Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от zeleno »

zeleno написа: Юни 12, '18, 18:25 Изображение

защо съхнат така листата
не изсъхват целите
засегнати са и новите
не съм пръскала с нищо
ми , четох , търсих
може ли да е азотен пригор :hmmm:
тук една статия , полезна , открих
http://www.borovinka.net/fertilizing.html
а бе , преторила съм явно :ufff:
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от hosta127 »

гадните цикади 10 дни след пръскане с Б 58 Рапсодията дали ще оживее

Изображение
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от shoshy »

hosta127 написа: Юни 12, '18, 18:36 ...
shoshy,ти не си торила но от горе ни торят , да знаеш ... не знам какво е но не е ли валяло някакъв странен дъжд, при мен един голям бор след дъжда така изсъхнаха листата но мисля че е още жив и като се захлади времето да се оправи ... надявам се :snif:И моята магнолия е ббез листа мислех я за умряла и я отрязах, но остана един клон с едно листо - жив е още и тя е жива ,сгреших че я отрязах :oops:
Hosta, в интерес на истината, на съседна на магнолията роза видях точна такава бяла гад, но не предположих, че тя може да е виновник за пораженията. Ще разгледам по-старателно. Пръсках с фингициди :hmmm: :hmmm: , е ще трябва и с инсектицид. Дано се справим с гадината :stiskam: .
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от hosta127 »

shoshy написа: Юни 12, '18, 20:52
hosta127 написа: Юни 12, '18, 18:36 ...
shoshy,ти не си торила но от горе ни торят , да знаеш ... не знам какво е но не е ли валяло някакъв странен дъжд, при мен един голям бор след дъжда така изсъхнаха листата но мисля че е още жив и като се захлади времето да се оправи ... надявам се :snif:И моята магнолия е ббез листа мислех я за умряла и я отрязах, но остана един клон с едно листо - жив е още и тя е жива ,сгреших че я отрязах :oops:
Hosta, в интерес на истината, на съседна на магнолията роза видях точна такава бяла гад, но не предположих, че тя може да е виновник за пораженията. Ще разгледам по-старателно. Пръсках с фингициди :hmmm: :hmmm: , е ще трябва и с инсектицид. Дано се справим с гадината :stiskam: .
тая гад ако се опиташ да я почистиш с пръсти те скачат и се крият в земята после пак се настаняват удобно за храна след като пораснат започват и да летят но предимно скачат , препаратите само временно ги отпъждат после пак те налазват и то за кратко време ,само за няколко дни защото не ги убива като чели пък и те идват от други места
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от shoshy »

Hosta, по-назад в темата Миша е препоръчала Айкън за борба с цикадата.
Иначе гадта е пъргава, с ръка не успях да и видя сметката.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от zeleno »

аз пък виждам , че не си орязала прецъфтялото , пък тя точно там се е настанила
поорежи където каквото можеш , и без това би трябвало
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dany »

В органичното (био) земеделие се използва масло от нийм.
Срещу цикади в чаените плантации ползват успешно масло от розмарин.
Четох и интересна статия за каолина използван в борба със смучещите вредители, правят спрей и го ползват за предпазване.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от hosta127 »

dany написа: Юни 13, '18, 10:34 В органичното (био) земеделие се използва масло от нийм.
Срещу цикади в чаените плантации ползват успешно масло от розмарин.
Четох и интересна статия за каолина използван в борба със смучещите вредители, правят спрей и го ползват за предпазване.
е, дайте по точна рецепта как да се използват тези неща и това ще пробвам ,закото четох че освен че изяждат растенията ,зааразяват растенията тъй като пренасят микоплазма ,която пречинява изключително вредоносната болест столбур •Столбурът (Phytoplasma Stolbur)
Причинителят фитоплазма има многобройни културни и диви гостоприемници и се запазва и пренася от насекомото цикадка (Hyalestes obsoletus). Причина за увяхването е загниване на корените, което започва от върха. До края на вегетацията не изсъхват само най-късно инфектираните растения.
zeleno , верно не съм ги орязала щото ги чупя само ,но ще ги орежа ,ножицата ми се повреди и ще си купя нова

shoshy , ще го намеря този препарат ,багодаря ти за напомнянето :daaa: в руските сайтове препоръчвали https://www.sortovisemena.bg/bg/product/295-aktara-/и двата ще ги търся .
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dany »

Ползвала съм ето това масло от нийм https://www.amazon.co.uk/Organic-Presse ... words=neem
от английския амазон и фирма Габко за превоз от Англия.
На всеки литър топла вода сложете 5 мл. нийм и 10 мл течен сапун. Повторете през 5-7 дена.
Розмарин и каолин не съм, но бих експериментирала, за мен е много важно да не ползвам химия, въпреки, че ми е ужасно трудно да съм далеч от градината си и да се опитвам да съм био, еко, органик.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Чаеното дърво е много по-силно като инсектицид от нийма, в комбинация с лимоново масло става инсекто-акарицид, портокаловото масло пък е достатъчно силен фунгицид с добър прилепител обаче
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”