Огромен проблем с райграса

Модератор: Миша

NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Здравейте! Имам проблем с ново насят райграс. Ще започна, че местото беше денивилирано и преди 2-3 години го насипах с пръст, засяхме райграс, който тръгна супер. Не след дълго, се оказа, че почвата е глинеста и излизаха доста къртици. Тревата започна да съхне на местата на които задържаше вода. Преди 1-2 месеца, отнех около 30 см от почвата, подложих мрежа против къртици и внесох доста пясък, като върнах и част от почвата. Парчетата са све, като първо насяхме първото, след 2 седмици второто парче. Тревата тръгна, на около 10-на см направих първото косене и под буйната трева изкочиха проблемите. Второто парче тревата съхне още преди да е поникнала буйно. Направо се отчайвам какво да правя. Единственото което сме правили е, че пръскахме с разстворена във вода амониева селистра (100 грама в 10 литра вода) Ще съм благодарен на всякакви съвети. Предварително се извинявам, ако темата не е в правилния раздел.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 492 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Alien »

100g NH4NO3 / 10l H2O не е ли твърде много? Така се прави май само, когато се неутрализира твърда вода, за да се пръска с препарати за растителна защита. При подхранване, не се ли слага 50 пъти по-малко? Пък и са ме учили да не мокря листата на растенията с подобен раствор, а да поливам около лехите. Та за тревата...
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Alien написа: Юни 23, '19, 15:10 100g NH4NO3 / 10l H2O не е ли твърде много? Така се прави май само, когато се неутрализира твърда вода, за да се пръска с препарати за растителна защита. При подхранване, не се ли слага 50 пъти по-малко? Пък и са ме учили да не мокря листата на растенията с подобен раствор, а да поливам около лехите. Та за тревата...
Проблемът беше започнал и преди пръскането, първоначално си мислех, че почвата е слабо подхранена и за това съхне. След пръскането е полято, с цел да попие а не да седи върху тревата разтвора.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от calico »

общо взето е 50 гр за 10 л с което се полива 1 кв.м., това са към 2 пълни супени лъжици.

ама няма да е от това проблема. Сега е твърде жега за засяване, иска си направо да е блато там, щото водата в повърхностния слой се изпарява от 2 см дълбочина за два часа. А коренчетата на новата тревичка са плитко и слаби, демек на всеки два часа трябва да се полива.
Според мен сега поливай просто и запаази каквото може, а наесен пресей голото
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 257 пъти
Получил благодарност: 1325 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Lilly »

viewtopic.php?f=35&t=1170&hilit=%D1%81% ... &start=555
аз предлагам NRG първо да изчете тая тема / ако все още не го е направил
Някъде по темите пишеше , че такова оплешивяване може да се дължи на някакво гъбично заболяване и съветът беше да се пръска с фунгицид.
Освен това на толкова крехки коренчета амониевата селитра може и да не е най-подходящият тор.
Опитах да намеря кога трябва да е първото торене, но не срещнах такова становище
аз съм си унищожавала стара трева с тоя тор и не го ползвам в градината.
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Изчетох доста, но не съм 100% сигурен, че е гъбика. На снимки с гъбички, има като паяжина върху петната и като бял мухъл в краищата, докато при мен няма такива симптоми. Утре ще отида до някоя агро аптека да погледнат. Лошото е, че не съм сигурен дали така от снимки може да се определи каква е причината. Просто се съсипах с тая трева. Толкова усилия положих и накрая пак проблеми.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 257 пъти
Получил благодарност: 1325 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от Lilly »

NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Lilly написа: Юни 24, '19, 00:58 https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=29&t=26963
това чел ли си го
Да изчетох го и точно там се виждат паяжинките е белите мъхове. Аз поливах сутрин рано, с идеята земята да е изстинала и да не създавам стрес на новоникнещата трева. Сега промених поливането на късно вечер и сутрин рано... направо незнам...
NRG
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 23, '19, 10:39

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от NRG »

Към кой е най удачно да се обърна за моя проблем? Агроном? Агроаптека? Фирми за озеленяване? Някакви предложения?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1291 пъти

Re: Огромен проблем с райграса

Мнение от ljuboznatelna »

За неравномерното излизане може би е виновна температурата. Но за съхненето профилактично напръскайте с топсин.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”