Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Мисля, че имаме нужда от такава тема. За да спасим растенията си много често прибягваме към инсектициди и фунгициди, понякога няма ефект от определен препарат и се налага да се сменя периодично тъй като болестите и инсектите развиват резистентност. А когато в семейството има деца и домашни любимци мисля, че долните методи и рецепти ще ни спестят няколко пръскания, а са и полезни и колкото и често да се прилагат няма да навредят на растенията. Събрах от интернет пространството информация за борба с вредители и болести. Ще е хубаво и вие да споделите опит, да съберем тук информацията за да ние под ръка. Повечето билки и продукти ги имаме у дома, даже някои от тях ги изхвърляме или виреят като плевели в градината.
Изображение

Повечето от нас вече знаят, че с различни билки и някои продукти от кухнята ни можем да приготвим препарати, с които да предпазваме, лекуваме и подхранваме растенията в градината ни. По-надолу представям някои от начините за приготвянето на тези препарати. Тези начини ще ви бъдат полезни за създаването на магичните рецепти, които ще пазят градината ви. Когато по-късно публикуваме рецепта просто ще упоменаваме начина на приготвяне. Тъй като за мен повечето от информацията е теоретична (тоест чела или чула) ще се радвам, ако всеки намери нещо да сподели, допълни или поправи. И така... Билките се приготвят основно по четири начина - студен извлек, запарка, отвара и настойка. С готовите препарати се пръскат растенията или се залива почвата около корените. За да не изгорят растенията най-честото разреждане е 1:10. Студен извлек Тъй като някои вещества се разрушават от горещината се налага извличането им със студена вода. Необходими са: растения, 1 малка тенджера, 1л. студена вода и камък. Нарязваме растенията, заливаме ги със студената вода и ги затискаме с камък. В зависимост от вида на растенията ги оставяме да престоят от 1 до 24 часа след което прецеждаме.

Запарка Запарката е най-лесния и бърз начин да се извлекат етеричните масла от цветове и листа, но за да не се изпарят съда ни трябва да бъде похлупен. Необходими са: растения, 1 емайлирана тенджера, 1л. вряла вода Кипваме водата. Слагаме нарязаните растения в тенджерата и ги заливаме с врялата вода. Похлупваме съда, изчакваме 15 мин. и прецеждаме.
Отвара При някои растения или при конкретни техни части трябва да се положат повече усилия за да получим необходимия ефект.Необходими са: растения, 1 кофа от 5л., 1 емайлирана тенджера, вода Нарязваме растенията и ги слагаме в кофата. Заливаме със студената вода и ги оставяме да престоят 24 часа. Пресипваме сместа в тенджера, кипваме и варим 15-30 мин. на слаб огън. След като изстине я прецеждаме.
Настойка Настойката е най-миризливия от начините на приготвяне. Миризмата може да се неутрализира, ако прибавите каменно брашно или няколко капки екстракт от цветове на валериана Необходими са: растения, пластмасова кофа от 10л. и вода Сипваме нарязаните растения в кофата с вода и започваме да разбъркваме ежедневно. След 3-4 дни настъпва ферментация, а след 10-14 тъмния цвят и липсата на пяна подсказват, че настойката ни е готова. Твърдите частици са се утаили и тя вече може да се използва. Ферментацията ще протече по-бързо, ако съда се постави на слънце.
Ефектът се получава след няколко третирания. Готовите работни разтвори не трябва да се съхраняват. Отварата се прави, като дрогата се вари 3-5 минути в затворен съд. След това е необходимо да кисне 1 час. Запарката се прави със заливка с гореща вода. Настройката се прави, чрез накисване в студена вода в затворен съд. Получените концентрати се съхраняват на хладно и тъмно. Преди употреба те трябва да се разреждат 1:1 с вода, като е необходимо и да се добави 0.05% веро. Този разтвор има само контактно действие и затова се изисква прецизно напръскване - 2-3 пъти през 7-8 дни

Изображение

РАСТЕНИЕ ИЗПОЛЗВАНА ЧАСТ ---- НАЧИН НА ОБРАБОТКА------ДРОГА ЗА 1 л. ВОДА ----- НЕПРИЯТЕЛ
Кукуряк корени, стебла ----------------настойка 48------------------------------ -------- колорадски бръмбар, листни въшки, оранжерийна белокрилка
Тютюн лист, съцветие----------------настойка 46 часа--------- 40 г.----------------- листни въшки, оранжерийна белокрилка, паяжинообразуващ акар
Кестен плод запарка ------------- 3 часа------------------------- 50 г.----------------- колорадски бръмбар, листни въшки, оранжерийна белокрилка
Тревиста млечка цвят, стебло, листа --настойка 72 часа ---------50 г. ----------- паяжинообразуващ акар, листни въшки,оранжерийна белокрилка
Бял равнец цвят. листа, стебло -------- запарка 2 часа------------- 50 г.------------------ листни въшки
Глухарче корен, листа-------------------запарка 2 часа--------------50 г.------------------- щитоносни и листни въшки, паяжинообразуващ акар
Лук cyхи люспи-------------------------- настойка 8 часа-------------15 г.---------------------акари, листни въшки, щитоносни въшки,оранжерийна белокрилка
Коприва стебла, листа----------------- отвара 3 мин. -------------- 80 г.--------------------- листни въшки
Смрадлика листа-------------------------- отвара 5 мин ---------------40 г.---------------------листни въшки
Чесън скилидки, люспи------------------настойка 96 часа---------- 20 г.--------------------- листни и щитоносни въшки, оранжерийна белокрилка
Портокал, лимон, мандарина кори------запарка 72 часа--------------------------------------- листни и щитоносни въшки

Всеки познава ефекта от лютите чушки. Затова, ако неканени гости атакуват декоративните ви растения, направете ги твърде люти за тях. Всъщност редица препарати против гризачи наистина съдържат тези зеленчуци. Накълцайте най-лютата чушка, която можете да намерите, и я смесете с 1 супена лъжица смлян лют червен пипер и 2 литра вода. Варете сместа 15-20 минути и изчакайте да изстине. Прецедете я през тензух, добавете 1 супена лъжица препарат за миене на съдове и я сипете в бутилка с пулверизатор. На 5 дни пръскайте обилно уязвимите растения.
Люти чушки. Еднакви обеми люти чушки и вода се смачкват и със студената смес се пръска върху гъсениците. Не допускайте контакт с очите и кожата.
Оцетът може да бъде полезен срещу гъсеници и смучещи насекоми като миризливки, въшки, мана и др. Рецепта за спрей: 1част оцет, 3 части вода и 5г.стружки от чист сапун.
Люти чушки срещу листните и щитоносните въшки при цветята и някои овощни култури. 100 г люти чушки се накисват в 2 л топла вода за 5 дни. Извлекът се прецежда и се добавят 3-4 мл течен сапун. Пръска се през интервал от 7 дни.
Люти чушки срещу листни въшки, бълхи, гъсеници, трипс, акари, ларви на пеперуди и голи охлюви. 1 кг пресни или 0.5 кг сухи чушки се разрязват на две и се варят 1 час в 10 л вода в затворен съд (или настойка). Киснат 2 денонощия в добре затворен стъклен съд. Размекнатите чушки се намачкват добре, изстискват се и отварата се прецежда. 125 мл се разтваря в 10 л вода и 40 гр сапун.

Доматени растения се използват за борба с листните въшки, плодовите червеи и ларвите на пеперудите при овощните и зеленчуковите култури. Нарязват се на ситно 1 кг доматени растения и се накисват в 1,5 л вода. След 1 час извлекът се прецежда, разрежда се със 7 л вода и се прибавят 5 мл течен сапун.
Домат срещу листогризещи гъсеници, ябълков плодов червей и листни въшки. 4 кг ситно нарязана зелена маса на 10 л вода. Вари се 30 мин., след което 2-3 л от нея се разреждат с 10 л вода и 40 гр сапун.

