Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от Shami »

Мише ,чета,чета :lol: ,ама кажи първо торф от къде да купя сигурно го имаше в кауфланд,от там си взимах почва в големите пликове и си садех семенцата,обаче не помня точно торф ли беше. :ufff:
И как само торф ли :shock: ,а в в големите саксий и в сандъчетата. :shock:,пак ли само торф.
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 42 пъти
Получил благодарност: 106 пъти

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от desi_slava »

Подкрепям Миша с две ръце! :daaa: Не че имам опит със стайните, а по принцип.И не ,че съм го чела някъде, а по скоро на принципа проба - грешка. От няколко години всичките ми петунии, калибрахоета и вербени в сандъчета и грънци отглеждам в торф. 250 л. бала смесвам с 1 кофа перлит(не ме питайте защо :hmmm: ). Дори да пресъхне, поливам отгоре - никога не кисна :!:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от libra »

Не обичам торф ,защото за мен е по-труден за управление.Винаги може да се случи така,че 2 дни в жегите да не се полее.Тогава се отделя от стените и при поливането трудно му нацелвам "отвръщането и често направо губя растението.Чела съм ,не знам колко е така,че той не съдържа хр.вещества и трябва да се тори.Няма лошо,но аз нямам навика непрекъснато да си торя растенията.Може би имам и лека съпротива,не че нещо съм се вманиачила по еко-то.Растенията са много ,различни са,препарати и разреждане също,условията по стаи,балкони и градина пак са различни. В различните периоди на сезона и развитие на растението торовете трябва да се съобразяват.Може би от мързел .разчитам градинската почва да ми свърши тая работа ,съдържайки хр. вещества и минерали.
Ползвам почва,за която при купуването се старая да огледам и да преценя механичния и хранителен състав.Ползвам най-вече почви от БГ производители,които са в прозрачни пликове и мога да огледам.Почви и субстрати в шарени непрозрачни опаковки обикновено са торф,вкл субстратите за орхидеи ,които са доста различни от тези за ост. цветя.
Растения в градинска почва ,проверявам преди поливане като попипам почвата на 3-4 см дълбочина.Растение,което не си е "изпило" водата не поливам.Следя му режима с повишено внимание да преценя нуждите ,също и дали няма някакъв проблем при него.
Да кажа и някоя добра дума за торфа.Торфът е идеален за семена,малки растения и резници.Тогава не си и помислям да садя в градинска почва.Също,за подкиселяване на почвата при растения,които изискват такива условия.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от vanina_g »

Я каква полезна тема имало тука!
Връщам се да чета от началото с голяма благодарност към Миша за труда! :tzvetentze:
И да кажа за тези големите торби почва от Кауфланд - във форума прочетох за тях, купих пролетта и много добре се държаха всички растения, които посадих в него. Обаче не мога да си спомня какво точно пишеше на тях - торф ли, почва ли :hmmm: Рано на пролет го пускат на промоция по 2,50 торбата :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от Миша »

Либре, не случайно зададох въпроса Как разпознавате, че едно растение е пресъхнало, това, че торфът се е отделил не означава, че растението е сухо, това си е съвсем нормално, докато растението не загуби леко тургур не означава, че е сухо. Да се върна и на накисването- пресъхналия торф никога не се кисне, както знаете за едно растение рязката смяна сухо-мокро е силен стрес, ако се допусне изсушаване просто поливате, водата наистина изтича , но е достатъчна да овлажни, след час-два повтаряте отново поливането и това е достатъчно торфът започне да поема необходимата влага . Относно необходимите хр.в-ва, ако се сади в голяма саксия и торфът не се преовлажнява почти няма нужда да се замисляш с какво и кога да ториш , растението има достатъчно голяма коренова система и големият обем торф му позволява да се развива добре, един добър старт на растението напролет за добро развитие на кореновата система, и 2 пъти в месеца торене с течен тор са напълно достатъчни, и тогава не ти трябва да преценяваш каква е почвата, дали е подходяща за твоето растение, какво ще се случи с нея като поизгние и т.нат.
Ползвам почва,за която при купуването се старая да огледам и да преценя механичния и хранителен състав
Това, признавам, не го умея , шапка ти свалям, че го можеш :tzvetentze: След като изгорих едни семена с професионален субстрат за засяване на дребни семена предпочитам да разчитам на себе си и своите умения, по-добре по-бедно и да му дам храна в подходящ момент, отколкото богата почва в неподходящо време.А и винаги в торфа може да се добавят торове с продължително освобождаване на хр в-ва , за да се избегне подхранването с течни торове
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от Миша »

Shami написа:Мише ,чета,чета :lol: ,ама кажи първо торф от къде да купя сигурно го имаше в кауфланд,от там си взимах почва в големите пликове и си садех семенцата,обаче не помня точно торф ли беше. :ufff:
И как само торф ли :shock: ,а в в големите саксий и в сандъчетата. :shock:,пак ли само торф.
Аз взимам от Биоцвет, големи бали 300 л на цена 30 лв , смес бял и черен торф с неутрална до леко кисела реакция , на Щендер също е много добър, но цената там е към50 лв за 300 л, на Рекива също са добри, там скоро не съм поглеждала цени , но не обогатените им торфове, а чистите , за по-големи саксии са подходящи по-едрите фракции, но най-дребната е универсална

аз взимам оттук, имат и торфо-почвена смес , която също е много добра, за тези, които все пак държат на почвата
http://biocvet.com/profesionalni_substrati.html" onclick="window.open(this.href);return false;

В големите саксии задължително само торф, иначе оставаш без кръст :mrgreen: , само може да сложиш от едрата фракция МПС 2 например
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от calico »

ааа, Мише, мерси
аз съм отворена за :liubov: нови грешки да правя и напролет ще се запася с торф. Проблема ми е, че лятото е много сух и горещ въздуха и всичко навън си иска лейката и сутрин и вечер, пък понякога ме няма. но и за това има лек, ще взема и тераует.

а мушкатата ще станат ли в торф, мисля че си искат по-тежка почва? :hmmm: :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от Shami »

Я кажете за мушкатата и аз искам да чуя :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, тор

Мнение от Миша »

Shami написа:Я кажете за мушкатата и аз искам да чуя :tzvetentze:
задължително само в торф , поливането и подхранването става само при сух торф , мушкатото е растение, което може да издържи на много сух режим дълго време , при него опасно е преовлажняването
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Основни принципи при отглеждането на растения-почви, торене

Мнение от Аника »

Моля за съвет
Забелязвам няколко растения в градината с жълти ръбчета по края на листата. Стои почти като декоративен ефект, но не е
Какво им липсва?

Ето, примерно, хортензията
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”