Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

Само една корекция - мъж съм.
И още веднъж да благодаря за насоките!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Изображение

може ли някой да предположи какво направих с тоя антуриум ?
по листата се появяваха кафяви петна, на мястото на които накрая оставаше дупка
ама бяха малко
около нова година го пръсках с Байфидан и Би58
изглежда като че ли това пръскане го довърши
всички препарати меря със спринцовка - за да не предозирам нещо :hmmm:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

botan написа: Яну 9, '19, 21:36 Може би това: https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepub ... -an-4a.pdf
Благодаря ти
Нямам представа .
Но поне звучи успокоително, защото бях сигурна, че аз убих прекрасното цвете от мерак да го лекувам , а то си беше красиво и с тия петна , които не бяха много.
Нелогична
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Юни 26, '14, 01:39

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Нелогична »

Здравейте.
Имам 2 проблема и много се надявам да намеря помощ.

Първия проблем е с една Аглаонема. Откакто я имам, вече 4 години пуска прозрачен лепкав сок. Ама много, все едно вместо с вода я къпя със захарен сироп. Дзверих се 5 часа да я гледам под лупа за евентуални гадинки - нищо не видях. Преместих я в по - голяма саксия. Сменявах 5 пъти пръстта с други модели. Торих - не торих. Поливах и много и малко. Местих я из цялата къща, включително и в банята. Е, пуска си сок и това е. 2 - 3 дни след баня вече е цялата лепкава. Иначе освен че е дребничка и кльощава за възрастта си, нищо друго не намирам което да подсказва че има проблем.

Другия ми проблем е с едно много сладко Корделине., което си купих от БАН, вече болничко. Красиво растение, при това болно, как да устоя. Като дете прибирах всякакви недъгави и болни животни от улицата да ги лекувам, сега спасявам цветя от кофите и от БАН. Всеки луд с номерата си.
Та, това Корделине сякаш е хванало ... котлен камък. И на мен ми е смешно като го пиша така, ама то това точно така изглежда: бял налеп, който се отстранява сравнително лесно и на пипане е твърдо, не е меко като мухъл. Има го само в основата на листата. Самите листа не са поразени, иначе нещо ги е яло, но когато го купих вече нямаше гадинки.

Ще бъда мнооого мерси за всякакви идеи.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Нелогична написа: Мар 16, '19, 13:18 Здравейте.
Имам 2 проблема и много се надявам да намеря помощ.

Първия проблем е с една Аглаонема. Откакто я имам, вече 4 години пуска прозрачен лепкав сок. Ама много, все едно вместо с вода я къпя със захарен сироп.
....
Другия ми проблем е с едно много сладко Корделине., което си купих от БАН, вече болничко. Красиво растение, при това болно, как да устоя. Като дете прибирах всякакви недъгави и болни животни от улицата да ги лекувам, сега спасявам цветя от кофите и от БАН. Всеки луд с номерата си.
Та, това Корделине сякаш е хванало ... котлен камък.
Въпросът с лепкавия сок би бил сравнително лесен , ако не определяш такъв невероятен мащаб.
Има случаи, когато растения отделят лепкав сок, но за мен винаги до сега проблемът е бил в инсекти. И днес пръсках едни сукуленти, които бяха на същото дередже. Този лепкав сок се отделя от въшки. И "котления камък" ми прилича на колония от някакви инсекти.

Спасяването на болните растения от магазините е болна тема - с едно болно растение си заразих всички олеандри и не мога да ги излекувам вече няколко години, а една нова болна хортензия ми уби всички мои. Така че - внимателно със спасителните акции.
Не зная БАН какво продават, но всичко, дето аз съм видяла при познати , е болно и заразено. Нямам претенции, че съм видяла всичко, което продават.
На въпроса ти - грабваш на момента пръскачката
Докато си чакам маслото от нийм от една поръчка, пръскам с БИ 58 , нуреле ...+ Байфидан/скор/ + прилепител /силвет/ + органичен листен тор / аз ползвам софтгард/
при следващото пръскане гледам да сменя препаратите.
Пръска се с точните дози от листовките
Уточнявам - нямам се за специалист по пръскането, споделям аз какво правя.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

И в отделен пост пускам анализа на това , което направих с антуриума, за който съм питала малко по-нагоре.
Бях сигурна , че аз го батисах - и мисля , че намерих отговор някъде , където пишеше колко е вредна голямата концентрация на сапун / ползван като прилепител/ . Там пишеше - концентрацията на сапун трябва да е 2 % - никога не съм го мерила, приемам, че е безвреден, след като аз го ползвам по 100 пъти дневно, но не е точно така.
Така че според мен разстрелях антуриума със сапун :sdevil: . Растението си е добре към момента - просто му опадаха старите листа, които аз се мъчих да излекувам :oops:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от polyabs »

Може ли някой да помогне с разпознаване на болестта и с какво да пръскам?
Растенията са на терасата, предимно мушката и сакъзчета ..
Изображение



Изображение



Изображение



Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

Мислех си, че розмаринът е неуязвим за вредители (освен кулинарните). Уви, не е така. Вчера, при изнасяне на саксиите навън, открих щитовидни въшки по него. :svekurva:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от сюзан »

Моите олеандри всички са заразени с щитовидни въшки. Дадоха ми есента саксийка с бял олеандър, който имаше по листата на 2-3 места от тях. Избърсах му листата със спирт, но явно поне 1 е останала и сега са плъпнали по всички. Вчера ги напръсках с нуреле. Дали ще помогне?
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”