Обикновен пелин за борба с ларви на плодовите червеи, акарите, листогризещите гъсеници и зелевия молец. Набрана по време на цъфтежа 2,5-3 кг свежа растителна маса или 800 гр сушен пелин се накисва в 10 л вода за 24 часа, след което се вари 30 минути. Разтворът се прецежда, преди пръскане се разрежда с вода в съотношение 1:1 и към него се прибавят 10-15 мл течен сапун.
Обикновен пелин срещу листогризещи гъсеници, гъсеници и ябълков плодов червей. Един килограм изсушена маса се вари 10-15 минути в малко вода.След изстиване на сместа към нея се прибавя отвара от 1 кг сух птичи тор,накиснат във вода за едно или две денонощия.Полученият препарат се прецежда и разрежда до 10 литра вода.Плодните дръвчета се пръскат два пъти в интервал от 7 дни.
Чай от пелин срещу насекоми 1 пълна чаена лъжичка пелин се вари в 1 л вода. Прецежда се и се оставя да изстине. Пръска се неразреден срещу листни въшки, грудков хоботник, грахова листозавивачка, оси, както и по пътя на мравките.
Отвара от вратига, извлек от пелин, разтвор на мек сапун. За борба с гъсеници. У лавяне на пеперудите с примамки от плодов сок, меласа и бира.
Лайка срещу смучещи, гъсеници и лъжегъсеници (оси). 1 кг суха маса на 10 л вода за 12 часа. Прецежда се и се добавят още 30 л вода и 120 гр сапун (по 40 гр на всеки 10 л вода).
Смрадлика срещу гъсеници.
Млечка се използва за борбата с гъсениците по бобови, зеленчукови и овощни култури. Употребяват се прецъфтели растения. Нарязват се ситно около 3 кг свежи листа и стъбла и се варят 150 минути в 3 л вода. Отварата се прецежда, долива се до 8 л вода и се прибавят 5-6 мл течен сапун. Необходимо е да се приготвя внимателно, тъй като е отровна за хората. Разгражда се в растенията бързо за 4-5 дни. Затова би трябвало да се пръска неколкократно през 7 дни.
Босилека унищожава всички видове гъсеници. 50 грама сухи листа и стебла се киснат за 24 часа в 1 литър вода.
Лук и чесън унищожават акари и гъсеници. 20 грама цели глави или обелки се накисват в 1 литър вода за 24 часа.
Кромид лук срещу паяжинообразуващи акари и листни въшки по овощните култури, фасула и краставиците: 200 гр ситно нарязани луковици кромид лук се накисват за 15 ч в 10 л вода.Получената настойка се прецежда и се прилага трикратно напръскване през 5 дни по време на вегетацията. Добре е да се прибави течен сапун.
Чесън за унищожаването на листни въшки, трипс и акари по ябълката, вредители по сливата, ягодата и други култури . Обелват се скилидките на 3-4 глави, нарязват се ситно и се счукват. Смесват се с 10 л вода. Оставят се да престоят 7 часа. Прецеждат се и се добавят 6 мл течен сапун. Разтворът е готов за работа. Използва се неколкократно през 7 дни
Чесън: 500 гр чесън се счуква в хаванче. Получената каша се слага в трилитров съд от тъмно стъкло и се долива с чиста вода с температура около 25 градуса. Съдът се държи на тъмно и топло 7 денонощия, след което се прецежда. Прилага се срещу трипс, въшки, акари. Настойката се разрежда ,като за 10 л вода се прибавя 10-60 мл от нея +5 мл прилепител
Картофи срещу листни въшки и акари при краставици. 1.2 кг свежа маса (или 0.7 кг суха) на 10 л вода за 3 часа.
Невен срещу листни въшки. Отвара 1 кг на 10 л вода.
Вратига срещу листни въшки. Отвара 1 кг на 10 л вода.
Глухарче срещу листни въшки, бълхи и акари по овощните. 200-300 гр свежи корени (или 400 гр листа) се заливат с 10 л леко затоплена вода за 1-2 часа. Първо пръскане при разтваряне на пъпките, второ след цъфтежа, следващи през 15 дни.
Бял равнец срещу листни въшки, бълхи, акари и трипсове. 800 гр суха маса се надробява и се запарва с вряла вода за 30-40 мин. (или се вари). Долива се до 10 л вода и кисне за 36-48 часа.
Повет срещу листни въшки. Неразпукани цветни бутони и цветове (1.125 кг) се накисват за 1-2 часа в 10 л вода.
Татул срещу зелева и цвеклова листни въшки. Изсушени стъбла и листна маса 400 гр на 10 л вода. Татул 100 грама надземна маса се вари 1 час в 1 литър вода. Унищожава всички видове насекоми.
Тютюн срещу листни въшки, бълхи, трипсове, листозавивачки, зелев молец, рапична и вишнева оси. 400 гр ситно нарязана маса на 10 л вода за 2 дни. Прецежда се и се добавят още 10 л вода и 8 мл сапун.
Тагетис срещу нематоди. Засаждат се между редовете на ягоди. Срещу листни въшки настойка от 1 кг цветове на 10 л вода.
Портокалови кори срещу щитоносни и други въшки. 1 кг сухи портокалови кори се киснат 3 денонощия в 10л топла вода в тъмно и топло помещение, прецежда се, прибавя се прилепител, и се пръска без разреждане.
Конски лапад срещу листни въшки и акари. Настойка от 1 кг на 10 л вода за 1 ден.
Ралица срещу гъсеници на пръстенотворката, бяла овощна пеперуда, молци, бяла, зелева и репна пеперуда, зелева нощенка, оси, ларви на листогризещи бръмбари и листни бълхи (за ябълка). 1 кг суха трева, накисната за 2 дни в 10 л вода, или отвара след настойката, варена 1-2 часа.
Есенен минзухар срещу гъсеници. Настойка от сухи луковици (1.5 кг на 10 л вода) за 3 дни.
Тревист бъз унищожава при пръскане листните въшки и други дребни смучещи насекоми. Водни настойки от свежи листа и цветове, събрани в периода на цъфтеж. За целта 500 g листа от бъз се заливат с 3,5 л вода и се варят 30 минути. Долива се изпареното количество вода. Прецежда се и се пръска.
Отровно лютиче срещу листни въшки. Настойка 1 кг на 10 л вода.
Кукуряк срещу листни въшки, акари и трипсове. Настойка 1 кг на 10 л вода.
Извлек от коприва срещу листни въшки 500 г свежа коприва (преди цъфтеж) се залива с 4 л вода, престоява 12 до 24 часа. Без разреждане се пръска срещу листни въшки.
Универсален пестицид: 10 скилидки чесън, 5 малки люти чушки, 3 средни глави лук, 1л. вода. Смесете всички съставки, сложете да къкри на тих огън 10 мин. Нека престои 1 нощ, после добавете 2 с.л. мляко и налейте в стъклен съд с плътно запушване. Преди употреба разредете 1 каф.чашка от отцедената течност с 9литра вода. Може да се ползва всякаква пръскачка.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
GIOIA(Джоя)

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Миналата година бях намерила тази рецепта.
Моля,някой да преведе тази информация за фунгицид със сода за хляб,че с преводача не ми стана ясно количеството сода.
Hier noch ein Rezept , vom NDR, dass zur Vorbeugung gegen Mehltau hilft, ich habe es selbst ausprobiert.

Mehltauschreck
Dieses Mittel lässt sich relativ einfach selbst mixen, denn die Zutaten haben die meisten Menschen im Küchenschrank stehen: Für fünf Liter Spritzbrühe werden drei Beutel Backpulver, 50 Milliliter Öl, am besten Rapsöl, und einige Tropfen Spülmittel benötigt. Das Ganze mischen und die Rosen damit besprühen. Empfindliche Rosen können vorbeugend alle zehn bis 14 Tage mit dem Mittel behandelt werden. Die Pflanzenteile, an denen sich der Pilz dennoch hartnäckig hält, werden großzügig herausgeschnitten.

От този блог е http://www.christines-garten.de/64301.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Благодаря!
С преводача
мана Nightmare
Това средство е относително лесно да се смесват, защото съставките повечето хора имат в шкафа са: За пет литра спрей течност три пакетчета бакпулвер, 50 мл масло, рапично масло най-добре, и няколко капки препарат за съдове. Целият микс и спрей рози така. Деликатни Roses могат да бъдат лекувани превантивно всеки десет до 14 дни с агента. Частите на раститения, където гъбата е все пак упорита, се изрязват доста.
Последно промяна от GIOIA(Джоя) на Фев 11, '15, 16:55, променено общо 1 път.
GIOIA(Джоя)

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Re: Има ли рози, има и проблеми
Мнениеот renimoss » Пет Фев 06, 2015 8:55 pm

:shock: :shock: :shock: Наистина ли никой не знае за това масло?
Аз си го взимам от тук:
http://torove.chimspectar.com/" onclick="window.open(this.href);return false;продукти/препарати/
При стайна температура е течно, на по-хладно се втвърдява. Затопля се леко преди използване и се смесва с равни части веро или течен сапун (аз го правя със спринцовка) и тогава се разтваря с топла вода. До момента това е най-добрия препарат, който съм ползвала за белокрилки и акари. Може би за големи площи не е изгодно финансово, но за по-малко растения и особено ако наоколо има деца и др. домашни любимци за мен е незаменимо. Значи, напролет ще го пробвам на розите, моите още са в границите на преброимите :D
bell » Пон Фев 09, 2015 12:34 pm

То, и аз това си мислех, но знам ли... май, друго не остава, защото не зависи от рязането, а пък аз и не пръскам, тоест не е и от препарати. Студовете не бяха много и продължителни.
Като писах пръскане, та се бях присетила нещо. Ще ми се да обменим опит и в другото алтернативно пръскане.
Миналото лято за първи път пробвах рецепта изванедена от интернет за пръскане против зелени въшки, обичайната напаст в началото на лятото. Та, пробвах следното:
1 глава чесън се нарязва в съд и се залива с литър хладка вода.Захлупва се и се оставя да преседи един ден. След това се прецежда и се добавят 4 литра вода. Тя моята пръскачка е 5 литрова и ми е доза, добавям и течен сапун лъжица, за прилепване и пръскам.
Този метод се оказа ефективен и измори здраво популациите. Късно го открих, но тази година съм решила, че ще пръскам още рано, преди да са развили колонии. Може да се прилага често, дори в няколко поредни дни и не е опасен. Аз пръсках всяка седмица. И си спестих всякакви хвърчащи, не знам дали помага и за другите летящи белокрилки и т.н.т., но нямах или поне и тях изморих.
Недостатък е, че двора ухае на чесън няколко часа :mrgreen:
Ако, някой има други подобни опити и рецепти нека сподели :tzvetoman:
Мнениеот bell » Пон Фев 09, 2015 3:59 pm

Нищо :gush: аз я намерих
Брашнеста мана- пръска се с разтвор от:
3 с.л. олио
3 с.л. течен препарат за миене на съдове
1 с.л. сода бикарбонат
4 л.вода
Пръска се през 3 дни при поява на белези

Идеята е, че содата унищожава гъбичните спори и пречи на развитието им. Ще я пробвам и нея това лято :daaa:

