Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Модератор: Миша

Публикувай отговор
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от илюзия »

Три рецепти от ел. издание "Стопанство" за борба срещу различни видове гъсеници по овошките и зеленчуците:

Обикновен пелин
Събира се, докато цъфти, и се суши на сенчесто проветриво място. Приготвя се следната отвара: килограм пелин се залива с малко вода и се оставя да ври 15 минути. От изданието съветват това да става на открито, тъй като парите могат да предизвикат главоболие. След това отварата трябва да изстине, преди да бъде прецедена и да се добавят 10 литра вода.
С този разтвор се пръскат овошките срещу гъсеници, а също и зеленчуците срещу зелевия молец, зелевата пеперуда и нощните пеперуди. Пръскането може да се повтори след една седмица.

Листа от репей
Пълни се половин кофа със ситно надробени листа от репей, залива се с вода догоре и се оставя да кисне 3 денонощия. Настойката се използва срещу гъсеници. Пръскането са повтаря след 7 дни.

Дива лайка
Приготвя се следната отвара: килограм стрита лайка се залива с 10 литра вряла вода и се оставя да кисне едно денонощие. Полученият разтвор се разрежда с вода в съотношение литър отвара на 3 литра вода, добавя се сапун и се поливат местата, на които се трупат гъсениците.
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от apis »

Разни био рецепти:

http://www.trayanabio.com/category/bio- ... re/page/2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Deleted User 2919

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от Deleted User 2919 »

Латук против ръжда на розите.http://www.healingproperties.ru/latuk_dikiy/" onclick="window.open(this.href);return false; Пускат в кофата с вода, тя става млечно синя.С този разтвор опръскват розите.Изображение
Против зелени въшки използва се разтвор от доматени листа. Тези листа на домати, не заразени, които са отдолу се откъсват за профилактика на растенията, слагат в водата заедно с коприва.
Deleted User 2919

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от Deleted User 2919 »

Рецепты: Около 200 г луковой шелухи залить 10 литрами кипятка и настаивать 5 суток. Процедить и опрыскивать насаждения с перерывом в 5 дней 3 раза.
Растворить в ½ литра теплой воды 100 г порошка горчицы. После довести объем раствора до 10 литров, добавив прохладной воды. Опрыскивать так же, как и настойкой луковой шелухи.
Существует садовое растение, отпугивающее своим ароматом травоядных клопов, — это цимицифуга, несколько кустиков которой достаточны для целого участка, нужно просто посадить растение в различных его частях.
Источник: http://vredstop.ru/nasekomye-v-ogorode/ ... klopy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Преди да опръсквате с разтвор, направете това: запалете огън от двете страни на заразеното място, ако е възможно, слагайте зелени клонки пелин на огън, за да бъде по-гъст пушек. След тази процедура вече пръскайте разтвор, който е по-горе.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от calico »

Някой ползвал ти е тези продукти Пиреко- капсули, нямат карантинен срок, за биоземеделие пише че са
https://shop.flowersnet.info/index.php? ... ct_id=2331
https://shop.flowersnet.info/%D0%BF%D1% ... 1%82%D0%B8
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от renimoss »

Аз съм ползвала инсектицида за белокрилки и акари и не бих казала, че действа. А много мирише на чесън. По-добре масло от ниим, изпитано действа против акари, белокрилки, листни въшки. И също не е отровно.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от nadin »

Аз също четох отзиви че не вършат кой знае каква работа за саксийни цветя. Аз пак се чудя защо чесъна го ползват за това. Аз от моят опит мисля че той има най-силно действие като отлежи и с водния разтвор се пръска като фунгицит и общо укрепващо. Като инсектицид единствения му ефект, който съм забелязала е че гони поповите прасета и щурците. За въшки, белокрилки и тем подобни ефект никакъв.
bell

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от bell »

Надин, знам ли, но при мен помага. Въшките и белокрилките ги оправям само с това.
Нарязвам глава чесън в топла вода и оставям 24 часа. После добавям течен сапун и няколко 2-3 супени лъжици олио и пръскам. На доста места съм чела, че е добре да се третира по няколко последователни дни. Най-често пръскам събота и после неделя повтарям. И така всяка седмица от края на май и юни. После през лятото ми изчезват и ако някъде сучайчо се появят пак пръскам. Ефект при мен има.
А, за маслото от ниим не знаех. Тази година ще си взема и ще пробвам и с него, вероятно ги задушава. Може ли да ми кажете в каква пропорция се ползва?
Аз пък търся нещо био за черните петна по розите :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от nadin »

bell написа:Надин, знам ли, но при мен помага. Въшките и белокрилките ги оправям само с това.
Нарязвам глава чесън в топла вода и оставям 24 часа. После добавям течен сапун и няколко 2-3 супени лъжици олио и пръскам. На доста места съм чела, че е добре да се третира по няколко последователни дни. Най-често пръскам събота и после неделя повтарям. И така всяка седмица от края на май и юни. После през лятото ми изчезват и ако някъде сучайчо се появят пак пръскам. Ефект при мен има.
А, за маслото от ниим не знаех. Тази година ще си взема и ще пробвам и с него, вероятно ги задушава. Може ли да ми кажете в каква пропорция се ползва?
Аз пък търся нещо био за черните петна по розите :hmmm:
Може би ефектът идва от олиото и сапуна :D :D , а не от чесъна :dovolen:. Олито и то подобно на акаризина, нийма и другите олиота, само дето няма антисептично действие.
bell

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от bell »

мдааа възможно е. А, аз парфюмирах трайно за поне два часа цялата околия на чесън и си мислех, че е от него :lol:
Тази година ще пробвам само с олио, но защо тогава препоръчват из био рецептите и този пуст чесън :hmmm: Няма значение, защото с него си е по-голяма разправия с това рязане, киснене...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”