съхнене на листа на каскадни петунии

Модератор: Миша

feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

благодаря много за съветите :)
ще кажа след няколко дни има ли резултат.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Миша »

Дано не си преторила още повече снощи....
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

ще видя довечера какво е състоянието след поливането :)
Надявам се да не съм влошила нещата.

Другото, което се сетих. Има ли проблем ако са заедно с други саксии? Имам предвид, че имам мента, босилек и лимоненна трева. Пращам снимка. :)
Питанката е дали пък не си пречат взаимно или няма такава опасност.

https://ibb.co/kMKJUd
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Тутти »

Преди осемнадесет години отглеждах на терасите на стария ни апартамент, включително покривна тераса осемдесет сандъчета с петунии. Мога да споделя как ставаха тези гирлянди, които се виждат на тези хартиени снимки. Почвата за едно сандъче я смесвах с една лъжица амониева селитра и една чаена чаша бавноразпадна тор, достатъчно е за целия сезон. Повече с нищо не торях. Затова Миша сигурно има право, че са преторени.
Засаждах ги тези петунии, всяка година по общо 240 броя (по три в сандъче от 80 см) и се започваше редовно поливане, не си позволявах да ги оставям да изсъхнат, защото изложението беше чист юг. През лятото температурите особено на откритата покривна тераса бяха чудовищни. Всяка вечер обилно поливане с маркуч, нямаше поливна система, на всичките сандъчета. И така осем години продължи петуниевата ми лудост.Всяко клонче го пензирах безжалостно, за да разклонява, иначе само се издължават и цъфтят малко.
Затова знам, че се случва да си мислим, че поливаме, а всъщност почвата да е силнопропусклива и до корените да не достига необходимото количество вода. Там, където има засушени листа, след освежаване с леко подрязване ще избият нови, не се безпокой, моите петунии са се възстановявали и след една унищожителна градушка, стига да има свежи листа да изхранят новия прираст.
Ето и малко снимки от онова време, затова откакто сме в къщата, не отглеждам петунии, знам, че много ги обичам и пак ще прекаля с количеството работа по отглеждането.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Желая ти успех, сигурна съм, че ще се оправят. :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Di_Va »

Тути, петуниите ти са били умопомрачителни! Не мога да си обясня обаче, как си се справяла с всичкото това количество :o !!!
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от dar »

Тутти :o :o :o знаех си аз, че градинарските ти знания и умения не започват от преди 10 години :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Респект към труда и знанията ти!
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 985 пъти

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от gevkati »

Туттиииииии, уникално!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от Lilly »

Тутиии..изобщо не се шегуваш с мащабите в градинарството :shandshake:
А това с поливането и аз имам достатъчно опит - колкото вода излееш, толкова изтича от сандъчето и китката е загинала от жажда .
Моето впечатление е, че тоя ефект го постигах с най-евтините почви / то си е само компост според мен това/ от хипермаркетите, които наистина не задържат изобщо вода.
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

Тути, мога да остана само безмълвна пред тези снимки :)
Аз като начинаеща едвам се боря с 15 корена на терасата. И моята е изцяло юг и се чудя дали да не пускам тентата да ги пази в жегите, но пък от разсадника казаха, че слънцето грам не им пречи.
Относно торенето, като пълен лаик в тази област взимам готово на което пише за петунии. :) Хабер си нямам от бъркане на смеси ама това ще трябва да се промени.
Единственото, което ми е криво е, че са едногодишни и борбата ще продължава, живи и здрави и другата година :D
feichkata
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юни 11, '18, 23:29

Re: съхнене на листа на каскадни петунии

Мнение от feichkata »

да докладвам... :)

https://ibb.co/hJtk9d
https://ibb.co/d86Bhy

още сме живи и във вихъра си след снощното торене. Почвата е мокра и ще пропусна поливането.
Мисля в събота да ги прочистя от сухите листа, да ги поокастря и да видим какво ще стане. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”