съхнене на листа на каскадни петунии

Модератор: Миша

feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

Здравейте, имам проблем с каскадните ми петунии. В началото на април ги взех от разсадник и вървяха прекрасно, но от 2 седмици забелязвам, че листата много съхнат.
Поливам ги вечер, торя ги и редовно почиствам сухите цветове.
Някой може ли да каже на какво се дължи това изсъхване?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1439 пъти

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Тутти »

Петуниите обичат обилното поливане. Ако почвата не задържа влагата, ако се полива малко, макар и редовно, ако почвата е твърде лека, петуниите съхнат. Вървяли са добре досега, защото не е било толкова горещо. Опитай да поливаш по-обилно. Сутрин и вечер. За да има повече влага. Ако това до три дни не даде резултат, провери дали са добре уплътнени растенията в почвата, много леко натисни, след като полееш.
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

Благодаря много,
лошото е, че според мен добре ги поливам и си мисля, че се дължи на нещо друго, но не виждам как да кача снимки за да се види :)
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Миша »

Тутти написа: Юни 11, '18, 23:52 Петуниите обичат обилното поливане. Ако почвата не задържа влагата, ако се полива малко, макар и редовно, ако почвата е твърде лека, петуниите съхнат. Вървяли са добре досега, защото не е било толкова горещо. Опитай да поливаш по-обилно. Сутрин и вечер. За да има повече влага. Ако това до три дни не даде резултат, провери дали са добре уплътнени растенията в почвата, много леко натисни, след като полееш.

Не, петуниите НЕ обичат обилно поливане, особено в горещините, ако в горещо време почвата е мокра и саксията е изложена на силно слънце, корените просто се сваряват, ако пък мократа почва се полее с течен тор и след това я нагрее, петуниите заминават за няколко дни, полива се така, че почвата след обяд да е почти суха, т. е. избягва се обилното сутрешно поливане, по-добре е поливането да става вечер, ако се наложи да се полива през деня, поливането е оскъдно, само колкото да се освежи растението
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

Мерси, Миша :)
Терасата ми е южна и аз гледам да ги поливам само вечер та да има време докато я напече слънцето. По-скоро се чудя дали не им идва прекалено много слънцето.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Миша »

Не виждам снимките, виж дали си дала опция да се споделят, или пробвай да качиш тук
https://imgbb.com/

Слънцето не пречи на петуниите, при мен са на абсолютен пек, на юг, без никаква сянка, в крайна сметка произходът им е от полупустинните части на Южна Америка. Слънцето може да им попречи, ако си ги изнежила, дай все пак снимка, пиши в какъв субстрат ги отглеждаш, така говоря напосоки
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

и аз усетих, че нещо не се получава със снимките :)
Виж така дали ги отваряш. Торя ги с течна тор на Лактофол за балконски цветя и по-специално за петунии.

https://ibb.co/kqBytT
https://ibb.co/faN4YT
https://ibb.co/nCE7no
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Миша »

Изгорени с торове,категорично, сега ги засуши, сложи на сянка или поне на шарена сянка, изсушаваш ги почти до увяхване , поливаш много много пестеливо, колкото да ги държиш живи, когато видиш нов свеж прираст тогава започваш да поливаш по-обилно, ще оцелеят, зависи колко са изгнили корените, според мен не са много за сега



Това съхнене по краищата е показателно за преторяване , първо изтъняват краищата на листа, после прегарят

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

чудно :)
аз снощи ги наторих хубаво.......
Добре, ще им пусна тентата за известно време да ги поскрие от слънцето. А да ги поокастря ли или да изчакам?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Миша »

Изчакай, стига да не са много големи, ако са много големи ги подстрижи леко, но задължително им остави свежи листа
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”