Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от tronix_bg »

:tzvetentze: Благодаря ти, nadin !
Ще разгледам.
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Титриф

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Титриф »

Здравейте, първи пост- първи въпрос. Имам доста пепел от изгорени дърва, а зимата не е свършила още. Доколкото знам калия е елемента, който е най -полезен в нея. Обаче...почвата ми е с алкална реакция. Ако "ръся" с него дали вместо да "изпиша вежди" няма да "избода очи".
Има ли начин, ако са верни моите опасения, да се оползотвори калия( а и всичко което е полезно), без да се навреди на почвата?
Извинете, че започвам участието си с въпрос, но и само да ми посочите нещо за ограмотяване, пак ще съм благодарен. Бъдете здрави!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от Краси Лазаров »

Здравей,и добре дошъл! С дървесната пепел трябва да се внимава,хазаина една зима беше изсипвал всичката пепел само върху една леха. Въпреки че през пролетта я изгребах от там,три години нищо не растеше както трябва на тази леха и миналата есен се наложи да сменям почвата и. През 2010 г. си правих сам субстрат и слагах на око пепел и други съставки...за малко да остана без разсад. От тогава ползвам само торф. Препоръчвам ти да я използваш в компост и след това да премериш Ph на компоста и да решиш да ли да го използваш. През 2014 г. направих един кубик компост и в него сложих пепел,сега садя разсади в този компост и всичко е добре.
Ако искаш направи и друг експеримент. Нормата е около 7 кг. на 10 кв. м.(според мен е завишена), делиш на десет и умножаваш по 30 см. почвен слой под този 1кв. м. след това намираш процента пепел в грамове за този обем. Взимаш 10 л. пръст слагаш изчисленото за него количество пепел,разбъркваш изчакваш да се хомогенизира и мериш Ph,ако е в норма ползваш пепелта в тази концентрация.
Обаче ако ползваш внимавай,защото ако се разбалансира почвата става проблем. Има добри калиеви торове,аз ползвам Кристалон и Хортигроу,при тях ако се спазват указанията няма проблем и резултатите са отлични.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от kim »

Да се включа и аз за пепелта :angel2: . Някъде бях чела, сега наистина не си спомням тук или другаде,
че тя не трябва да прави реакция с влага затворена в нещо/ставала безполезна/ и е добре да направи такава, когато я разхвърлиш и има дъжд. Освен това, /не се смейте тук :hihihi: /, трябвало да направи някаква реакция и със гръмотевиците, щото не знам какви молекули и йони се задействали и така нататък.Така че, не хвърляйте безразборно пепел когато е излишна.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от kim »

Намерих го, тук съм го чела :dovolen: Ето цитат:
klapan написа:
pachetooo написа:Та въпроса ми е дали наистина пепелта подхранва почвата по някакъв начин и ако е изтина дали мога да добавя в компоста.Според мен е вредно..... напролет на това място нищо нещеше да никне дори и троскод.
...Значи си открил начин да се отървеш от троскота...като не ти се копае... :lol: и как ще никне,като с внасянето на пепел ти всъщност добавяш в почвата КОН - калиева основа. Спомнете си как бабите ни правеха навремето домашен сапун от свинска мас и вода,в която са сипали пепел.Процесът иначе се нарича осапунване на мазнини - тоест при реакцията на загрятата в казан на огнището свинска мас с добавената прецедена вода от пепелта се получава сапун - хубав,качествен калиев сапун...Ех,спомени...Та замисли се - сипваш в почвата пепел,дъждовната вода и снегът разтварят калиевата основа,тя попива в почвата...пак сипваш,пак попива....реакцията на почвата става постепенно алкална....ти пак сипваш пепел...Затова хората отдавна са го измислили как да използват пепелта за подобряване на почвено плодородие - използват воден извлек от пепел.И поливат по малко.
Мнозина изнасят пепелта по ниви,лозя..и неконтролирано я разхвърлят.Да - дядо Боже си знае работата и свършва нашите задачи ,но все пак донякъде,не всичко...имам предвид получаването на тор калиев нитрат - КNO3 - в природата без човешка намеса,но процесът е много бавен.Как става ли...Вали дъжд,има и светкавици... :hihihi: При тези разряди в атмосферата азотът и кислородът от въздуха се свързват в азотен оксид NO,той се окислява до диоксид NO2 и реагира с водата,при което се получава азотна киселина.Тя пък реагира с калиевата основа от вашата пепел - и ето ви резултата от реакцията - KNO3.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от МГХ »

Не знам доколко това е вярно ,но аз всяка година слагам пепел от дърва в почвата , а тя ми е песъчливо-глинеста и варовита. Не съм забелязала да вреди , а точно обратното.Особено в лехите с ягоди . Имам плитка почва и гледам да използвам всичко - растителни отпадъци , пепел и окосена трева.Слагам я и в компоста.Разхвърлям пепел и в градината ,където садя доматите .Използвам и за прашене при нужда.Събира се в чували и се затварят за да не се овлажни.
Ето няколко мнения по въпроса :
При песъчливи почви тя се внася преся през пролетта с прекопаването, при глинести почви се внася през есента. Внася се на не по-малко от 8-10 сантиметра дълбочина в почвата, тъй като, ако се поръси върху повърхността, допринася за образуването на коричка, която е вредна за растенията и микроорганизмите в почвата.
Освен че подхранва почвата, пепелта подобрява и нейната структура, затова е много полезно да се разпръсква при пролетното и есенното окопаване, особено при по-тежки почви. Разходната норма е 3 кг растителна и 7 кг дървесна пепел на 10 кв.м. Продължителното действие на това торене се запазва в продължение на 4 години. При песъчливите и заблатени почви по принцип не достига бор. 10 г пепел на 1 кв.м. удовлетворява нуждите на растенията от този микроелемент.
Като регулатор на растежа може да се използва дървесна пепел. За тази цел се прави настойка от 40g пепел на 1 литър вода, след 20 дни разтвора от пепел се декантира от утайката и семената се накисват в нея в продължение на 5-6 часа.
Използването й е от полза за активното развитие на азотофиксиращите бактерии и различни полезни микроорганизми.
тя помага и срещу колорадски бръмбари. В такъв случай на 1 квадратен метър почва се слага 1 килограм пепел. Това увеличава добива с 6-8 килограма.
Аватар
ReniSiyana
Кафе с мляко
Мнения: 209
Регистриран на: Мар 5, '16, 21:59
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от ReniSiyana »

Изображение Изображение

Някой може ли да ми лаже нещо за това?
Купих го с нагласата, че мога да торя всичко с него...а дали е така?
Съдържа млечнокисели и фотосинтезни бактерии, дрожди, меласа от захарна тръстика.
Някой ползвал ли го е?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от nadin »

Ами това не е тор, то е като Байкала виж в темата за байкала какво сме писали.

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 0%B0%D0%BB
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от boggy »

Става ли за розите и кога се слага може ли да ми кажете?Благодаря

Изображение Изображение

Тази година нямам Яра мила :( какво да взема за розите?Да го започвам когато темп на почвата са над 10гр?Но да съм подготвена?
Миналата година имам чуството, че нещо ги изгорих от много торене и тази малко с резерви, затова питам ако може да ми кажете възможн най-щадящото, но пък и да са наторени и ще внимавам.
Благодаря.
Аватар
boggy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1353
Регистриран на: Яну 8, '13, 14:43
Местоположение: София

Re: Торене, основни принципи при отглеждането на растения

Мнение от boggy »

Никой ли незнае с това може ли да се тори и кога?
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”