Проблем с френското грозде

Модератор: Миша

elmacho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 30, '16, 06:44

Проблем с френското грозде

Мнение от elmacho »

Здравейте, всичките ми храсти с френско грозде страдат от тези петна. Следва покафеняване и опадане. Каква в причината?
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Проблем с френското грозде

Мнение от Lilly »

http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... 8&start=60" onclick="window.open(this.href);return false;
Погледнах въпроса само от съпричастност - не съм специалиста по болести.
А щом специалистите не вземат отношение - имат причина.
На мен ми прилича на гъбично заболяване и затова ти дадох линка с биозащитата. Поне нещо да правиш - докато изясняваш със специалист конкретния причинител , химия, карантинни срокове ...
Естествено - навсякъде пише да се почистят засегнатите листа / вкл и нападалите/ и тогава да се пръска.
Но преди каквото и да е да правя - ще отида до агроном или ще се примоля на Мишето за професионален съвет.
elmacho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 30, '16, 06:44

Re: Проблем с френското грозде

Мнение от elmacho »

Много благодаря Лили! Ето още една снимка:

Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Проблем с френското грозде

Мнение от kim »

Виж тук дали ще разпознаеш нещо като при теб. Най-добре напръскай с фунгицид,
а може да има и акари. Добави и акарицид.
http://zdes-stroika.ru/smorodina-bolezn ... -foto.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Вижда се надпис като отидеш на самата картинка.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Проблем с френското грозде

Мнение от Lilly »

Антракноза е гъбката, която на мен ми се стори най - подходяща и ако беше китка - бих казала същото като Ким.
Но тук не е ясно това френско грозде дали са няколко корена за разкош, или масив за промишлено производство.
Дори и да е за лична консумация - на какъв етап е в зреенето.
Ако са няколко корена - задължително почистване на ръка на всички засегнати листа и на всички нападали , ама ако е масив - тая мярка ще е доста тегава .
Ако се бере октомври - сигурно може да се пръска и с химия, ама ако е готово за бране :hmmm: - надали е много подходящо.
Т.е. когато става дума за хранителни продукти, пръскането просто така експериментално без да знаеш какво правиш, на мен лично не ми допада.
Ако има само декоративни функции - ок, може да се пръска смело
ако е за ядене - аз лично бих изчистила засегнатите листа и бих пръскала с био продукти - сода , мляко .../ за акарите :hmmm: - не ми се струва , че върви натам - но за всеки случай скоро ми се мерна споделен опит от Мишето с опция "проверено в практиката" - масло от чаено дърво + лимоново масло + масло от евкалипт
всичко това може да не помогне, но няма и да навреди
и задължително есента събиране на всички листа и окъпване на мястото с бордомикс.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”