прави веднъж годишно когато корените обхванат напълно саксията. Напада се предимно от акари и щитоносни въшки, като най-добрата превенция срещу тези вредители е веднъж седмичното измиване на лисатта със сапунена вода или просто честото им къпане с маркуча.

и едно видео където добре се виждат хубави големи екземпляри в саксии - http://www.gardenguides.com/video-59108 ... -care.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Moria »

Блу :tzvetentze:
Сега остава да пуснеш и някой сайт за поръчки. :twisted: И се самобанвам и от този форум.
О т всички плумерии които сях през годините не успях да опазя нищо. :eeeh:
Имам си обаче едничка, подарък от Диа. Май това ще й е трета година.През зимата я държа на перваза на прозореца , където е около 15С (може би при върлите студове t е била доста по - ниска). Поливам, но доста рядко и по малко. Тази зима загуби всички листа, остана само едничко на върха, но сега забелязвам, че изкарва ново.
Благодаря за инфото за торене, макар че :hmmm: да, помня, че точно плумериите за разлика от хибитата обичат повечко фосфор.
Blue sky написа:
и ...... пчелен мед използва се в качеството му на естествено антибактериално средство при вкореняване на резници.
Ей това много ме заинтригува. С какво ли не сме тъпчели растенията през всичките тия години , ама за мед за първи път чувам. :mrgreen:
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Blue sky »

Няма засега :angelche: само много скъпи оферти намирам :twisted: :twisted: :twisted: не си струва.
Но намеря ли случайно евтини резници, от цъфтящи растения - не мога да гарантирам :mrgreen: :hihihi:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от bouquet »

Голяма красота! :daaa:
Търся добри хора
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от dora »

И при мен положението е долу- горе като при Мори :nod: - имам двечки подарък от Добис :tzeluvka: ,които успешно изкараха зимата на слънчев перваз.Бяха се оголили доста ,но сега и двете пускат листа .Поливам рядко - не защото знаех , а защото там все ги забравям :oops: .
Тези от видиото са резнати - кога се прави това? :hmmm:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Moria »

Доре, може би сега е времето, но аз моята не смея да я режа. :hmmmmmm:
Изображение
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от vodo-leika »

Невероятни! Точно смятах да питам какво е това цвете, защото случайно попаднах на снимки и Купидон ме удари :potekoha: !
Страхотни са!!! :shock:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Blue sky »

За рязането - не знам, обаче категорично данните са много рядко, много внимателно и много оскъдно да се полива, почвата да е песъклива, много добре дренирана.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Oponent
Кафе с мляко
Мнения: 228
Регистриран на: Фев 10, '10, 11:42

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Oponent »

Blue sky написа:За рязането - не знам, обаче категорично данните са много рядко, много внимателно и много оскъдно да се полива, почвата да е песъклива, много добре дренирана.
Браво :daaa: Много е интересно това цвете :nod:
Аватар
mal4o_vasil4o
Кана кафе
Мнения: 569
Регистриран на: Дек 2, '09, 17:26

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от mal4o_vasil4o »

И моята плумерия е от dobis,зимата остана без листа,а сега има вече 4 броя.Поливам веднъж месечно и то по малко.Сега имам и семена на два вида плумерия,но още се услушвам да се занимая с тях :mrgreen:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”