Съвети за оранжерия

Модератор: Миша

Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Съвети за оранжерия

Мнение от Sunflower7 »

Здравейте, моля за съвети за отглеждане на зеленчуци в оранжерия. За първа година правим опит с това отглеждане и веднага ударихме на камък. Съсипаха се 30 корена домати и не зная къде допускам грешка. Допускам, че през деня може да става доста горещо, но всичко възможно е отворено. Ще се радвам ако дадете съвети от вашия опит :oops: :|
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от johnstalker »

Колко е висока оранжерията? С какви размери е?
Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от Sunflower7 »

Оранжерията е малка, 3.50 дълга, 2 метра висока и 2 метра широка
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от johnstalker »

Sunflower7 написа: Мар 31, '19, 09:58 Оранжерията е малка, 3.50 дълга, 2 метра висока и 2 метра широка
Не искам да те разочаровам, но е много ниска и малка, мама две години се мъчи с една такава. Трябва да я засенчиш през лятото и да е отворена от двете страни през деня.
Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от Sunflower7 »

Явно трябва да разпоря единия край, защото производителя е решил да има само една врата и явно не е достатъчно
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от botan »

Здравейте, драги ми! Майка ми иска да си вземе оранжерия, и естествено опря на мен, обаче аз хал хабер си нямам от оранжерии и имам нужда от насоки. Нейната идея е да има нещо покрито с приблизителни размери 3 х 6 м, за да може да си удължи плододаващия сезон за домати и краставици. Мястото е около София, сравнително открито и има ветрец, а всяка година по правило пада и градушка пролетта. Според вас найлон или поликарбонат е по-удачно? Ако е найлон с армировка или без? Има ли значение как ще бъде позиционирана оранжерията спрямо слънцето? Може ли да ми препоръчате фирми, от които сте доволни? Има ли други неща, които трябва да съобразя? Изобщо има ли смисъл в това топло време от оранжерия? :hmmm:
Insta: ex_hort
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от Миша »

Поликарбоната е скъпо удоволствие, което не си оправдава цената, според мен де, ако някъде влезе вода в улеите, пиши го бегАл, развиват се плесени и съответно светлопропускливостта намалява, за да държи топло трябва да сложиш многокамерен , което никой не го предлага за малки оранжерии отново заради цената, найлон 150-200 микрона е с трайност около 10 години, с добра конструкция може и повече да изкара.

Моите оранжерии са на МЕТАЛ ГРУП, но са малко тегави откъм срокове, но като цена /качество бива
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от libra »

За софийско има смисъл. Домати и краставици се садят по-късно, поради което първите домати стават в началото на август, падат късни слани, след това ранни есента, градушки, както спомена. При оранжерия ще могат да се садят по-успешно марулки, спанак, извън доматения сезон. Пък и ти можеш да се заиграеш с някоя развъдна дейност.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1032 пъти
Получил благодарност: 1485 пъти

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от gevkati »

Ние сме много доволни от
https://greenhouse-parnikbg.com/
Нашият е с някакъв израелски полиетилен с издържливост 10 години. Фирмата го монтира , не е помръднал. Много качествено се справиха!
Препоръчвам.
И при нас има градушки - поражения по парника нямаме.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Съвети за оранжерия

Мнение от iv.tarlen »

botan , здравей.Имаме две оранжерии.Първата ни я произведоха, докараха и сглобиха.Цената беше стабилна и затова решихме да проучим, преди да минем към втора.Сега ще ти разкажа накратко, за това проучване и резултата.ММ намери фирма, която се занимава с метални изделия, огънаха му фермите /по-високи, с по-дебели профили, с по-голямо сечение/, вятърът на Шипка е мнооого силен.Намери в Стара Загора една фирма дистрибутор Мулти-комфорт на израелски поликарбонат. Монтира и цената излезе на 1/2 от цената на първата оранжерия , при това подобрена/по-висока, с по-дебели профили/.Цената на поликарбоната сега е около 100лв.за един лист дълж.6м./шир.2.10м.деб.4мм.цвят кристал.Твърдо съм за поликарбонат, по-дълъг живот, по-топло, издържа на градушка и т.н.Ранно залагане на семена и разсади,няма трева като покриеш с зебло,капково, няма фалове с болести /течението е много важно/до късна есен береш зеленчуците, които си засадил.
За да не влиза вода, трева и червеи, улеите за които Мишето говори се запълват със силикон или полиуретан за еластично залепване.
Разполага се север-юг/разпитах доста производители/.
Ако имаш питане за този вариант,ММ е насреща.Дано ти бях полезна.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”