И още една, която съм записала из нета против акари
3. Спрей от лют пипер - чудесно решение, ако имате проблеми с акари. Просто смесете две супени лъжици сос от лют пипер, няколко капки препарат за съдове и един литър вода и оставете да престои една нощ. Използвайте спрей бутилка за да напръскате заразените растения.
Спреят от лют пипер работи, защото съединението капсаицин, което причинява "жегата" в лютите чушки е също силно дразнещо за насекомите. Тази смес отблъсква също белокрилки, но ако видите акарите или белокрилките да се завръщат повторете пръскането.
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение
Броят на растителните видове, които проявяват инсектицидни свойства, е значително по-голям. Сравнително по-широко използвани са следните видове:
Анабазис (Anabasis aphylla). Проявява високо инсектицидно действие срещу младите ларви на зелевите пеперуди, зелевите молци, ябълковия молец, листни бълхи, ларви на дървеници, листни въшки и други насекомни видове.
Използват се водни настойки, приготвени от 80 g суха маса за 1 1 вода, които се екстрахират в продължение на 24 h.
Могат да се приготвят и отвари, като след 12-часово екстрахиране на настойката, тя се кипва в продължение на 60 min.
Възможно е да се използва и под формата на прах, получен от ситно смлян сух анабазис, който се смесва в съотношение 1:5 с пълнител – уличен прах, пресята пепел или вар.
Аир (Acorus calamus). Той е високотоксичен за гъсениците на зла-тозадката, проявявайки контактно и стомашно действие. Има силен репелентен ефект спрямо мухи и комари. Прилага се под формата на прах, полу¬чен от стрити изсушени корени.
Използването на аира като инсектицидно средство е особено целе¬съобразно поради неговата безвредност за човека. В Белорусия децата ядат коренището на аира като лакомство, а жените постилат с листата му пода на пещите.
Ароматно еньовче (Galium odoratum). Има силно изразен репелентен ефект по отношение на дрешния молец и токсично действие спрямо голям брой листни въшки.
Използват се настойки, приготвени от 5 kg свежа или 500 g суха растителна маса и 5 1 вода. Сместа престоява, докато започне да ферментира (обикновено около 2 седмици). Получената настойка се разрежда в съот¬ношение 1 1 на 10 1 вода, след което се използва за третиране на растенията.
Беладона (Hyoscyamus niger). Цялото растение е силно отровно, особено листата и корените в първата година от развитието му. Събират се рано напролет или късно наесен. Използват се против листни въшки, паяжинообразуващи акари и растителноядни дървеници. Освен това имат добър ефект и срещу гъсениците на бялата овощна пеперуда, златозадката, зелевия молец и други.
Прилага се под формата на настойки и отвари.
Настойките се приготвят от 1 kg растителна маса на 10 1 вода, в коятокисне 12 часа.
За приготвяне на отварата се използват 3 kg свежа маса, която се залива с вода и се вари 2-3 часа, а след това се долива до 10 1 с вода.
Бял бор (Pinus alba). Прилага се срещу листни въшки, листни бълхи, гъсеници на пеперуди и други вредители.
Използват се настойки, приготвени от 1 kg едногодишни иглици, които киснат 7 дни на тъмно в 8 1 вода, при ежедневно разбъркване. Преди упо¬треба концентратът се разрежда с вода в съотношение 1:10.
Понякога иглолистните екстракти се комбинират с минерални торове за листно подхранване.
Босилек (Ocimum basilicum). Има токсичен ефект по отношение на листни въшки и акари. Използва се широко за пропъждане на комарите. В състояние е да привлича мъжките екземпляри на източната плодова муха и някои други видове. Високата му активност най-вероято се дължи на специ¬фичната съставка метилекванол, който се съдържа в етеричното му масло.
За целите на растителната защита могат да се използват водни, етанолови и метанолови екстракти.
За приготвяне на настойка е необходима 500 g суровина, която се кисне в 10 1 вода в продължение на 24 часа. Преди третиране настойката се разрежда с вода в съотношение 1:2.
Бучиниш (Conium maculatum). Прилага се срещу дребни ларви на пеперуди, които нападат зелето, репичките и други кръстоцветни видове.
Използва се настойка, приготвена от листа и съцветия, събрани по време на узряването на семената. Те се нарязват ситно и се заливат с вода в съот¬ношение 5:100, където киснат в продължение на 5-6 часа. Растителната маса се изцежда и счуква добре, залива се с 15 части вода и кисне още 7-8 часа, след което се прецежда. Двете течности се смесват и с получения разтвор се пръскат нападнатите растения.
Бял равнец (Achilleal Millefolium). Вероятно инсектицидните му свой¬ства се дължат на комплексното действие на алкалоидите цинеол, карлофилен, редица киселини, алкохоли и други вещества. Има добър ефект както срещу смучещи насекоми – въшки, листни бълхи, дървеници, листни молци шсове и паяжинообразуващи акари, така и срещу дребни гъсеници хра¬нещи се на открито. Използват се надземните части с прикореновата розетка За приготовянето на настойка 800 g добре изсушени растения се смилат и запарват за 30-40 минути, след което се доливат с вода до 10 1 и киснат в продължение на 36-48 часа. Сухата растителна маса може също да се залее с 2 1 вряла вода и след екстрахиране за 1 час да се разреди с 8 1 гореща вода.
В същото тегловно съотношение може да се приготвя и отвара, която трябва да ври 30 минути. Отвара може да се приготви и от 2,5 kg свежа маса (или 800 g нарязана суха), която се залива с 10 1 вода, вари се 20 min, а екстрахирането продължава още 2 дни.
Получените разтвори се филтрират и към тях се добавят 20 g сапун на 10 1 течност.
Бял имел (Viscum album). Използва се за приготвяне на незасъхващи лепила за улавяне на насекоми.
Лепилото се приготвя от плодовете, които се заливат с вода и се варят на бавен огън при постоянно разбъркване до превръщането им в бяла кашица. След това се прибавя 1 супена лъжица растителна мазнина и продуктът се съхранява в закрит съд. С тази високовискозна течност кръгово се намазва ствола на дърветата. Върху нея започват да се лепят насекоми. Поясът действа, докато не се покрие напълно с насекоми, тъй като е устойчив на всякакви атмосферни влияния.
Бял синап (Sinapis alba). Използва се срещу червения овощен акар по ябълката под формата на настойка. Тя се приготвя от 50-60 g суха маса от синап на 10 литра вода, където кисне в продължение на 24 часа.
Бяла акация (Robinia pseudoacacia). Използва се като отрова за мухи в много селски области на САЩ под формата на настойка, приготвена от листата.
Вратига (Tanacetum vulgare). Прилага се срещу растителноядни насекоми, кърлежи, срещу ягодов акар, морковена муха, листозавива1 гъсеници на зелевите пеперуди.
Използват се настойки, приготвени от 200 g ситно смлени рас които се накисват в 10 1 вода или се смесват с 200 g минерално масло, 40 g течен сапун и 10 1 вода.
Използва се и под формата на отвара от 300 g свежа или растителна маса за 10 1 вода, която ври в продължение на 30 min. Прил за пръскане на растенията в неразредено състояние.
Може да се използва и за дезинфекция на затворени помещения чрез изгаряне (опушване) на 5-6 g суха растителна маса на 1 m3.
Глухарче (Taraxacum officinale). Използва се за пръскане на овошни дръвчета срещу листни въшки, листни бълхи и акари под формата на настойка. Настойката се приготвя като 200-300 g смлени корени или 400 g свежи листа се накисват за 1-2 часа в 10 1 топла вода (не повече от 40°С). След прецеждане настойката се използва за третиране.
Дървесната пепел притежава не само фунгицидни, но и инсектицидни свойства. Използва се за ограничаване развитието на листни въшки, акари и трипсове. Прилага се под формата на настойка или като прах за прашене. Настойката се приготвя от три супени лъжици дървесна пепел, която се разтваря в 10 1 вода. Използва се за пръскане, след като престои едноде нонощие.
Смес от дървесна пепел и счукани яйчни черупки се използва за направа на охранителен пояс за предпазване на някои силно чувствителни култури (марули, ягоди и т. н.) от голи охлюви.
Дивисил (Heracleum dissectum). Прилага се срещу листни въшки и други смучещи вредители.
Използва се водна настойка, приготвена от 1 kg сухи листа, стъбла и корени, киснали 24 часа в 10 1 вода.
Домати (Lycopersicum esculentum). Имат високо инсектицидно действие срещу листни въшки, ларви на рапичния цветояд, гъсеници на зе¬левата нощенка, на репните пеперуди, на ябълковия плодов червей и други. Използват се под формата на различно приготвени отвари от зелените растителни части:
В 10 1 вода се поставят около 4 kg нарязана зелена маса, която се вари 30 min на бавен огън. След прецеждане разтворът се разрежда в съотношение 1:3 и се използва за пръскане;
В 10 1 вода се добавя 1 kg нарязана зелена маса и се оставя да кисне 4-5 часа. След това сместа се вари на тих огън в продължение на 2-3 часа, прецежда се и се разрежда с вода в съотношение 1:2. В 10 1 вода се добавят 2 kg нарязани сухи стъбла и се оставят да киснат 4-5 часа. Всеки 2 1 от извлека се разреждат с вода до 10 1. Преди пръскането на всеки 10 l работен разтвор се добавят 40 g течен сапун.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение
Мента (Mentha sylvestris). Проявява репелентно действие по отношение на мравки. Половин чаша листа от мента и 1 чаша сафроново, шафраново (Carthamus tinctorius) масло се смесват в смесител. Сместа се бутилира и се оставя за един ден на горещо място. Поливат се следите и гнездата на мравките.
Елша (Аlnus sp.) Прилага се срещу листни въшки и акари по карамфил, шипка, ябълка и други.Използва се настойка от 1 kg сухи или 2 kg свежи листа, накиснати за 24 часа в 10 1 вода.Може да се приготви и отвара, като след 12-часово киснене получената настойка се вари в продължение на 30-40 минути.
Гъсениците на гьботворката не се хранят с листата на дъба, ако са нап­ръскани с настойка от елша. Старо народно средство за унищожаване на поповото прасе е заравянето в почвата на клонки от елша.
Жаблек, конски ребра (Galega orientalis.).Проявява висок акарициден ефект. Използва се настойка, приготвена от 1 kg смлени сухи растения, които са киснали 24 часа в 10 1 вода.
Змийско мляко (Chelidonium majus). Проявява ефект срещу листни въшки, листни бълхи, щитоносни въшки, трипсове и гъсеници на зелевите пеперуди.Използва се настойка, приготвена от 3-4 kg свежа или 1 kg сушена расти­телна маса, която се кисне 36 часа в 10 1 вода. Сушените и смлени растения се използват за прашене срещу къщни неприятели или след запалване за опушване на овощни дървета и зеленчукови растения срещу листни въшки.
Киселец (Rumex acetosa). Проявява лекуващо действие спрямо меха­нично повредени дървесни видове.Образуваните рани трябва да се натриват 2-3 пъти дневно с листа или корени. По-висока ефективност се наблюдава, ако листа от киселец се поставят върху раните като пластир на пласт от 1-1,5 cm, след което се притискат с подходящ материал. Пластирът трябва да се смени няколко пъти през лятото.
Картофи (Solanum tuberosum). Във всички части на растението и особено в недозрелите клубени се съдържа отровният алкалоид соланин. Препоръчва се за опазване на краставици от листни въшки. Освен това с успех може да се използва срещу овощни акари, земни бълхи, кърлежи, дървеници и други. Използва се под формата на настойка, приготвена от 1,2 kg добре смлян свежа маса или 60-80 g нарязани сухи картофени стъбла, заляти с 10 l вода, в която престояват 3 часа (по-концентрираните разтвори може предизвикат пригори по растенията). Ефективността на настойката от картофи в сравнение с растителните ек­стракти от другите видове на сем. Solanaceae е относително по-слаба и предизвиква едва 30-50% смъртност.
Квасия (Quassia amara). Има добре изразен инсектициден ефект срещу листни и коренови въшки, листогризещи гъсеници и мравки.Използва се настойка от 150 g суха листна маса на 10 1 вода.
Коноп (Cannabis sativa). Има инсектициден ефект срещу ларвите на бялата зелева пеперуда, ларвите на майските бръмбари, колорадския бръм­бар и много други вредители по цвеклото, овощните дървета и цветята. Използва се настойка, приготвена от 100 g свежи цъфтящи растения, които се нарязват, заливат се с 2 1 вода и се варят 5-10 минути. За пръскане от така получения концентриран извлек се взимат 200 ml, които се разреждат в 10 1 вода.
Кромид (Allium cepa). Препоръчва се за борба срещу паяжи-нообразуващи акари, листни въшки, млади гъсеници, за отпъждане на пти­ците, хранещи се с ягоди или плодове, срещу голи охлюви и за предпазване от неприятели в периода на съхранение.Използва се водна настойка, приготвена в съотношение 200 g сухи обвивни люспи от лютиви сортове лук на 10 1 гореща вода, в която киснат 15 часа. Трикратното третиране на нападнатите растения през 4-5 дни намалява числеността на паяжинообразуващите акари с 95%.
Половин кофа люспи се заливат с гореща вода (60-70°С). След един ден екстрактът се филтрува и се разрежда в съотношение 1:2. Така приготвената настойка има висок ефект срещу паяжинообразуващите акари.
100-150 g обелен лук се залива с 10 1 вода и се екстрахира 4-5 дни. Филтрува се и растенията се третират веднага.
Тяколко глави лук, поставени в съдове, където се съхранява зрял фасул, го предпазват от фасулев зърнояд.
За отпъждане на птици на различни места в короната на овощните дърве­та се поставят срязани луковици. След изсъхването им, те се сменят с нови.
Кориандър (Coriandrum sarivum). Действа срещу молци и листни въшки. Използва се отвара от равни части кориандър и вода, които се варят 10 минути. Разтворът се прецежда и се пръска.
Кукуряк (Heleborus odorum). Във всички части на растението се съдържат отровни гликозиди – хелеборин, хелабороин и други. Действа много ефективно срещу младите ларви на колорадския бръмбар, нощенките, листните въшки по зеленчуковите култури и други открито живеещи насекоми
Използва се под формата на отвара, като 500 g свежа маса се вари 20-30 минути в 10 1 вода.
Лайка (Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla). Съцветията на лайката проявяват висок инсектициден ефект срещу листни въшки, кръвна въшка, листни бълхи, листозавивачки и т.н.Използват се водни разтвори от изсушени и стрити на прах съцветия в доза 200 g прах за 10 1 вода. Възможно е да се прилагат и водни екстракти, получени след накисване на 200 g съцветия в 10 1 вода за 24 часа. Този екстракт може да се прилага и непосредствено преди прибирането на реколтата, тъй като токсичността му бързо се губи под влияние на слънчевата радиация.
