Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от Вискяр »

Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Къртица

Мнение от pipike »

Някой ползвал ли е този препарат?
Може да е ехектен и за сляпото куче?????????
Отчаяна съм......... Изображение
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Къртица

Мнение от Димана »

Имах голям проблем с една къртица цяла пролет! :swhew:
Омръзна ми да ми уморява растенията.Колко разсади ми зяноса! Дълбаеше навсякъде. Прегръщах и затъпквах могилките, които правеше. :eeeh: Нищо не я спираше, освен циментовото ограждение на басейна и корените на бамбука (там явно се оплиташе). Да, ама влезе и в ливадката... :cry: Като гледах хълмчетата из тревата,и като си спомнях колко труд беше да направим моравката и...ми кипна! :svekurva:
Ходих да си взема от онези хапчета, дето правят газова атака, но в момента нямаше. Продавачката ми предложи Ратимор. Съжалявам, че хвърлих опаковката. Струва 2.20 лв. и представлява нещо като пластилин, в пакетче от филтърна хартия. Мисля, че бяха 5 пакетчета в опаковката.Разрових могилката и натъпках навътре пакетчето. На 5 места го направих. Вече 3-4 дни НЯМА МОГИЛКИ. :ieeee:
Да си призная, беше ми съвестно за животинките. :snif: Обаче мисля, че съвместното ни съжителство е в мой ущърб! :|
лалесъм

Re: Къртица

Мнение от лалесъм »

След години механична и химична борба с напаст от къртици и слепи кучета в запуснат район, където само нашата градина се обработва и полива, единствен успех има съобразеното съжителство с тях. Първо се отказах от перфектната ливада, за която ММ положи толкова труд, а аз се трепех да плевя. Второто беше - всички луковични в перфорирани части на пластмасови шишета. Последното е - луковичните и по-ценните растения садя в дупки или траншеи, изолирани с мрежа. Отказах се и от туите - много са чувствителни на подземни набези, независимо от годините им, предполагам защото не понасят разбутване на корените им. За разлика от тях лъжекипарисите и хвойните не се влияят въобще.
Устойчиви на подземни набези - божури, ириси, хемерокалиси, флоксове - нисък и висок, момина и момкова сълза, различни видове здравец, равнец, вероника
Сравнително устойчиви - трябва да се предпазват или да се наблюдават първите 1-2 години докато направят стабилна туфа или коренище - рози, клематиси, хортензии, ехинацеи, всички малгаритоподобни, хризантеми, кампанули, астилбе.
Розите и клематисите ги садя в мрежа за по-сигурно, другите ги наблюдавам докато са млади и притискам ако са подкопани отдолу.
Големи храсти будлея и чемшир ми бяха унищожени след като започнах интензивно да ги поливам. На път е и филаделфуса.
Също две големи увивни лоницери и няколко стабилни хойхери си заминаха. Други пък от тях биват подминавани - не знам защо.
Ягодите - сортови и горски , са си устойчиви.
В общи линии е това - не че пак няма неприятни изненади, но дано да съм ги спестила на някой :liubov:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Къртица

Мнение от DarinaN »

това е страхотно инфо , нооооо
сега ми светна , че лоницерата ми може затова да се е гътнала така скоропостижно след 3 - 4 години растеж като за световно
зарзавата / чушки и домати/ по никакъв начин не можеш да го защитиш с мрежи - всяка година нещо ни рови градината и поразява сума растения
интересно е , че минава през корените на касиса , но единствено там поражения няма
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

pipike написа:Някой ползвал ли е този препарат?
Може да е ехектен и за сляпото куче?????????
Отчаяна съм......... Изображение
Аз го ползвах тази година и ефекта е почти нулев. Само в началото имаше слаб ефект после нищо след една седмица дупките си бях ана същото място като преди.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Къртица

Мнение от дара »

Аз имам същия проблем с къртиците,но май нищо не помага.Моравата на ММ е като бойно поле - дупка до дупка :nod:
Махам пръстта с лопата,засипвам розите,измивам с вода останалата пръст и ето ти дупка.
Сега ми казаха с трифазен ток,било ефикасно,но май е много драстично и жестоко :hmmm:
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Къртица

Мнение от Анемоне »

Пробвайте следния метод:в картичата дупка пъхате някаква тръба завършваща в горния край (този на повърхността) с шише без дъно.Пише че било много ефективно,защото отвеждало шума от вятъра право при къртицата,което пък я карало веднага да напусне(друг е въпроса далеч ли ще е).
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Къртица

Мнение от calico »

Анемоне написа:Пробвайте следния метод:в картичата дупка пъхате някаква тръба завършваща в горния край (този на повърхността) с шише без дъно.Пише че било много ефективно,защото отвеждало шума от вятъра право при къртицата,което пък я карало веднага да напусне(друг е въпроса далеч ли ще е).
това трябва и за слепите кучета да помага :hmmm: :hmmm: :hmmm:
пласмасово шише ли? нещо като фуния да се получи на края на тръбата?
те сега ще се кротнат, ама напролет ще е голямо движение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

Да ви кажа аз какво съм пробвала за сляпо куче като нищо от това което съм пробвала няма продължителен ефект. Най-много седмица две и после пак същото.
1. Тези горните гранули, май са с карбамид
2. Колците с батериите които се забиват в земята и вибрират.
3. Нещо подобно на това с шишето дето е описала Анемоне. Като моят вариант беше метална кутия вързана с нещо като звънчева уредба ама не звънеше а чукаше и таймерно устройство, всичкото това в дупката за да има ефект. Хем Шум, хем Вибрации и пак нищо.
4. Садене на различни растения за които се казва че го гонят. И от наши и от чужди източници ( рицин, едно друго с остри зелени листа, на което не му знам името, едни луковици от англия които забравих как се казваха) - никакъв ефект

Единственото което имаше ефект е механично убиване с капани или както съседа го прави с мотика над тунела.
И отрова за плъхове ако все пак се излъже да я хапне. Това е към останало сляпото куче привиква и ефекта е спорадичен.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”