Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от penkeler »

lera62 написа: Мар 30, '17, 01:30 Веро,сапун и др. подобни се ползват единствено за прилепване на другите препарати към листата на растението.Сами по себе си не лекуват.
Не знам доколко съм прав, но не съм съвсем съласен. Освен по листата, те попадат и върху наскомите, след засъхване образуват тънък филм върху тях, а има насекоми които са чувствителни и не го понасят. Освен това някои не понасят различните съставки, съдържащи се в тях, а в днешно време има и антибактериални препарати, които допълнително подсилват ефекта. При личен експеримент съм се уверявал, че един и същ растителен извлек не действаше с някакво (не знам точно какво беше) веро, но след като го замених с Fairy действаше перфектно.
calico написа: Апр 24, '17, 19:45
alexalex12 написа:Ето тук жената го препоръчва едва ли не за всичко
http://www.rose-gardening-made-easy.com ... eases.html
Миналата година пръсках и имаше ефект, но ако има някаква зараза ефекта се проявява малко по-бавно.
Алекс, разкажи съставки и ефекти щом си пробвала, че някои не знаем английски :daaa:
Не претендирам за перфектен английски, но понеже в дадения линк описанията са кратки, ще опитам да ги предам, а картинките може да си ги видите от там.
BLACK SPOT (черни петна) Ако розите ви имат кръгли черни петна, понякога с жълто около тях, розите ви боледуват от гъбично заболяване. Това може да обезлисти растенията. Премахнете заразените листа. Използвайте разтвор от хлебна сода и масло от нийм, по 2 чаени лъжички от всяко за 1 галон (около 3.8 литра) вода. Пръскайте и почвата, за да убиете спори криещи се там.
POWDERY MILDEW (брашнеста мана) Това е гъбично заболяване... При първи признаци пръскайте със същия разтвор, описан по горе.
ROSE BALLING (съхнене на пъпки преди да са разцъфнали напълно) Среща се най често при рози с нежни и не мноо гъсти венчелистчета, растящи във влажен климат. За съжаление няма лечение и ако климата е такъв трябва да избирате рози с по дебели венчелистчета и кичести цветове.
RUST ON ROSES (ръжда по розите) Малки оранжеви петна отдолу по листата. Ако не се третира растението може да се обезлисти и да загине. Премахнете всички заразени листа и пръскайте с подходящ фунгицид.
jiva
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Юни 5, '18, 11:23

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от jiva »

Здравейте,
Не знам дали темата е правилна , но имам нужда от малко помощ. Ябълката ми хвана някакви гадини и много упорито я дъвчат. Големи са около сантиметър с червено на гърба. Направили са си нещо като мравуняк в корените. Отделно по листата има снесени яйца, част са изядени и деформирани. Не ходим много често и досега не съм ги забелязвала. Не желая да ползвам химия, имам деца , а и други овошки в двора. Интересно че черешите ми не са нападнати. Моля за идеи с какво да пръскам. Благодаря и хубав ден! :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от zeleno »

Сашееее , какво стана с хомеопатията , някакви нови резултати или обобщение на старите :hmmm:
РОУЗ

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от РОУЗ »

Споделям сполучлив опит - пролетта черешата ми беше нападната от гъсеници, ама много.
Направих гърмяща смес от прочетени неща из нета, пръсках два пъти през седмица и избих всичката гад
-1 част винен оцет Кулинар + 3 части вода,
-чеснова настойка – 24 часова, правя я на око, нарязвам 1-2 глави чесън с обелките и заливам с 1.5 л. гореща вода, 200 мл от прецедената течност използвах
-настойка от сушени люти чушки - половин чаша сушени люти чушки се нарязва на ситно, заливат се с вряла вода и киснат два дни, аз ги кипнах на втория ден, че нямаше време, пак около 200 мл. след прецеждане
-рендосан домашен сапун около две лъжици, това за 5-литрова пръскачка.

Подозирам, че и с част от гореизброеното можеше да има ефект, но нямах време за опити, защото положението беше критично, закъснях.

Резултатът, малко като във филм на Хичкок беше гледката ;)
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от Lilly »

Роуз, тази гърмяща смес беше комбинация от всички изброени? или пръскаше последователно с всяка от тях?
РОУЗ

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от РОУЗ »

Lilly написа: Дек 6, '18, 00:00 Роуз, тази гърмяща смес беше комбинация от всички изброени? или пръскаше последователно с всяка от тях?
Всичко накуп :mrgreen: , нямах време за проби, защото почти бяха изяли 6-7 метрова корона. Ползвала съм и друг път настойка от чесън - за листни въшки, ново за мен беше оцетът с домашния сапун. Домашен сапун съм пробвала и при доматите, заедно с бордолезов и мисля, че имаше добър ефект, но не съм категорична, защото не разпознавам добре болестите по зеленчуците.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от Lilly »

ако правилно помня /което винаги е под сериозен въпрос вече :D / , в домашния сапун има сода каустик и мас
лют червен пипер мисля да ползвам срещу домашните любимци, като напръскам растенията, които ми ядат / опасаха вече коледната звезда/
но аз бих се притеснявала от това комбиниране. Ти всъщност комбинираш различни химически съединения без идея като ги смесиш, какъв продукт ще се получи. Слава богу, в случая продуктът е добър, ама все пак внимавай
Имам една такава изцепка, като реших да измия стълбите на къщата с 2 препарата, вместо с един - за по-сигурно. За една бройка щях да дам фира - не зная какво се отдели, някакъв задушлив газ, бойно отровно в-во :D , ама доста бях сдала.
Та с химията - по-леко, само след консултации с Мия :D .
А с нуреле пробва ли , преди да включиш тежката битова артилерия ? или ти имаш нещо против химията ?
Тая година пролетта черна златка ми изяде розите и като гледах каква голяма гадинка е, не вярвах , че толкова лесно ще се даде на нурелето, с което пръскам за въшки
РОУЗ

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от РОУЗ »

И аз се замислих дали не е прекален за горката череша този микс, иначе сместта не е нищо по-различно от подправка за казан шкембе-чорба. :mrgreen:
Химия използвам в изключително крайни случаи, при животоспасяващи акции, както беше с чемширите последните две години. Догодина не съм сигурна дали ще потретя, достатъчно отрови дишам в града, за да си причинявам сама същото и в планината. Мисля и тях да ги пробвам с бабини диветини, ама по-раничко да започна, ако времето го позволява.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”