Мелия (Melia azedarachta). Проявява акарицидно действие. Използват се водни настойки, приготвени от 1 част суха растителна маса на 20 части вода.
Мечи лук (Allium ursinum). Предпазва доматите от нападение на листни въшки и повишава продуктивността на картофите при третиране преди засаждането на рътените клубени, които ще се използват за семе. Приготвя се настойка от листа, цветоноси и луковици. Смачканата расти­телна маса се залива с вода в съотношение 1 к§ на 30 1 и кисне 12 дни. Прилага се двукратно през вегетационния период.
Млечка (Euphorbia virgata). Сокът на млечката съдържа отров­ни вещества, поради което при работа трябва да се вземат всички предпазни мерки. Препоръчва се срещу гъсеници на пеперуди. Особено отровни са отварите от прецъфтели растения. Обикновено 4 kg свежи стъбла и листа се заливат с вода и се варят 2-3 часа, след което се разреждат до 10 1 с вода.
Мъжка папрат (Dryopteris felix mas). Използва се за огра­ничаване плътността на листни и щитоносни въшки и фитонематоди под формата на настойки. В миналото от коренищата на мъжката папрат се е приготвяла отвара, която е използвана срещу паразитните хелминти по човека и домашните животни, поради което тя е известна и с името противоглистна папрат. За приготовяне на настойка 1 kg свежи растителни части се накисват за 18 часа в 10 1 вода. След прецеждане се използват за третиране в неразредено състояние. Същата настойка се препоръчва и за поливане на цикламени растения, наднати от нематоди (по 200 ml разтвор). Четири поливки забележимо ускоряват развитието на цикламите и намаляват вредата от нематодите, без обаче да ги унищожават.
Олеандър (Nerium oleander). Образува гликозиди, високо токсични по отношение на голям брой насекоми-фитофаги. Използува се под формата на отвари.
Пащернак (Pastinacia sativa). От корените е отделено инсектицидно действащо вещество, наречено тирастицин. То е токсично срещу ларви на мухи, комари, грахова листна въшка и др.
Пипер (Capsicum annuum). Лютивите сортове се препоръчват за борба с листните въшки, листните бълхи, гъсениците и голите охлюви под форматана отвари и настойки. Използват се отвари от 1 kg свежи или 0,5 kg сушени нарязани червени плодове които се варят 1 час в 10 литра вода. Престояват две денонощия, след което се стриват, прецеждат и се наливат в плътно затворени емай­лирани или стъклени съдове, съхранявани на тъмно и хладно. За приготвяне на работния разтвор, 0,5 1 от получения концентрат се разрежда в 10 литра вода, към която се прибавя 40 g сапун. По същия начин може да се използва и прах от сухи стрити пиперки. Настойки се приготвят чрез нарязване на 1 kg зелени или 0,5 kg сухи пи­перки, които се заливат с 10 1 вода и се екстрахират в затворен съд в про­дължение на 10 дни, а след това се филтруват. За пръскане се използва разтвор, получен след разреждане на 150 ml от екстракта в 10 1 вода. Да се внимава разтворът да не попадне в очите!
Пелин (Artemisia absinthum). Отвара от пелин се използва във етеринарната медицина за измиване на животните срещу външни паразити и кръвосмучещи видове. В растителната защита се прилага за борба със смучещи насекоми – листни въшки, листни бълхи, трипсове, листогризещи насекоми, миниращи молци и други. Прилага се под формата на отвара. За целта 1 kg нарязана суха надземна маса, залята с вода, се вари 15 минути, след което отварата се прецежда и долива до 10 l. За усилване действието на отварата към нея се добавя разтвор от сух птичи тор. Приготвя се като 1 kg сух тор се разтваря за 1-2 денонощия в малко количество вода. След това се смесва с отварата от пелин, прецежда се и се долива до 10 l. Първоначално се извършват по две, а след това по едно третиране седмично.
Пелинът притежава силен репелентен ефект срещу дрешния молец, поради което стръкове от пелин се поставят в шкафове и гардероби.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение
Песъкиня (Padus avium, P. Racemosa). Синтезира токсични съединения, съдържащи циановодородна киселина, бензалдехид и някои още неизвестни вещества. Действа токсично на къщната муха, листни въшки, акари, ларви на мухи и бръмбари, срещу листогризещи гъсеници и др. Използват се отвари, приготвени от 200-300 g свежи или сухи клонки заедно с листата, които се кипват в 10 1 вода. Прилага се за пръскане на овощни дървета или ягодоплодни храсти през пролетта и лятото. Клонките на песъкинята, потопени в съдове със застояла вода за 2-3 минути, унищожават всички патогенни микроорганизми, при което водата става ароматна, свежа и годна за пиене.
Повет (Clematis vitalba). Растението е особено токсично в свежо състояние. Използва се за борба срещу смучещи насекоми – листни въшки, листни бълхи и трипсове. Прилага се под формата на настойка, получена от 1,5 kg неотворени пъпки или цветове, които се накисват за 1-2 часа в 10 1 вода.
Портокал (Citrus aurantium). Проявява висока ефективност срещу па­муковата листна въшка. Използва се под формата на настойка от 200 g сухи портокалови кори, които се екстрахират в 1 1 вода в продължение на 5 дни. През това време съдът се съхранява на тъмно. Течността над утайката се отлива и се пре­цежда. За приготвянето на работен разтвор 1 чаша от този концентрат се разрежда в 5 1 вода.
Ревен (Rheum rhabarbarum). Има добър инсектициден ефект срещу луковата муха и бобовата листна въшка. Използва се отвара от 1 kg свежи филизи и листа на 10 1 вода, които се варят в продължение на 30 минути.
Ралица (Delphinium elatum). Всички части на растението съдържат токсични алкалоиди, но най-големи количества се намират в коренището и корените, в цветовете и в семената. Настойката и прахът от сухи растителни части на ралицата имат контактно и стомашно действие срещу гъсеници на пръстенотворката, бялата овощна пеперуда, златозадката, ябълковия ме лец, бялата зелева пеперуда, репните пеперуди, ларвите на люцернови тояд, лъжегьсениците на листните оси, листни въшки, бълхи и открито веещите ларви на листогризещите бръмбари. Инсектицидни свойства имат и декоративните форми на ралицата. Използва се цялото растение, което се прибира преди бутонизацията и се суши на сянка. Прилага се под формата на настойки и отвари. Настойката се приготвя в съотношение 10 1 вода на 1 kg грубо нарязана суха маса, която кисне 2 дни. Отварата се приготвя в същото съотношение, като се вари в продъл на 1-2 часа.
Репей (Arctium lappa). Ефективен е срещу ларвите на зелеви руди, нощенки, миниращи молци и листоядни вредители по зелето, ряпата, репичките и други зеленчукови култури. Използва се за третиране на растенията в периода на яйцеснасяне на вредителите. Прилага се като настойка, приготвена от 3 kg нарязани листа, които кис­нат 3 денонощия в 10 1 вода. Необходимо е да се извършат 3-4 пръскания.
Самакитка (Aconitum sp.). Проявява ефективност срещу зелената ябъл­кова листна въшка, срещу ларвите на малиновия бръмбар, дребни листогризещи гъсеници, ларвите на рапичната листна оса и други. Използва се настойка, получена от kg суха стрита надземна растителна маса, която се екстрахира 48 часа в 10 1 вода. По-висок ефект има настойка, приготвена от 350 g цветове, семена и ко­рени в същото количество вода. Срещу паяжинообразуващите акари се прилага спиртна (70%) настойка от корени, клубени и надземни части на растението, събрани в периода на бутонизацията, която преди употреба се разрежда с вода в съотношение 1:10. Може да се приготви и прах от самакитка, като 10 kg хидратна вар се навлажнява в 1,5-2 1 концентриран екстракт, след което се изсушава, стрива се добре и се прибавят 3 части дървесна пепел или уличен прах.
Софора (Sophora japonica). Надземната част на растението е много отровна, особено в началото на цъфтежа, когато тя трябва да се прибира. Възрастни пчели при кацане върху цветовете на софората изпадат в състояние на вцепенение и дори умират под влияние на съдържащия се в нея алкалоид пахикарпин. Прилага се срещу листни въшки и бълхи, ларви на дървеници и особено срещу ябълковия молец. Използва се настойка, приготвена от 1,2 kg суха маса, накисната в 10 1 вода за 24 часа.
Татул (Datura stramonium). Всички части на растението са силно отровни поради присъствието на алкалоидите хиосциамин, скополамин и атропин. Проявява висока ефективност спрямо зелевата и цвекловата въшка. Събират се всички растителни части или само листата с цветовете и буто­ните. Прилага се под формата на настойки и отвари. Настойките се приготвят в съотношение 1 kg суха или 2 kg свежа маса на 2 1 вода, в която се оставят да престоят около 12 часа. Отварите се приготвят в същото съотношение и се варят в емайлирани продължение на 2-3 часа. След това се охлаждат и преди третиране се разреждат с вода в съотношение 1:5.
Термопсис (Thermopsis lanceolata). Проявява инсектициден ефект срещу ларви на зелеви нощенки и дървеници. Използва се настойка, приготвена от 350 g зрели семена или 1 kg суха нарязана надземна част, които се екстрахират в 10 1 вода в продължение на 1-2 дни.
Тревист бъз (Sambucus ebulus). Водните настойки от свежи листа и цветове, събрани в периода на цъфтеж, унищожават при пръскане листните въшки и други дребни смучещи насекоми. За целта 500 g листа от бъз се заливат с 3,5 1 вода и се варят 30 минути. Долива се изпареното количество вода. Прецежда се и се пръска.
Тютюн (Nicotiana tabacum). Съдържа няколко вида алкалоиди, от които най-токсичен е никотинът. Инсектицидните му свойства са познати още от древността. Прилага се срещу листни въшки, листни бълхи, трипсове, гъсеници на листозавивачки, зелев молец, зелева и лукова муха и други. Използват се цели растения или растителни части и отпадъци – връхни части (при кършенето) и начупени листа или прах (при сушенето и мани­пулацията). Прилага се под формата на настойки, отвари или димки: За приготвяне на настойки се използват 400 g изсушени или 1 kg свежи растителни части, които се киснат две денонощия в 10 1 вода, след което се прецеждат. Преди пръскане в работния разтвор задължително се добавя 40 g сапун на всеки 10 1 разтвор. Отварите се приготвят в същите съотношения, като се варят 2 часа. Прах за прашене се прилага срещу листни бълхи, като се смесва в съот­ношение 1:1 с пепел или вар.
Димки се използват срещу възрастните на листните бълхи по овощните култури и при третиране на оранжерии срещу листни въшки. В между­редията на насажденията се правят купчини от слама или друг горящ растителен материал, а върху тях се посипва по 2 kg тютюн. Опушването трябва да продължи поне 30 минути. То трябва да се извършва в тихо, безветрено време, вечер или в началото на нощта.
За отблъскване на зелеви и лукови мухи около растенията се посипва тю­тюнев прах, размесен с пясък или почва.
Чай (Thea sinensis). Проявява висок ефект срещу ериофидните акар по касиса. Използват се отвари, получени от 1 g чай, който се залива с 0,5 1 горе вода и се екстрахира в продължение на 1 час. В така приготвената отварг резниците, предназначени за вегетативно размножаване, се накисва дължение на 3 часа. След това се засаждат в добре навлажнена почва. Не трябва да се поливат в продължение на 24 часа.
Червен бъз (Sambucus racemosa). Проявява висок ефект огневките по цариградското грозде и касиса. Използва се под формата на настойка от 200-300 g нарязани стъбла и цветове, които се екстрахират в 10 1 вода в продължение на 24 часа. Достатъчно е дори да се поставят клонки от червен бъз в храстите, за да се отпъдят пеперудите на огневките,
Червено куче грозде (Solanum dulcamara). Силно отровно растение, съдържащо гликоалкалоида соланин. Използва се за третиране срещу листогризещи гъсеници в млада възраст, срещу листни въшки, трипсове и други вредители по зелето. Прилага се под формата на отвари, приготвени от стъблата и листата, като 5-6 kg свежи нарязани растителни части се накисват във вода за няколко часа, а след това се варят около 3 часа на слаб огън. Отварата се съхранява на тъмно и хладно място до няколко месеца. Преди употреба се разрежда в съотношение 1:2.
Черно куче грозде (Solanum nigrum). Проявява добър ефект срещу зелевите молци и нощенки. Използва се под формата на отвара от 450 g зелена маса, която се залива с 101 вода и се вари 30 минути на слаб огън.
Чесън (Аllium sativum). На санскритски името му означава „убиец на чудовища“. Има отличен ефект срещу паяжинообразуващите акари по сли­вата, цариградското грозде и други трайни култури. С добър резултат може да се използва и за защита на съхраняваните продукти. Използва се под формата на воден екстракт или като цели скилидки. Воден екстракт се получава, като 0,5 kg чесън, смачкан в хаван, се разрежда в 3-5 1 вода, промива се и прецежда двукратно, след което се разрежда до 10 1 с вода. За третиране на нападнатите от акари растения се използва работен разтвор, получен от разтварянето на 500 ml екстракт в 10 1 вода. Пръскането се повтаря два пъти през 5-6 дни. При това не е необходимо да се третира всяка клонка, тъй като акарите загиват и на необработените клонки. 150-200 g чесън се счуква в хаван, залива се с малко вода и се екстрахира 1-2 дни, след което се прецежда и се разрежда в 10 1 вода. С получения разтвор нападнатите растителни части се третират 2-3 пъти дневно на всеки 10-15 дни.
Цели скилидки чесън се използват за предпазване на съхраняваните продукти. 200 g чесън на 1 t пшенично зърно предизвиква изкачване на складовите хоботници по стените на помещенията, откъдето след това се събират. В Китай чесънът се използва при съхранение на ориз и брашно. В Белгия той се прилага при съхранение на ленено семе.
Мравките не понасят миризмата на чесън. Достатъчно е да се поставят скилидки от чесън между пътеките, за да напуснат съответното място.
Съществуват и голям брой многокомпонентни рецепти, които включват телен брой растителни видове, като например:
Лют пипер и пелин. Проявяват репелентен ефект по отношение на зай­ци, охлюви и голи охлюви, унищожават листни въшки и белокрилки.Приготвя се отвара от 1 чаша люти чушки, 1 чаша пелинови листа и 5 ча­ши вода, които се варят до кипване. Сместа престоява 1 час, след което се прецежда и се използва за пръскане.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение

