Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от Blue sky »

Иохромите са от семейство Solanaceae, подобно на бругманзиите лесно се отглеждат в контейнер и добре понасят резитба. Предпочитат слънчево изложение и добра въздушна циркулация. Почвата трябва да е леко влажна, добре дренирана, и често да се подхранва. Като останалите бругманзии, това са токсични растения, така че децата трябва да се предпазват.

Изображение

Iochroma australis е рядък представител на семейството. В родината си Аржентина и Боливия, това е храст, който достига 1,5-3 м и през цялото лято и пролет е плътно покрит със сини цветове, напомнящи тромпети, отдалече храсътт изглежда като голяма синя топка. В естествената си среда, храстът е листопаден, но ако се отглежда при по-топли условия, цъфти целогодишно и остава вечнозелен. Предпочита умерени температури, въпреки че понася и доста екстремни жеги и студове.

Изображение

Iochroma calycinum – произхожда от Еквадор и Перу, в естествени условия е голям храст или малко дръвче

Изображение

Iochroma cyaneum – произхожда от Еквадор, където е популярно растение, обикновено е синьо или розово, но има дори и бели и прасковени сортове

Изображение Изображение Изображение

Iochroma fuchsioides – с ярко червени или оранжеви цветове

Изображение Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Nemezis
Kафенце
Мнения: 36
Регистриран на: Ное 28, '09, 18:01

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от Nemezis »

Много много красиво :liubov2:
elena kirilova

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от elena kirilova »

Блу
от къде да си намерим поне семена от тези сините тромпети
страшно ги харесвам
миля те дай инфо
и да помислим как да си ги поръчаме
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от Blue sky »

Има ги в поръчката от чилтерн, само че са с друго име - Acnistus, има бели и сини, всичките ги дават да зацъфтят още първата година, при ранен посев и адекватно гледане :stiskam:

Acnistus australis Blue and White Mixed 2,14

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
sasho41
Kафенце
Мнения: 24
Регистриран на: Яну 23, '12, 21:41

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от sasho41 »

Здравейте момичета,
Темата явно е неактивна но въпреки ще се опитам да поискам някаква информация.
Ние имаме някакви подобия на тези снимки,които аз наричам тромпети.
Те са на цвят бели-леко кремави, когато цъфнат,а това е през нощта и
на сутринта вече са леко кремави(розови)но през нощта са със изключителен аромат.
До края на деня вече са розови и увяхват.Някой им казват(наричат)тютюн макар че то не е.
Размножават се със резници във буркани -рязани през есента преди сланите. Натопени във вода .
Та въпроса ми е как тези красоти се размножават,до колко издържат на студ .
И от къде може да се намери размножителен материал.
Може ли да вирее при нас на открито през пролетта и лятото и как се съхранява през есента и зимата.
как се полива и въобще отглежда? Май много ми станаха :?: :?: :?: въпросите но простете на лаика(незнаещия).
Поздрави
П.П. И се надявам че някой чете темата.
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски
dal

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от dal »

http://davesgarden.com/guides/pf/go/1015/ето инфо
синоними : Other names: Blue angel's trumpet, Mini angel's trumpet, Acnistus australis, Dunalia australis
цъфти-бяло синьо розово
пълно слънце , кисела почва , зимата тук не вирее навън защото е 9 зона и към по-топло-т.е. Гърция Турция Италия като климат за навън ,където ще е вечнозелено и цъфтящо пролет лято и т.н. , жълти плодове през есента , семена продават в почти всички сайтове , размножава се с резници също

в контейнер , и зимата прибираш -това е цената на красотата :daaa: иначе е доста по ефектно от повечето Brugmansia и картофови растения

в коментарите пише , че лесно се вкоренявали във вода , че има наистина сини цветове за който харесва сините цветя , че иска драстична резитба след първия сезон за да е киправо , защото расте във всички посоки , че е отровно /като картофовите повечето/ ,че има тенденция да му жълтеят и падат листата ако не му улучиш киселото или водния режим лятото ....
в земята -Изображение
в контейнер Изображение
elena kirilova

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от elena kirilova »

ей тази красота успях да я отгледам от семенце :ieeee:
преди няколко дни за моя най голяма изненада видях едно цветче
много нежно ,синичко
направо бонбон :nod:
сега разбрах от тебе Дал ,че трябва драстично да се реже
ще го почакам още месец и после по правилата :dovolen:
dal

Re: Сините тромпети - Иохрома / Iochroma sp.

Мнение от dal »

то и аз тази сутрин разбрах , докато ровех из чичо гугъл... :nod:
мисля че има идентични изисквания с останалите бругмансии и разни кичести датури , дето се продават заедно с абутилоните и фуклите из едни и същи сайтове...
относно съхранението зимата не виждам с нещо да се различава от хибитата и особенно бугенвилеите -да не пада под минус 5-6 градуса , малко поливки ако е на тъмно и хладно , пролетна резитба формираща и след това се облиства и разцъфтява...като гледам е отлично за зимни градини
и се чудя този огромен бенджамин дето само ми заема голяма саксия и е два три метра и сипе листа и жълтее зимата и рони клони сухи за какво ми е .
То не че по тази логика не мога да се запитам и стайната ела араукария за какво ми е , ама тя поне респект че толкова време я дундуркам и е много голяма , с оглед бавния растеж. Та , който му се носат големи саксии-може да се пробва. И на който са му починали кеки и е освободил саксии -и той :D
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”