Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
denitsavm

Разпознаване на болести и вредители

Мнение от denitsavm »

Отварям нова тема, за да не отваряме за всеки проблем :nod:


И искам без снимки да ви попитам - лозата има проблем. При рязането клонките и бяха сухи в крайщата, като чак на 1 пъпка имаше жива тъкан. Освен това по средата ликото не е зелено, а кафяво, т.е. мисля че е мъртво :hmmm: Самите клонки, където казвам, че са мъртви и сухи, по-скоро меки ... имаха и налеп като от мана или мухъл, въпреки, че лятото не е била маносана. Сещате ли се какво би могло да е?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Гео, граф »

Това по розата мана ли е ??? Тази вечер го видях и снимах :eeeh:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
РОУЗ

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от РОУЗ »

От две години водя борба с нещо, предполага се да е гъбично, по рододендроните. Последното, с което съм пръскала, е Топсин.

Това е единият, който много искам да спася:
Изображение

Това е вътрешността:
Изображение

А това е останало от друг, който се разболя първи, около година преди другите: :snif:

Изображение

В пръстта, за съжаление нямам снимка, но надигнах с права лопата да пръскам и навътре в корените, има нещо като бяла паяжина.
Редувала съм всичко, което ми предписаха от агроаптеката, но нещо не ми се получава.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от nadin »

А къде видя гъбична болест по рододендроните?
Аз не виждам. Според мен нещо не са им подходящи условията. Жълтите жилки по листата са недостиг на микроелементи.
Виж си киселинността на почвата и твърдостта на водата с която поливаш. И дали не са на много слънчево място и засушени.
Бялото в корените може да са гъбички но това не значи че са вредни, напротив. Виж прочети за микоризата. И спри с химията за малко.
madMery
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Юли 10, '11, 08:39

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от madMery »

Гео, граф написа:Това по розата мана ли е ??? Тази вечер го видях и снимах :eeeh:

Изображение
брашнеста мана
http://flowersnet.info/a569/brashnesta-mana" onclick="window.open(this.href);return false;
имах такова по ябълките Оправи се с флинт макс с 3 последователни сгъстени през 7 дни пръскания. За розите не знам дали този препарат е подходящ
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

[quote="Гео, граф"]Това по розата мана ли е ??? Тази вечер го видях и снимах :eeeh:

,

За брашнеста мана -пръскай с топаз
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
РОУЗ

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от РОУЗ »

nadin написа:А къде видя гъбична болест по рододендроните?
Аз не виждам. Според мен нещо не са им подходящи условията. Жълтите жилки по листата са недостиг на микроелементи.
Виж си киселинността на почвата и твърдостта на водата с която поливаш. И дали не са на много слънчево място и засушени.
Бялото в корените може да са гъбички но това не значи че са вредни, напротив. Виж прочети за микоризата. И спри с химията за малко.
За цвета на листата - вероятно е от многото дъжд, ще наторя пак, взех и железен сулфат, но им има нещо, линеят, ще снимам пак листата по-обстойно.
Рододендроните си живееха добре 3-4 години при мен, на сянка и на шарена сянка са, торя с тор за родендрони. Влошиха се изведнъж преди две години, след едни пак такива дълги и продължителни дъждове, листата започнаха да жълтеят, някои да кафенеят и опадат, стъблата се оголиха и започнаха да умират от върха надолу, но не ставаха сухи, някак се разрушаваха, имаха бял налеп, някои растения измряха, на други изрязах болните клони, най-вече дребнолистните загинаха още тогава, някои оцеляха след третиране, тази пролет още един дребен даде фира. Носих в агроаптеката клонки и предписаха Топсин и още нещо, не помня какво беше, но срещу гъбични, да редувам двата препарата, това беше миналата година, последно пръсках късна есен.

Благодаря ти, Надин, аз също не съм привърженик на многото химия, имам Байкал, дали да не пробвам само с него?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от nadin »

в един германски онлайн магазин предлагаха разни микоризи и други биопрепарати специално за рододендрони. След като няма много видими признаци по листата и стъблата за гъбни болести може би проблема е в корените. Може би си заслучажа да се пробва нещо от там
Мога да пусна линка стига да го намеря къде беше. Сега се сетих и за още нещо - хоботниците. Техните ларви се хранят под земята с корените на растенията и могат да нанесат доста вреди и понеже са фенове на рододендроните и другите с твърди листа може и това да е причина.
РОУЗ

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от РОУЗ »

Дали да не им сменя изцяло почвата след прецъфтяване, вадя, подменям, пръскам корените и почвата с каквото предложите.
Преди две години ги нападнаха хлебарки :shock: , тогава, когато бяха и дъждовете, плъзнаха по рози, рододендроните и люляци, не само в нашия двор, ветеринар от фирма за пръскане срещу буболечки ги диагностицира като азиатска горка хлебарка, по принцип живеели в горите, по дърветата, но при някакви обстоятелства нападали и рододендрони, дали те не са ги заразили с нещо, не знам.
Ето ги гадовете:
Изображение

При всички положения ще разровя хубаво, даже един ще извадя тези дни, за да видя какво живее отдолу, ще снимам, ако има находка.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от lenuza73 »

:snif: Незнам дали тук да питам,но ..Има ли някой от вас проблем с чимширите? Забелязах че още през март на най големият започнаха да му падат листата и всякаш е нападнат от някаква въшка.От долу където са му корените всичко изглежда всякаш някакви ларви са го наяли ..в момента нямам снимка,че преди няколко часа дойдох на село и докато обходя да видя какво има цъфнало и прецъфтяло то се стъмни.Утре ще пусна снимки .Направи ми впечатление,че докато имах само на едната топка чимшир,сега всичките са така.Пръсках с какъвто инсектицид имах под ръка.Миналата седмица със Фюри и Релдан,а тази вечер като ги видях ми се приплака,съвсем зле са ...пак повторих с Фюри,но мисля че няма да им помогне... :hmmm:

Ето една снимка от преди 10 дни ,но не се вижда много на тях поражението

Изображение сега е много повече
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”