Градинарството може да се превърне в чудесен начин да спестявате пари и да се храните с най-пресните храни, които винаги са на разположение във вашата градина. Да, обаче, можете да останете и изключително разочаровани! Съществуват много фактори, от вредителите до правилното поливане, особено ако сте посветени на органичното градинарство и използвате алтернативни методи, за да избегнете употребата на химикали.

За щастие, здравословните подходи не са никак трудни, стига да сте запознати с тях и добре подготвени да ги прилагате. Съвместното засаждане, правилното разстояние и органичните методи за контрол над вредителите ще ви осигурят здравословна продукция, без прилагането на вредни химикали.

Съвместно засаждане
Някои растения притежават свойства, които помагат на другите около тях да растат, възпирайки вредителите, когато са засадени близо тях - алелопатия. От една страна, практическото използване на тези природни свойства увеличава производството в градината, а от друга помага за отглеждането на повече растения върху по-малка площ. Ето кои са най-популярните растения компаньони:
• Босилек - засаден с домати, значително подобрява производството и вкуса им. Също така е подходящ и за чушки. Босилекът е известен с репелентните си свойства и няма да сгрешите, ако го засадите из цялата градина, за да се възползвате от неговия аромат и полезните му свойства.
• Пореч - отличен спътник за отглеждането на домати и зеле, тъй като ефективно отблъсква червеите и молците. Помага на ягодите в градината, но на практика може да се използва за всички култури, отглеждани в нея.
• Лайка - отлична компания за зеле, краставици, лук и всички зелеви растения по принцип. Освен че подобрява вкуса им, лайката е отлична билка, която ще имате под ръка във всеки един момент. Привлича полезните за растенията насекоми и ще краси градината ви с нежните си цветове.
• Копър - подходящ за засаждане със зеле, краставици и марули. Подобрява вкуса им, отблъсква вредителите и е отлична подправка за консервите с домашни кисели краставички. Тъй като може да стане твърде голям, се засажда в средата на краставичното легло. Не го засаждайте до домати!
• Коча трева - друга чудесна билка, която непременно трябва да имате под ръка. Засадена в близост до тиква или краставици, ще отблъсне тиквените буболечки и листните въшки. Изсушените й листа могат да се използват за направата на чай, който да успокои стомаха или като пестициден разтвор, отблъскващ вредителите на много растения.
• Репички - могат да се засадят из цялата градина, но най-вече под краставиците, тъй като отблъскват бръмбарите.
• Невен - засаден в градината, той ще отблъсква ефективно нематодите и различните видове вредители. Цъфти през цялото лято.
• Латинка - верен придружител на домати, краставици, зеле и други. Цветовете са годни за консумация и могат да се добавят към салати. Повлияват добре развитието на пъпешите и тиквите.
• Лук - може да бъде засаден свободно из градината, но предпазва растения, като зеле, броколи, домати, ягоди, чушки, краставици, държейки вредителите на страна от тях.
• Слънчоглед - прекрасен спътник, който ще накара градината ви буквално да засияе. Отглеждайте го заедно с краставици боб и други увивни растения. Слънчогледите са издържливи и са ефективен капан за листните въшки и останалите видове вредители.

