Маслина

Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Маслина

Мнение от tsany »

Изображение Изображение Днес от ЛИДЛ си купих маслина в кутия, ама беше в малка саксийка с пръст. Растението изглежда свежо и с цвят. Чета в каква почва да го пресадя и как да го гледам и има противоположни мнения. Едни казват тежка и глинеста, други варовита и пропусклива. Казвайте кой има опит - Таралас помагай. Маслината е Olea Europaea.
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
GADUXA
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Май 16, '16, 13:09

Re: Маслина

Мнение от GADUXA »

Смес от универсална почва и перлит прави чудеса с маслината. Поне тази от Лидл. Един познат също взе и пробно сложихме градинска почва и смеската, която писах и резултата е по-добър при тази с перлита. Подложката беше натрошени керемиди.
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: Маслина

Мнение от Did_ka »

Понякога колкото и да им се притрисаш не оцеляват :mrgreen: Тази е гледана по правилата с години - да не казвам как се мъкне саксия ... сякаш тежеше цял тон!Тук изсъхне, там изсъхне, все режеш. Край! Вече е в земята - да се гледа сама, голяма е! Почвата под нея е смес черна и глинеста, с камъни ; зарита е само с черна пръст отгоре. На пролет ще си говорим :stiskam:
Изображение

Имам и една малка 50-60см, експериментална , която засадих декември миналата година - 2/3 от нея измръзна , но на пролет изби и стана два пъти по-голяма. Да видим как е ще е тази зима :hmmm:

Това което научих от опита си , макар и малък, е че както цитрусите, така и маслините не понасят високи температури през зимата. И те си искат почивка. Нищо, освен бананите ми, не вирее добре в отопляема стая.
Аватар
elleangel
Дълго кафе
Мнения: 118
Регистриран на: Мар 1, '17, 09:56

Re: Маслина

Мнение от elleangel »

Не знам дали някой влиза в тази тема, но да попитам оцеляха ли ви маслините тази зима? Нашата изглежда много зле и листата й падат. Цяла зима беше в избата и преди десетина дни я изкарахме на двора.

Изображение
La vita è bella

casa e giardino prima
sasha

Re: Маслина

Мнение от sasha »

Мазето има ли естествено осветление?
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Маслина

Мнение от Бобсъна »

Че тя " зимата"си беше средиземноморска...всичко си е ОК:

Изображение
Изображение
Аватар
elleangel
Дълго кафе
Мнения: 118
Регистриран на: Мар 1, '17, 09:56

Re: Маслина

Мнение от elleangel »

sasha написа: Апр 20, '18, 10:27 Мазето има ли естествено осветление?
В избата има три малки прозореца и влиза светлина. Днес пак огледах маслината и има само едно зелено клонче :snif:
La vita è bella

casa e giardino prima
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Маслина

Мнение от prijatel62 »

Да, познато. Маслината е светлолюбиво и калцефилно растение. При мене първите 2 години и правих зимна защита...3-метрова дървена пирамида, обвита с двоен найлон. Страхувах се да не замръзне. Но листата и зимата се спарваха и започваха да жълтеят. Замислих се къде греша... :snif:
Реших да я оставя целогодишно на открито, пък каквото стане. Вече 2-3 зими не я завивам и миналата година ни зарадва с около 2 шепи хубави маслини. Сложихме ги в саламура, която сменяхме ежеседмично за около месец. Е, вкуса след това ми се стори прекрасен - няма нищо общо с маслините, които купувахме от пазара. :stiskam:
Това се получи при мене, при моите условия. При други колеги условията ще са различни.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
elleangel
Дълго кафе
Мнения: 118
Регистриран на: Мар 1, '17, 09:56

Re: Маслина

Мнение от elleangel »

prijatel62 написа: Апр 22, '18, 18:39 Да, познато. Маслината е светлолюбиво и калцефилно растение. При мене първите 2 години и правих зимна защита...3-метрова дървена пирамида, обвита с двоен найлон. Страхувах се да не замръзне. Но листата и зимата се спарваха и започваха да жълтеят. Замислих се къде греша... :snif:
Реших да я оставя целогодишно на открито, пък каквото стане. Вече 2-3 зими не я завивам и миналата година ни зарадва с около 2 шепи хубави маслини. Сложихме ги в саламура, която сменяхме ежеседмично за около месец. Е, вкуса след това ми се стори прекрасен - няма нищо общо с маслините, които купувахме от пазара. :stiskam:
Това се получи при мене, при моите условия. При други колеги условията ще са различни.
Браво на вашата маслина! :dovolen: Климатът е по-мек по морето. Нашата ми се струва, че пострада, когато "първа пролет" дойде с минус 10 градуса :evil:
La vita è bella

casa e giardino prima
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Маслина

Мнение от prijatel62 »

Благодаря, дано вашата маслина не е от масово разпространените из Турция и Гърция (Карамюрсел, Санта Катерина, Халкидики...), които не могат да се похвалят с добра студоустойчивост.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”