Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Къртица

Мнение от kesten »

дара написа:.
Сега ми казаха с трифазен ток,било ефикасно,:hmmm:
Дара, би ли споделила подробности. Не е сигурно че ще пробвам, но все пак :mrgreen:
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Къртица

Мнение от дара »

Kesтen,не съм много наясно а и не мога да го направя та не се заинтересовах много,но се слагали в дупките мокри вестници и електроди,включвал се ток и животинките загивали :snif:Принципът бил,като ловене или убиване на риба във водоеми с ток :nod:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от Вискяр »

kesten написа:
дара написа:.
Сега ми казаха с трифазен ток,било ефикасно,:hmmm:
Дара, би ли споделила подробности. Не е сигурно че ще пробвам, но все пак :mrgreen:
Искаш да се самоутрепаш ли?
denitsavm

Re: Къртица

Мнение от denitsavm »

И на мен ми го казаха това с тока и ме предупредиха да не го пробвам :twisted: , аз ток не пипам.

Сега да кажа, въпреки, че знаете - сляпото куче и къртиците са 2 отделни неща. Сляпото куче си е подземен плъх, май не съществува в свободно състояние из природата, а се лепят на обработваемите земи. Нищо полезно от него няма там. То се храни с грудки, луковици и всякакви такива :evil: Туй чудо трябва да се убива... и разкарва със всякакви средства :evil:

Къртицата от своя страна се води полезна животинка - яде ларви, червеи, голи охлюви.... проблемът при нея е само разравянето и разместването на луковиците, правенето на купчинки, както и тунелите, които оставят растенията ни да висят във въздуха и да съхнат :eeeh: Ако искаме еко-земеделие или поне възможно най-еко, то ще трябва да съжителстваме с къртици, защото естествените торове, особено ТКЧ, водят до появата на много червеи и други гадини, които пък са като шведска маса за къртиците. Та ако само отвреме навреме минава и прави поразии, не би трябвало да се занимаваме, но когато при мен стана постоянно вече е непоносимо ... и ще се боря с тях, да се махнат :evil:
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Къртица

Мнение от pipike »

На женския пазар има за плъхове или мишки пакетчета които
трябва да се поставят в дупката.Магазина е до църквичката вътре в ограждението.
Не трябва да се пипат с голи ръце защото човешката миризма ги отблъсква.
Има бели ръкавици в аптеките по 10ст.
Целия пакет миналата година беше 5 лв.
Има ефект да знаете - но ако случайно си хапнат.
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Къртица

Мнение от kesten »

Е аз само исках да знам как става това с тока, не бих пробвала. А сега като разбирам как се препоръчва да се пъхат вестници и т.н. бих казала че не е ефективно. Ще убие къртицата само, ако случайно е наоколо в момента.

Миналата година като започнах борбата изчетох де що намерих по сайтовете. Че са полезни полезни са, но не ги ща в двора си. Изграждат подземни градове с родилни помещения, складове, погребални камери и т.н. -дълбоко под земята - на над 1-2 м. Това което ни дразни са хранителните канали под повърхността- купчинки отгоре и пропадане на почвата. Живеят в радиус около 30-40м. Това е важно за борбата с тях. Ако се води борба- трябва да се завардват всички изходи. В противен случай при пускане на хапче отделящо газ например в няколко дупки в нашия двор- те се изтеглят в съседния за няколко дена докато се проветрят каналите и пак се връщат. Така е при мен. Дворът ми е малък и колонията живее на практика в няколко двора едновременно- единият от които необитаем, така че не можем съвместно да проведем борбата.

Знам че това е земята на къртицата от поколения ... :angel2: аз просто съм дала някакви пари на някакъв човек и съм обявила земята за временно моя. Но пак не ги ща в имота си и както изглежда все ще си се боря за права над земята докато мога... :mrgreen:
лалесъм

Re: Къртица

Мнение от лалесъм »

Ако се борим с къртицата само ще си строшим нервите и здравето. Трябва да съжителстваме с тях, да ги възприемем като неизменна част от градините си.
Не знам дали сте ги виждали наживо - красиви същества са, козинката им блести на слънцето, муцунката им е много сладка. Моите са толкова много,чев ече и над повърхността излизат :lol:
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от Вискяр »

Предпочитам, докато къртицата си търси храната, да разкопава градината, вместо аз да се бъхтя с мотиката.
А сляпото куче ми е конкурент за храната. Там нещата са други. ;)
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Къртица

Мнение от Ники Стоянов »

На вилата вече 6 месеца се борим с къртик. Нищо не действа.

Пробвах с едни бучки дето се мокрят и пускат в дупките - димят и смърдят яко.
Купих си капан - пълен т***к - тя трябва да е тъпа тая къртица, за да се хване в него. Дизайн - кръгла нула.
В тея ел уреди не вярвам и няма да си дам парите.
Комшията ни посъветва да набием колове в земята и да сложим на върха празни бутилки от минерална вода 10л. Вянтъра ги блъска в кола и звука гонел къртиците. Гони ги ама друг път.
Пробвах и с парцали напоени с газ в дупките. Зарових 15 парцалчета - вярно имаше ефект, но само за една седмица, после пак се върна гада.
Друг съсед ме посъветва с пиратки в дупките, това още не съм го пробвал.

Та тъй и до сега се борим. Нямам нищо умряло от ровене, но съм все на тръни щото все под корените на растенията копае. Намразил съм я тая гад.

На лято ще приложа най-успешния метод. Като се засуши, намокряш един квадрат обилно с вода, прекопаваш го, слагаш стола наблизо, сядаш с мотиката и чакаш. До десетина часа ще дойде на проверка и тогава с мотиката по чутората. Действа безотказно.
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Къртица

Мнение от rumivarna »

Ники, добре дошъл отбора! :mrgreen: Всички тия способи, дето си ги изброил, съм ги пржбвала. Включително и пиратките, че и още други! Резултата е ОООО :evil: Къртици и сляпо куче дал Господ и в моето място и то май най-умните са при мен :mrgreen: От 7 години се боря и разбрах, че просто трябва да свикна с мирното съвместно съжителство, колкото това и да не ми се иска. Ако успееш да утрепеш1-2 на тяхно място идват други..... Абе, да не те отчайвам, ама тази борба си и кауза пердута ;)
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”