Съвместното засаждане е полезно за растенията, но ако те са вече засадени и имате проблем с вредителите по тях, можете да прибегнете и към други природни решения:
• Чаят /или разтвор/ от кафяви морски водорасли на прах ще прогони японските бръмбари и листните въшки и ще подхрани растенията. Пръскайте ги веднъж седмично или по-често по време на нашествието.
• Спреят, приготвен с чесън и лютива чушка, отблъсква много насекоми от градината, както и дивите вредители. Това е може би най-евтиният вариант, който можете да приготвите у дома и който е безвреден за вас, докато го прилагате. Използвайте веднъж седмично или повече в продължение на няколко седмици.
• Чаят от маточина отблъсква тиквените буболечки и листните въшки. Използвайте го два пъти седмично, когато е необходимо.
• Няколко чаени лъжички сода за хляб, разтворени във вода, могат да предотвратят появата на гъбички или да ги премахнат, както и брашнестата мана по растенията. Използвайте като превантивно или интензивно третиране, когато е необходимо.
• Прахообразната инфузорна пръст е добра превантивна мярка срещу вредните насекоми, но я използвайте разумно, тъй като убива и полезните от тях. Използвайте я в случаите, когато видите ларвите на даден вредител върху растенията, тъй като тогава е особено ефективна. Прилагайте отново след поливане или дъжд.
Спрей от чесън и лютива чушка срещу вредители
Необходими съставки:
• 2-4 скилидки чесън
• 4 или повече лютиви чушки
• 2 супени лъжици растително олио
• 1 супена лъжица течен сапун
• 2-3 чаши топла вода
Начин на приготвяне и употреба:
• поставете съставките в блендер и ги пасирайте в продължение на няколко минути;
• изсипете така получената смес в стъклена купа или кана и я оставете да престои минимум 12 часа, за да се засили ефекта на чесъна и лютивите чушки;
• прецедете с помощта на тензух и съхранявайте в стъклен буркан;
• в спрей бутилка разтворете 3 супени лъжици от получената течност в 200 грама вода и разклатете добре;
• при необходимост напръскайте директно растенията /препоръчително е да сте с ръкавици/;
• можете да използвате спрея толкова често, колкото е необходимо за превенция и борба с вредителите.
Доброто планиране и съвместно засаждане са важни за растенията във вашата градина, но ако почвата е бедна, ще трябва да извървите доста дълъг път.
• Чаят от кафяви водорасли е отлично подхранващо средство за растенията, когато го напръскате върху листата, избягвайки горещите часове на деня. Поръсването на прахообразни водорасли около самите растения също ще ги подхрани ефективно.
• Чаят от коприва е друга подхранваща опция, а сушените листа от коприва могат да бъдат добавени направо върху почвата или да се включат в процеса на компостиране.
• От цветовете на белия равнец може да се приготви чай или течна смес, които да се използват за водолюбивите растения, предоставяйки им допълнително хранителни вещества. Ако засадите бял равнец равномерно из градината, ще отблъснете и вредните насекоми.
• Рибната емулсия е естествена тор, с която се поръсват листата на растенията, за да се стимулира техния растеж. Особено подходяща е за доматите. Миризмата й е много неприятна, но за сметка на това е изключително ефективна.

Изображение
Има обаче един много по-евтин и добър начин да предпазим растенията си от вредители - просто трябва да засадим определени растения в близост до тях. Те са предимно подправки и хубавото е, че отглеждайки ги имаме двойна полза - веднъж да предпазят другите растения от вредители и втори път - за консумация.
Предпазващи свойства имат следните растения: дафинов лист, лайка, канела, карамфил, чесън, лавандула, лимонова трева, див пелин, джоджен, розмарин, сантолина, западна туя, вратига и мащерка. Тези билки са доста ароматни и именно с аромата си гонят вредителите.
Босилекът пък помага срещу комари, може да си сложите една или няколко саксийки с полезната билка и подправка в близост до прозореца, за да гони нашествениците. Срещу комари помага и масло от лимонена трева.
Освен посочените по-горе растения, може да правите и комбинации от растенията, които обичайно си засаждате в градината. Комбинациите са следните:
- Невен между картофите или царевица между картофите - втория вариант е за предпазване от сляпото куче, което често напада картофите. Може да насадите царевицата като естествена оградка около картофите.
- Лук и моркови - засадете около лехата с лук моркови, така ще ги предпазите от луковата и морковената муха едновременно.
- Чушки и чубрица - между лехите с пипер, насадете чубрица, хем ще си имате вкусна чубричка за подправка на ястия, хем ще ги предпазите от белокрилката.
- Домати, червен лук и копър - засаждайте ги в близост едни до други, така те ще се защитават взаимно.
- Грах и бял лук - белият лук предпазва граха от червеите.
- Зеле и праз лук - лукът предпазва зелето от листни въшки и други подобни вредители.
- Зеле и чубрица - чубрицата предпазва зелето от зелевата муха.
- Царевица, боб и тиква - до царевицата се сади боба, така че да се вие по нея, т.е. царевицата служи като естествен кол, а боба насища почвата с азот, тиквите пък ги насаждате на растояние метър-два от корените на царевицата и като се разрастнат служат като естествен мулч.
- Картофи и тикви/тиквички - между редовете с картофи може да насадите тикви или тиквички, тъй като колорадския бръмбар, който ходи по картофите, не понася миризмата на тиквата/тиквичката.
- Ягоди и чесън - между редовете с ягодите може да си засадите чесън, той гони голите охлюви, които много обичат да си похапват от ягодите.
Ето и някои общи правила за комбинираното засаждане на зеленчуци:
1. Не е добре да садите морковите близо до магданоз, но пък те добре си сътрудничат с лук и чесън.
2. Когато садите бобови култури гледайте да не са близо до чушки, домати, лук, чесън или зеле. Може да ги комбинирате с копър, спанак и марули.
3. Ако сега започвате да обработвате даден участък земя и се чудите какво да засадите, най-добре започнете с грах, така ще обогатите почвата с азот, пък на следващата година вече може да си засадите нещо друго. Засаждане на ранен спанак също е вариант, той се сади в края на февруари или началото на март и става за около 45-60 дни, след него спокойно може да си засадите доматен разсад (той се сади през май, най-добре през втората половина, за да избегнете лошите метеорологични условия).
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение

Патладжани и зелен фасул заедно пъдят колорадския бръмбар от картофите. Вместо фасул, същия ефект се постига и с грах. Даже не е необходимо да се засажда голямо количество. При редове на картофите до 10 м е достатъчно от двата края на всеки ред да се засади по един корен грах.
Колорадският бръмбар по картофите не обича тикви. За целта тиквите цигулки са най-добри, защото пускат дълги милини и ходят из картофите да пазят.
Латинка и хрян отблъскват листните въшки, гъсениците и мишките. Латинката повишава аромата на репичките.
Латинките засадени в парник прогонват досадната оранжерийна белокрилка.
Зелена салата възпрепятства нападението на различните видове ряпа и зеле от земни бълхи.
Моркови и лук или праз – взаимно се предпазват от морковена муха и лукова муха и молец.
Праз, разположен между целина предпазва от ръжда по целината и нападение от трипс;
Бобови култури и целината (съотношение 1 към 6) или краставици – много полезна комбинация за добро развитие. Бобовите култури се засяват около гнездото на краставиците.
Целина и домати – предпазват всички видове зеле от бялата зелева пеперуда;
Спанак или салата със зеле – срещу земни бълхи;
Невен, засят между зеленчуците и овошките, пропъжда листогризещите гъсеници. Подобно на невена действа и тагетесът. Той с успех се включва в борбата срещу нематодите и въшките.
Магданоз, засаден под доматите засилва аромата;
Напръстник и момината сълза – подобряват качеството на доматите.
Коприва, отглеждана до етеричномаслени растения повиши съдържанието на етерични масла в тях до 80%.
Шипка, бъз и горчица – полезни растения около зеленчуковата градина
Целина и зеле – зелето не се напада от бялата зелева пеперуда а целината от ръждата
Кромид лук,чесън и праз осигуряват защитата срещу патогенните гъби
Чубрица в редовете на фасула – листните въшки отминават фасула
Босилек до краставиците – препазват краставиците от мана
Ако в близост до ягодите или магданоза засадите кромид лук, чесън или праз, то тогава няма да имате проблем със сивата плесен (ботритиса) по тях. Прогонват голите охлюви,мишите и опазват ягодите от патогенни гъби.
Невен в ягодите срещу ягодова нематода.
Лавандула около розите ил други културни растения прогонва мравките и листните въшки
Хвощ и коприва пъдят червените паяци.
Чесънът, пиретрумът и вратигата пъдят листните въшки.
Пелинът пъди мухите от посевите.
Чубрицата пъди зелевата пеперуда.
Чесънът отпъжда атаките на пероноспората при доматите.
Розмаринът и мащерката пъдят зелевата пеперуда.
Репичките отпъждат червените паяци.
Растенията няма да страдат от нападението на земни бълхи, ако засеете репички и ряпа в съседство с главеста салата, алабаш и домати.
В лехите с домати засейте магданоз, така ще си решите проблема с появата на кафяво гниене по тях.
Котенцето /Anemone pulsatilla/ не позволява развитие на гъбични заболявания дори и в най-влажното лято.
Бял синап: потиска развитието на плевелите. В смес с грах увеличава добива. Защитна ивица при овощни (и кориандър).
Най-добри комбинации в зеленчуковата градина са:
алабаша с червеното цвекло;
целината с доматите и фасула;
доматите с магданоза;
фасула с морковите и цветното зеле;
картофите с чесън и хрян;
морковите с копър;
фасула с чубрица;
краставиците с грах или фасул;
салатите могат да се развиват чудесно в съседство с морковите;

Растения, които взаимно подтискат развитито си:
Домати с алабаш, резене или червено зеле
Фасул с лук или чесън
Лук с картофи или зеле
Магданоз с моркови или зеле
Всички зеленчукови култури в близост до пелин

