Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Модератор: Миша

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gospodinov »

gyulcem написа:Изображение

Решения за гъбични заболявания:
10. Мляко за брашнеста мана. Млякото работи също толкова добре колкото токсичните фунгициди за предотвратяване на растежа на брашнеста мана. Комбинирайте 40% мляко с 60% вода. Протеинът на млякото се задейства от слънцето, създавайки естествен антисептик, който убива маната. Млечния спрей трябва да се прилага при ярка светлина на всеки десет дни като превантивна мярка. Може да се използва за всяко градинско растение.
11. Спрей от сода за брашнеста мана. Трябва да се прилага веднъж седмично, но ако имате проблем с плесен в градината си, си струва времето. Смесете една супена лъжица сода за хляб, една супена лъжица растително масло, една супена лъжица биоразградим препарат за съдове и 3 литра вода и напръскайте листата на уязвимите растения. Спреят от сода за хляб работи, защото содата разрушава гъбичните спори и им пречи да покарат. Маслото и сапуна помагат на сместа са се задържа към листата на растенията.
Някой има ли опит със содата за хляб, като препарат срещу маните?
Четох на много места, че след дъждовен период е хубаво да е пръска със сода за хляб....
лалесъм

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от лалесъм »

Аз пръскам само при първи видими признаци, не превантивно след дъждове и съм много доволна от содата :daaa:
Добре се повлияват не само розите, а също и другите ми цветя :nod:
gospodinov

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от gospodinov »

лалесъм написа:Аз пръскам само при първи видими признаци, не превантивно след дъждове и съм много доволна от содата :daaa:
Добре се повлияват не само розите, а също и другите ми цветя :nod:
Благодаря лалесъм!
Ето тук една интересна история, в която е описана подобна практика.
http://voinov50.blog.bg/izkustvo/2010/0 ... iza.603905" onclick="window.open(this.href);return false;
sequoia
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Юли 10, '13, 16:37

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от sequoia »

Дали има био метод за унищожаване на къпини и други диворастящи храсти?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от renimoss »

Има. Казва се кирка и се прилага няколко пъти годишно до пълно унищожавана. За жалост май няма био-хербициди :snif:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 271 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от penkeler »

lera62 написа: Мар 30, '17, 01:30 Веро,сапун и др. подобни се ползват единствено за прилепване на другите препарати към листата на растението.Сами по себе си не лекуват.
Не знам доколко съм прав, но не съм съвсем съласен. Освен по листата, те попадат и върху наскомите, след засъхване образуват тънък филм върху тях, а има насекоми които са чувствителни и не го понасят. Освен това някои не понасят различните съставки, съдържащи се в тях, а в днешно време има и антибактериални препарати, които допълнително подсилват ефекта. При личен експеримент съм се уверявал, че един и същ растителен извлек не действаше с някакво (не знам точно какво беше) веро, но след като го замених с Fairy действаше перфектно.
calico написа: Апр 24, '17, 19:45
alexalex12 написа:Ето тук жената го препоръчва едва ли не за всичко
http://www.rose-gardening-made-easy.com ... eases.html
Миналата година пръсках и имаше ефект, но ако има някаква зараза ефекта се проявява малко по-бавно.
Алекс, разкажи съставки и ефекти щом си пробвала, че някои не знаем английски :daaa:
Не претендирам за перфектен английски, но понеже в дадения линк описанията са кратки, ще опитам да ги предам, а картинките може да си ги видите от там.
BLACK SPOT (черни петна) Ако розите ви имат кръгли черни петна, понякога с жълто около тях, розите ви боледуват от гъбично заболяване. Това може да обезлисти растенията. Премахнете заразените листа. Използвайте разтвор от хлебна сода и масло от нийм, по 2 чаени лъжички от всяко за 1 галон (около 3.8 литра) вода. Пръскайте и почвата, за да убиете спори криещи се там.
POWDERY MILDEW (брашнеста мана) Това е гъбично заболяване... При първи признаци пръскайте със същия разтвор, описан по горе.
ROSE BALLING (съхнене на пъпки преди да са разцъфнали напълно) Среща се най често при рози с нежни и не мноо гъсти венчелистчета, растящи във влажен климат. За съжаление няма лечение и ако климата е такъв трябва да избирате рози с по дебели венчелистчета и кичести цветове.
RUST ON ROSES (ръжда по розите) Малки оранжеви петна отдолу по листата. Ако не се третира растението може да се обезлисти и да загине. Премахнете всички заразени листа и пръскайте с подходящ фунгицид.
jiva
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Юни 5, '18, 11:23

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от jiva »

Здравейте,
Не знам дали темата е правилна , но имам нужда от малко помощ. Ябълката ми хвана някакви гадини и много упорито я дъвчат. Големи са около сантиметър с червено на гърба. Направили са си нещо като мравуняк в корените. Отделно по листата има снесени яйца, част са изядени и деформирани. Не ходим много често и досега не съм ги забелязвала. Не желая да ползвам химия, имам деца , а и други овошки в двора. Интересно че черешите ми не са нападнати. Моля за идеи с какво да пръскам. Благодаря и хубав ден! :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от zeleno »

Сашееее , какво стана с хомеопатията , някакви нови резултати или обобщение на старите :hmmm:
РОУЗ

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от РОУЗ »

Споделям сполучлив опит - пролетта черешата ми беше нападната от гъсеници, ама много.
Направих гърмяща смес от прочетени неща из нета, пръсках два пъти през седмица и избих всичката гад
-1 част винен оцет Кулинар + 3 части вода,
-чеснова настойка – 24 часова, правя я на око, нарязвам 1-2 глави чесън с обелките и заливам с 1.5 л. гореща вода, 200 мл от прецедената течност използвах
-настойка от сушени люти чушки - половин чаша сушени люти чушки се нарязва на ситно, заливат се с вряла вода и киснат два дни, аз ги кипнах на втория ден, че нямаше време, пак около 200 мл. след прецеждане
-рендосан домашен сапун около две лъжици, това за 5-литрова пръскачка.

Подозирам, че и с част от гореизброеното можеше да има ефект, но нямах време за опити, защото положението беше критично, закъснях.

Резултатът, малко като във филм на Хичкок беше гледката ;)
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Био рецепти за растителна защита-да споделим опит

Мнение от Lilly »

Роуз, тази гърмяща смес беше комбинация от всички изброени? или пръскаше последователно с всяка от тях?
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”