Препоръчайте ми препарат против...

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от tili »

Установих, след като снегът се стопи, че имам характерни поражения - кръгли жълти петна по една идеална тревичка, сята и пораснала миналата есен. Мисля, че е оня зелен-изумруден бръмбар. Кажете с какво и кога да пръскам. Не му знам проклетото латинско име :(
Страхувам се, че ще тръгне и по другите растения. Четох, че се събира ръчно, но дали няма нещо, което да въздейства още на етап ларва? :cry:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от calico »

ми те ако са ларвите, заровени са в пръстта, как ще ги достигне препарат?
пък и не съм сигурна дали някакъв препарат мори тия бръмбари, за ларвите не знам.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от tili »

Трябваше да попълня тази тревна площ по автомобилната алея и циганетата ми докараха някаква пръст, копана от двора на бившето ТКЗС. Кой знае какво е имали в нея :) Ще ги събирам ръчно, то се е видяло!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от nadin »

tili написа:Установих, след като снегът се стопи, че имам характерни поражения - кръгли жълти петна по една идеална тревичка, сята и пораснала миналата есен. Мисля, че е оня зелен-изумруден бръмбар. Кажете с какво и кога да пръскам. Не му знам проклетото латинско име :(
Страхувам се, че ще тръгне и по другите растения. Четох, че се събира ръчно, но дали няма нещо, което да въздейства още на етап ларва? :cry:
Значи ларвите сега спят. Те се размърдват като се стопли не по-рано от Април. Така че тези жълти петна не вярвам да са от тях, но ако искаш изкопай едно и виж. С химия срещу тези ларви няма да стане пробвала съм най-различни неща. Единственото дето казват че действа е ръчно събиране, но трябва да си изкопаеш и растението и биоборба с нематоди, които се произвеждат от БАСФ но тука не се внасят. Има ги в Германия и Англия, но не ги доставят до България, защото имат срок на годност 1 седмица от производството им ако не се съхраняват правилно. Ако някой намери връзка да ни ги доставят от чужбинско аз съм за. Нематодите се внасят във водата с която се полива и лехите се поливат във време когато ларвите почват активен цикъл - това е април и есента някъде септември. Нематодите паразитират върху ларвите и ги убиват, но през това време не трябва да се пръска с инсектициди за да не се убият нематодите.
Та според мен ларвите, които ядат корени са предимно ларви на майски бръмбар, на хоботници и на онзи дето е при ким ( забравих му името ). Златките като бръмбари нападат цветовете на божури, рози и други майско цъфтящи , но мисля че ларвите им се хранят предимно с гнила растителност, а не с живи корени. Демек въпреки че ларвите на повечето твърдокрили си приличат не всички са вредни поне според мен, защото имат различен режим на хранене.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от tili »

Ами точно това е станало с непроверената пръст от двора на ТКЗС-то. Внесла съм разни гадове :) Не съм ги видяла, но точно септември садих тази трева. Ще опитам през април да поразкопая и да видя. Благодаря, Наденце!
sasha

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от sasha »

Това може да се получи и от мравки, имали сме такива случаи. Пръскай и срещу тях.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от tili »

sasha написа:Това може да се получи и от мравки, имали сме такива случаи. Пръскай и срещу тях.
Мравките са ми стари познати и добре се оправям с тях, Саше :) И с другата гад ще се запозная, щом трябва :stiskam:
Deleted User 2919

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Deleted User 2919 »

Препоръчайте ми препарат против нематоди..Напръсках с син камък мястото, май, престанаха да шават.. ,но не съм сигурна за ларвите им и яйцата..Пишат ,че всички препарати против тях токсични, даже са отровни за хората..Няма ли био или не толкова токсични?!.Ще засея тагетис, но докато той ще порасне, тези гадини доста бели могат да направят..Помощ!!!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Препоръчайте ми препарат против...

Мнение от Daniela Pargu »

Когато са в саксия - добре действа накисване на саксията в съд с разтворен калиев перманганат,
но не знам в градината как да се приложи - пробвай с поливане - няма да навреди, ако не помогне! :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”