Никога не сейте едно до друго луковични (чесън, аспержи, кромид, праз и др.), картофови (домати, картоф и др.) и бобови (фасул, грах, бакла, леща и др.). Това са “семейства неприятели” – взаимно се отслабват, когато никнат едно до друго.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение
Най-често срещани вредители в градината.
Мравки.
Мравките обикновено не са проблем в градината, освен черните мравки, които често са причина за поява та на черни пеперуди по бобовите растения.
Няма метод за биологичен контрол върху мравките. Всеки, който се е опитвал да събира мравки работнич ки и да ги гори по метода на Рудолф Щайнер знае, че това е трудоемко и няма очаквания ефект,
В извънредни случай за борба с мравките се препоръчва употребата на боракс /захарна отрова/.
В градината се практикува и смесване на равни количества дървесна пепел, сдробена дървесна кора, вар и
сажди, тази смес се посипва по пътечките на мравките и около мястото от където излизат. След няколко часа, мравките изчезват и повече не се появяват наблизо.
Листни въшки.
Може да се избавим от листните въшки, като сами си приготвим извлеци от пресни картофи, лайка или кромид лук. Избира се един от трите извлека в зависимост от това какъв материал има на разположение:
– един килограм пресни картофени стъбла и листа се накисват за четири часа в кофа с вода.
– един килограм кромидени люспи се заливат с една кофа гореща вода и се оставят да преседят пет часа.
– половин кофа изсушена и нарязана лайка се залива догоре с вряла вода, престоява 12 часа. След като е приготвен избрания извлек, изсипва се в пръскачката, която се използва за разпръскване на препарат 501. Важно е дюзата да бъде пулверизираща. С извлека се пръскат заразените листа и от двете им страни, така че добре да се облее цялото растение.
Колорадски бръмбар.
Борбата с колорадския бръмбар е основно разгледана в глава III – при картофите. Като допълнение тук е дадено едно просто народно средство срещу бръмбара, което е доста ефикасно. Необходими са въглищни отпадъци и дървесна пепел.
Като правило каменните въглища не изгарят до край в домашните печки и една част се изсипва през реше тката. Когато се изгребе едрия боклук,събира се и се запазва по-дребния. На пролет се пресява през сито с отвори 3-4 мм. С тези дребни остатъци, а в тях има и дървесна пепел, се посипва почвата на картофения участък.
Мишки.
Репродуктивните сили на плевелите могат да бъдат забавени чрез противопоставяне влиянието на Луната:
чрез подтискане на водния елемент от силите на огъня и горенето. Насекомите пък се влияят силно от зо диакалните съзвездия в съчетание със Слънцето, Луната и другите планети. За да атакуваме вредните жи вотни е необходимо винаги да използваме специфичните влияния на конкретните планети в определени съзвездия. Рудолф Щайнер дава полската мишка за пример, но това важи и за други гризачи, бозайници и птици. Хващат се няколко мишки, одират се, вземат се техните кожи /или кожата с перата при птиците/, изсушават се и се изгарят на дървен огън в подходящ ден, когато Венера е в Скорпион. /Точната дата се променя всяка година, така че е необходимо да се направи справка в календара на г-жа Мария Тун/. Пом нете, че съзвездието не съвпада със „зодиакалния знак”. Пепелта получена при изгарянето на кожите се разтваря в дъждовна вода и се разпръсква върху обработваемите площи по начина описан при борбата с насекомите.
Целта е да се направи почвата непривлекателна за вредните животни. Докато те усещат неблагоприятното влияние на пепелта, подтискащо техните репродуктивни сили, те ще заобиколят района, в който тази пепел е разпръсната. Това е много по ефективно, когато се третират големи площи. Наблюдава се един ва жен допълнителен ефект – незабавно се изчистват големите селскостопански постройки от мишки. Ефек тът отслабва с времето и се налага да се повтори. Някои ферми имат отлични резултати и използват този метод редовно. В случая с постройките пепелта трябва да се разпръсква върху почвата около тях, а не в са мата сграда.
Освен това мишките не обичат полската мента, така че ако се засади или разпръсне в градината, мишките ще избягат.
Къртица и сляпо куче.
Ако в градината се появят сляпо куче или къртица, може да бъдат прогонени със зловонни за тях миризми:
– стриват се и се смесват чесън /или лук/ и камфор и се слагат в къртичините или в подземните ходове на сляпото куче. Зловонната смес започва да действа веднага.
– взема се зелен коноп, слага се в къртичините и в ходовете на сляпото куче /на различно място от предиш ната смес/. Конопът започва да действа чак след като изгние, така че ако първата смес не е изгонила непри ятеля, то с него ще се справи конопът.
Къртицата е чест обитател на зеленчуковите градини. Тя е насекомоядна и се храни с почвообитаващи на секоми, с техните ларви, с червеи, жаби, охлюви, мишки и някои други дребни животни. Предните й кра ка са силно развити с форма на лопатки и са извити настрани. Завършват с дълги и здрави нокти. С тях тя прекопава тунелите си. Изгражда ходова система на дълбочина 20-30 в почвата, която накрая стига до гне здото разположено на около 1 метър дълбочина. Ходовете са широки 4-5 см в диаметър. Обикновено кър тицата се движи под самата почвена повърхност и повдига повърхността на почвата на 1-2 см. Тя често ос тавя някои от ходовете отворени навън. Вредна или полезна е къртицата?
Това, че унищожава много насекоми и вредители по растенията, както и мишки я прави полезна. Но при ровенето и търсенето на храната, тя разкъсва корените и често повдига младите и неукрепнали растения, разваля разсадите. Привлича я и компоста, богат на червеи и насекоми. По тази причина тя е вредна, осо бено в парници, оранжерии, зеленчукови градини. Когато растенията са укрепнали, тя не е опасна. Кърти цата се пропъжда много по-лесно от сляпото куче. Поставят се парцали напоени с нафта, бензин или наф талин на няколко места в повърхностните й ходове. Може да се опита и с хранителни примамки: нарязват се дъждовни червеи, по-едри бръмбари или ларви. Поръсват се с 2-3 грама цинков фосфат за 100 грама примамка, смесват се добре и се напъхват в ходовете. Необходимо е да се работи внимателно с ръкавици, защото това е отрова и за човека. Възможно е да се издебне къртицата на места,където често се появява, и когато започне да рови под повърхността, удря се силно с мотиката на десетина сантиметра зад набеляза ното място. От собствено наблюдение селските стопани в селата край София са установили, че обикнове но около 6 ч сутринта и към 12 ч на обяд къртицата се показва на повърхността. Необходимо с да бъде причакана в пълна тишина, тъй като тя усеща и най-слабите вибрации под земята. Ако в къртичините се напъхат бъзови клонки, това също би прогонило къртицата.
Охлюви.
Голите охлювите са голям проблем в градината. В България са разпространени около 25 вида отнасящи се към семейства Лимациде и Ариониде. С разширяване на парниковото и оранжерийното градинарство, нарастване на полезните площи и уплътняване на сеитбообращенията вредната им дейност се засилва,тъй като практически им се осигурява храна през цялата година. Повредите от голите охлюви по зеленчукови те растения са различни. При салатата, марулите и зелето те навлизат между листата и правят надлъжни нагризвания, като придават непривлекателен външен вид на зеленчуците. При картофите, охлювите нагри зват клубените, които са близо до повърхността.
Голите охлюви се размножават чрез яйца, които са кръгли и се снасят по 25-30 броя на купчинки в почва та през пролетта и есента. Плодовитостта на голите охлюви с голяма. Отделен индивид снася до 400 броя.
При затопляне на времето, обикновено към края на май, яйцата се излюпват. Младите индивиди се хранят с растения и се развиват напълно за около 2 месеца.
Голите охлюви са нощни животни. През деня те се укриват под камъни, растителни остатъци и други мес та откъдето излизат нощем и започнат да се хранят. Борбата с голите охлюви включва комплекс от мерки в които, особено място се пада на предпазните. Към тях се отнасят борбата с плевелите и унищожаването на растителните отпадъци, които служат за храна и укритие на охлювите. Необходимо е също да се отстра нят камъните, загнилите пънове и да се подравни обработваемата площ с цел да се ограничи нашествието на голи охлюви,
За борба с охлювите се използва прясно гасена вар на прах. Разпръсква се при норма 20 кг/декар, през но щта или рано сутрин, когато охлювите са активни.
Добри резултати в борбата с голите охлюви дава биодинамичния метод чрез събиране и изгаряне. Също така възможно е да се накиснат събраните охлювите във вода и да престоят до почти пълното им разлага не. Практикува се пръскане на разтвор от пепелта или съответно на водата, в която са били накиснати охлювите, когато Луната е в Рак. Тези методи не се използват в райони с висока влажност.
Има и други начини за борба с охлювите: посипване на заразените участъци с дървесна пепел, лютиви са жди, накълцан прещип, борови иглички или вар. Необходимо е внимателно да подберем с кое от тях ще третираме почвата, така че растенията да не пострадат.
Когато охлювите в градината са извънредно много се прилагат някои прости капани. Например: ситно нат рошени стъкла се заравят в повърхностния слой на почвата и участъка се полива с бира или мляко. В бли зост се поставя широка лента от картон, шперплат или нарязан кашон. Охлювите се събират върху нея и така могат по-лесно да бъдат хванати и премахнати.
В България все още не се продават биологични препарати против охлюви.
Във Великобритания е възможно да се намери в магазините препарата Nemaslug, който всъщност предста влява вид нематоди, които убиват охлювите.
В Швейцария борбата с охлювите, понякога се води чрез употреба на плоски ел.машинки снабдени с мно жество равномерно разположени дълги шипове от долната страна. Тези апаратчета напомнят на пластма совите садила, които се използват в парниците. В горната част на апаратите е скрита ел.батерия, която ге нерира слаб ток в шиповете. Уредите се забиват в почвата един до друг така, че ограждат участъка който предпазваме от охлюви. При този метод е гарантирано, че почти всеки охлюв, който се намира в почвата ще бъде убоден или ще се докосне до някой шип и ще получи електрошок. Когато градинаря прецени,че охлювите са намалели до нормалния им брой, апаратчетата се изваждат от земята.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gyulcem »

