Вредители по цветята

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Вредители по цветята

Мнение от maili »

Листните въшки и акарите са едни от най-честите "гости" по стайните цветя.Те нападат както декоративните,така и цъвтящите видове.Размножават се много бързо и ако не вземем спешни мерки, цветята не само ще погрознеят,но и ще загинат.Какво трябва да знаем?
Листни въшки.На цвят те могат да бъдат сиви,зелени,черни и др.Най често срещаните видове са:зелена прасковена листна въшка,черна бобова листна въшка,сливова въшка.Тези неприятели се хранят, като смучат сок от младите и сочни листа,цветни пъпки,бутони и цветове.Най напред засягат пъпките и върховете на издънките.Ако температурата е висока,а относителната влажност е ниска,листните въшки отделят"медена"роса,която полепва по растението.От нея листата стават лепкави и деформирани.Тази медена роса е благоприятна среда за развитие на болести,които правят листата да изглеждат мръсни.
Борбата е трудна и упорита,но трябва да започне веднага,Пръскайте с един от следните препарати:би58-0.5%,вазтак 10ЕК--0.03%,хоставик 50ЕК-0.1%,също така добри резолтати дава бързодействащия актелик-1ампула(2мл.)на 1-2литра вода.Практикува се и измиване с вода,като се насочва силна струя към листата и клоните.Операцията може да се повтори 3-4дни,но рано сутрин,за да изсъхнат после листата и да няма опасност от развитие на болести.Добър ефект дава и пръскането с извлек от коприва и сапунен разтвор,може и настойка от портокалови кори.Трябва да се знае,че въшките стават резистентни на често използвания препарат,затова трябва да го сменяте и то с инсектицид с друга активна съставка.
Обикновен паяжинообразуващ акар.Той поврежда почти всички стайни растения и много от градинските.Храни се,като смуче клетачния им сок.Разполага се предимно по долната страна на листата,а при по сериозно поражение можете и да го видите по връхчетата на филизите.Като резолтат върху листата на растенията отначало се образуват малки бели точки,които по късно напълно се сливат,листата като цяло се обезцветяват(изсъхват) и падат.Някои видове акари активно оплитат растението с паяжина.
ПрофилактикаЗа бързото развитие и размножаване на паяжинообразуващия акар допринасят топлината и сухия въздух,затова задължително ги избягвайте.
БорбаВредителите непонасят пръскане с вода.Препоръчва се често пръскане на растенията с вода,както и с инсектицидите каскейт 5Ек-0.1%,омит-0.1%,или пираника 20Вп-0.08%,както и актелик
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от ptiholov »

Майли,добре написано,но искам да добавя някоколко щрихи към написаното-всичко от опит. :nod: Акарите присъстват целогодишно в нашите цветя-говоря предимно за хибискусите.Това за топлината и сухия въздух е мит.Част от хибискусите ми са на тавана,на 10-15 градуса,с висока влажност и отново имат акари.И не е нормално през зимата да избягваш топлината. :D Други препараи против акари са Лироскет-1.2%, и Нисоран-0.6%.И още нещо-това с пръскането с вода,като бораба против акарите е безмислено.Освен да ти загният хибискусите друго няма да стане.Имах това лято хибискуси,които бяха в градината-валя ги дъжд,градяшка и пак имаха акари.Специалистите,с които съм говорил,споделят,че борбата с акарите е ЦЕЛОГоДИШНА. :nod: Успех. :daaa:
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Вредители по цветята

Мнение от maili »

Темата не е само за мен.Аз не съм професионалист и нямам чак такъв голям опит.Мисля,че е добре като видя нещо интересно да го споделя с вас,и затова го написах.Естествено тази тема те първа ще се разраства и аз пожелавам успех на всички :daaa: .
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Вредители по цветята

Мнение от DOBI »

Аз слава богу не съм имала проблеми с тях,но все пак е хубаво да споделя това ,което всеки е открил,дори и за някой да е "топлата вода"
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Вредители по цветята

Мнение от ptiholov »

maili написа:Темата не е само за мен.Аз не съм професионалист и нямам чак такъв голям опит.Мисля,че е добре като видя нещо интересно да го споделя с вас,и затова го написах.Естествено тази тема те първа ще се разраства и аз пожелавам успех на всички :daaa: .
Естествено,че не е само за тебе.Просто е хубаво всеки да споделя своя опит и наблюдения,защото не винаги това кото пише някъде е миродавно,по-скоро е стандартно и не се отнася за всеки или за всички цветя.Затова нека всеки напише своите наблюдения за да можем да се учим взаимно. :dovolen: :nod:
Аватар
maili
Кафевар/ка/
Мнения: 988
Регистриран на: Дек 13, '09, 13:03

Re: Вредители по цветята

Мнение от maili »

ОК съгласявам се с теб и оставям на спецовете да споделят опита си.
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от zmei4o »

акарите са доста видове :)
червения е най опасния :)
аз таз година има едни по малки от червения - бели ;)
за 3 дена ми изядоха ипомеята 1,5м :cry:
Пръскам с Омит и смятам че това е най доброто :)
също слагам и омокрител - Силвет , за да покрие цялото листо препарата :)
за жалост лятото когато имах акари нямаше Омит никъде и ми изядоха ушите :eeeh:
иначе водата ги трепе добре :) на 90 % :) после обаче задължително трябва да се пръска :nod: :tzvetentze:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от botan »

Я споделете опит за броба с памуклийката, че нещо бая почна да настъпва и на мен вече ми писна. :snif:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Вредители по цветята

Мнение от zmei4o »

ами пръскаш с нещо което трепи всичко и е силно :D
аз пръсках с моспилан ;) това ми дадоха :)
мисля че ги изтрепах :hmmm: иначе памук има, ама май гадинките си отидоха :D
после трябва механично да махнеш памука :)
гадна напаст са :nod:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Вредители по цветята

Мнение от toni »

Обирам с тампон с чист спирт (от аптеката) и след няколко часа изкъпвам с топла вода. Нямам повторна поява.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”