Изображение
1. Спрей от листа на домати - ефективен е за убиване на листни въшки и акари. Работи, защото алкалоидите в доматените листа са фатални за много насекоми. Нарежете на дребно 1-2 чаши листа на домати, добавете 2 чаши вода и оставете да престои една нощ. На следващия ден, прецедете листата и добавете две чаши вода в спрей бутилка. Напръскайте листата и стъблата на растенията, включително долната страна на листата, където се събират листни въшки.
2. Спрей от чесново олио - страхотен, безопасен препарат против насекоми. Поставете 3-4 скилидки смлян чесън в две супени лъжици минерално масло. Нека сместа престои една нощ, след което прецедете чесъна от маслото. Добавете маслото към половин литър вода и добавете една чаена лъжичка биоразградим препарат за съдове. Съхранява се в бутилка или буркан. Когато го използвате добавете две супени лъжици от вашата чеснова маслена смес към половин литър вода.
Тази смес работи, защото съединенията в чесъна са дразнещи или смъртоносни за много насекоми. Маслото и сапуна помагат на сместа да се задържи към листата на растенията. Какви насекоми се отблъскват с чесново масло? Белите пеперуди, листни въшки и повечето бръмбари ще избягват растенията напръскани с чесново масло. Не прилагайте този спрей в слънчев ден, защото маслата могат да причинят изгаряне на листата.
3. Спрей от лют пипер - чудесно решение, ако имате проблеми с акари. Просто смесете две супени лъжици сос от лют пипер, няколко капки биоразградим препарат за съдове и един литър вода и оставете да престои една нощ. Използвайте спрей бутилка за да напръскате заразените растения.
Спреят от лют пипер работи, защото съединението капсаицин, което причинява "жегата" в лютите чушки е също силно дразнещо за насекомите. Тази смес отблъсква също белокрилки, но ако видите акарите или белокрилките да се завръщат повторете пръскането.
4. Сапунен спрей – полезен е при отстраняване на голямо разнообразие от градински вредители, включително листни въшки, кърлежи, акари и насекоми. Просто добавете една супена лъжица биоразградим препарат за съдове към 3 литра вода и напръскайте срещу вредители.
Защо това работи? Сапунът разтваря външната обвивка на насекомите, което ги убива.
5. Бира срещу голи охлюви. Заровете празна консервена кутия и добавете бира до около 3 см под горната част на контейнера. Бирата работи, защото голите охлюви са привлечени от маята. Важно е бирата да е около 3 см по-ниско от почвата. По този начин охлювите ще слязат към бирата и ще се удавят.
6. Цитрусови кори като капани за голи охлюви. Ако не разполагате с бира в къщи, но имате портокали, грейпфрути или лимони, опитайте с тях. Срежете ги наполовина, махнете плода, оставяйки кората празна. Захлупете корите на местата, където сте забелязали щети. Оставете кората да престои една нощ. На следващата сутрин, повдигнете кората нагоре. Голите охлюви ще са се събрали от долната страна на кората. Правете с тях, каквото намерите за добре. Може да нахраните вашите градински пилета или да ги хвърлите в кофа с вода и сапун. Сменете корите и повторете, докато уловът спре или спрете да виждате щети.
7. Капани от вестник за щипалки. Капаните работят добре за намаляване на популациите на тези понякога досадни насекоми. Вземете част от вестника, леко го навлажнете и го навийте. Поставете го на земята в градината си, където сте виждали щипалки. Те са най-активни след като се стъмни, така че оставете вестника за през нощта. На сутринта първото нещо, което трябва да направите, е да приготвите кофа с вода и сапун. Вдигнете вестника капан и го изтърсете над кофата. Щипалките ще паднат в сапунената вода и ще умират. Използвайте вашите капани няколко дни или докато щипалките не намалеят или спрат да се хващат. Щипалките не винаги са вредители, така че не ги унищожавайте напълно, ако не причиняват проблеми. Те ядат листни въшки и други вредители в градината, така че е добра идея да прецените ползите и вредите от тях.
8. Капани за оси от пластмасови бутилки. Капаните работят чрез привличане на осите далеч от местата за сядане или местата за пикник, гарантирайки, че те не могат да избягат от капана. Използвайте бутилка от 2 литра, изрежете два срещуположни отвора с размер на палец в горната третина. Напълнете бутилката с около 5 сантиметра вода и добавете малко биоразградим препарат за съдове. Препаратът разбива повърхностното напрежение на водата, което пречи на осите да излязат на повърхността й. Добавете като хранителна примамка сок или обикновен захарен сироп. Добавянето на малко оцет към тази смес ще попречи на хващането на пчели в капана. Изпразвайте капана редовно. Ако се натрупат много мъртви оси могат да се създадат условия на другите оси да кацат, да пият течността и да излязат навън.
9. Спрей от червен пипер - работи добре за предпазване на вашите растения от бозайници и птици като ги прави по-малко вкусни. Ако зайчета, сърни, мишки, катерици и птици редовно посещават вашата градина, направете следната смес и пръскайте нападнатите растения веднъж седмично. Смесете четири супени лъжици сос табаско, един литър вода и една чаена лъжичка биоразградим препарат за съдове. Капсаицинът в спрея ще дразни животните и те ще се търсят по-малко пикантни ястия другаде.
Предварително накисваш 2 големи супени лъжици канела в 500мл спирт,като оставяш да престои поне 1 денонощие(аз го оставям за 2).
Прецеждаш.Взимаш 200мл от получения извлек,добавяш 2супени лъжици течен миещ препарат(за чинии или течен сапун,но НЕ препарат за под,защото в тях обикновено има белина или др. подобно). Допълваш до 500лм с вода.Това е универсален препарат-канелата има фунгицидно действие,спиртът и течния препарат са инцектициди.Това нещо се използва от американците,които отглеждат орхидеи.
За борба с голите охлюви на посевите от зеле се използва пръскане с калиева сол (1 кг калиева сол на 10 л вода). Посевите със зеленчукови култури се напрашват със суперфосфат (3 кг на 1 декар). Могат да се използват и фитонцидни растения. Например добър резултат дава извлек от люти чушки. С 10 л вода се залива 1 кг нарязани на 2 люти чушки или 0,5 кг сухи смлени люти чушки. Затварят се с капак и престояват 2 денонощия, след което се варят 1 час и пак престояват 2 денонощия. След това чушките се стриват, разтворът се прецежда. Полученият концентрат се използва веднага или се затваря плътно в бутилки и се съхранява на тъмно и хладно място. За пръскане се приготвя разтвор от 10 л вода, 125 г от приготвения концентрат и 40 г сапун, предварително размит в гореща вода. Пръскат се почвата и растенията в местата на струпването на голите охлюви.
Бирени капани- категорично ДА с/у голи и щипалки, черупчестите въобще не се впечатляват;
Дървени стърготини (средни и на прах) & дървесна пепел- ако не вали и не поливате ДА, в момента, в който стърготините се навлажнят (вкл. от роса), простете се с някое любимо цвете;
Пясък - ако е сух, голите няма да го налазят, но едрите черупчести без проблем се предвижват по него. Ако пък е мокър и двата вида го преодоляват;
Сол морска и готварска - гарантира ви 2-3 дена спасения от голите, но "марковите" си лазят и става една приказна картинка от слузеста следа, бели кристалчета и поредното оглозгано цвете;
Борови иглички - пробвах да спася една далия, обградих я цялата в 50см-ва окръжност, затиснах с иглички дори стебълцето на височина, на другия ден само борова окръжност и слузести следи. Не съм много сигурна кой вид охлюв я унищожи;
Черупки от яйца - и двата вида лазят отгоре ако са едро или много ситно натрошени, екпериментът все още продължава;
Изрязани пластмасови бутилки - ДА срещу голите, категорично НЕ срещу черупчестите, те лазят спокойно по нея, влизат вътре и после обратно навън. За голите, трябва много добре да сте разрохкали пръстта преди за закрепите бутилката;
Клечки за шишове - мда, и това съм го правила, като защитна стена-окръжност от щикове, нямам представа как бе пролазила тази гадина без да остане набучена отгоре, но резултатът беше плачевен за мене;
Събиране на охлюви - препоръчително!!!! за черупчестите. ако започне да ръси, веднага тичайте навън с торбата, дъждобранът да е налице; ако е сухо вечер по тъмно въоръжени с фенерче. Голите трудно се събират, те сякаш са невидими...
Любими местенца за черупчестите всички влажни места, то е ясно, но имат особен афинитет към смокините и здравеца, цели семейства се разполагат там. Скалните кътове, особено ако има по-големи камъни , крият се във всяка пукнатинка там, независимо че алпинеумите обикновено са на доста слънчеви места.
Любими цветя за нападение - определено далии, хризантеми и ириси, дори когато растенията са вече големи;също така всички новопокълнали и в бебешка възраст растения.
Любими местенца за голите- тия пък имам чувството, че обичат много да кацат под метални повърхности.

Решения за гъбични заболявания:
10. Мляко за брашнеста мана. Млякото работи също толкова добре колкото токсичните фунгициди за предотвратяване на растежа на брашнеста мана. Комбинирайте 40% мляко с 60% вода. Протеинът на млякото се задейства от слънцето, създавайки естествен антисептик, който убива маната. Млечния спрей трябва да се прилага при ярка светлина на всеки десет дни като превантивна мярка. Може да се използва за всяко градинско растение.
11. Спрей от сода за брашнеста мана. Трябва да се прилага веднъж седмично, но ако имате проблем с плесен в градината си, си струва времето. Смесете една супена лъжица сода за хляб, една супена лъжица растително масло, една супена лъжица биоразградим препарат за съдове и 3 литра вода и напръскайте листата на уязвимите растения. Спреят от сода за хляб работи, защото содата разрушава гъбичните спори и им пречи да покарат. Маслото и сапуна помагат на сместа са се задържа към листата на растенията.

Решения за плевелите:
12. Оцетът работи много добре за плевели в тревата и градината. Основният проблем с оцета е, че може да навреди на други растения. Препоръчително е да намажете оцет директно върху листата на плевелите, които се опитвате да убиете. Това не позволява на оцета да попадне върху други растения и гарантира, че цялата повърхност на листата е покрита с оцет.
13. Вряла вода за плевели по тротоарите. Кипнете малко вода и го залейте с нея плевелите в пукнатините на вашите тротоари или пътечки. Повечето плевели не издържат това и проблемът ви е решен.
14. Оцет и сол за плевели по тротоарите. Ако имате някои наистина упорити плевели, можете да опитате да разредите няколко супени лъжици сол в литър бял оцет и да налеете върху плевелите. Моля, обърнете внимание, че тази смес ще убие почти всяко растение, с което влезе в контакт, така че я дръжте далеч от другите си растения, както и от вашата морава.
И най-добрата домашно приготвена градинска смес от всички:
15. Компост! Сериозно, той добавя хранителни вещества, подобрява структурата на почвата, увеличава задържането на влагата, и увеличава броя на полезните микроби в почвата.
Надяваме се тези идеи за безопасни, домашно приготвени органични градински разтвори да са ви полезни. Можете само с една шепа от евтини продукти да се погрижите за най-често срещаните проблеми в градинарството по свой собствен зелен начин.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”