Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от Вискяр »

Купчините пръст са от къртица.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Къртица

Мнение от Димана »

http://www.liveinternet.ru/users/3562642/post356810191/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето какво прочетох. Стори ми се интересно.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

Темата е стара, но вземам отношение, защото зная колко време съм прекарала в търсене на решение и в четене. Градината ми е в гората, не беше обработвана 15-20 г, имаше изградена подземна система от магистрали на всякакви гадинки. Пробвала съм всичко , което съм чула, прочела, намерила по магазините. Всичко садях в кошнички от рабица - така поне растенията излизаха с повече пръст от земята и имаха повече шансове да оживеят. Накрая реших проблема с карбид - тук беше зададен въпрос действа ли карбида на Bros и имаше отговор - не действа. Няма да се съглася. Карбида не е отрова , не убиваш животинчето , за да спре да рови на момента, не е и магическа пръчка- но създава дискомфорт с тая отвратителна смрад и изпраща гостенчетата при съседите :D . Не бих седнала с мотика да дебна да убивам .... Минаха 1-2 г, но къртичина вече не съм виждала от години. Принципът е ясен - карбид в дупката, затваря се плътно , утъпква се и се полива. Мокрият карбид отделя смрадлив пушек , който запълва тунелите и прогонва гадинките. В началото минаваше малко време до следващата поява - процедурата се повтаря. Интервалите между отделните появявания стават все по-големи . Ползвам точно карбид, не препарата на Bros, защото той също е карбид, но на много дребни парчета и е няколко пъти по-скъп от обикновения карбид от железарията. Бях срещала в нета становище - не ползвайте карбид, ще се подпалите. И аз се отказах - така изгубих - 2-3 г в безумни битки да си опазя градината. В нета човек не знае какви глупости изчита.. Този газ сигурно е лесно запалим, което просто означава , че няма да стоите с горелка до дупката, докато пуши. И няма да палите цигара..Дано съм била полезна .
Deleted User 2919

Re: Къртица

Мнение от Deleted User 2919 »

Lilly написа:Темата е стара, но вземам отношение, защото зная колко време съм прекарала в търсене на решение и в четене. Градината ми е в гората, не беше обработвана 15-20 г, имаше изградена подземна система от магистрали на всякакви гадинки. Пробвала съм всичко , което съм чула, прочела, намерила по магазините. Всичко садях в кошнички от рабица - така поне растенията излизаха с повече пръст от земята и имаха повече шансове да оживеят. Накрая реших проблема с карбид - тук беше зададен въпрос действа ли карбида на Bros и имаше отговор - не действа. Няма да се съглася. Карбида не е отрова , не убиваш животинчето , за да спре да рови на момента, не е и магическа пръчка- но създава дискомфорт с тая отвратителна смрад и изпраща гостенчетата при съседите :D . Не бих седнала с мотика да дебна да убивам .... Минаха 1-2 г, но къртичина вече не съм виждала от години. Принципът е ясен - карбид в дупката, затваря се плътно , утъпква се и се полива. Мокрият карбид отделя смрадлив пушек , който запълва тунелите и прогонва гадинките. В началото минаваше малко време до следващата поява - процедурата се повтаря. Интервалите между отделните появявания стават все по-големи . Ползвам точно карбид, не препарата на Bros, защото той също е карбид, но на много дребни парчета и е няколко пъти по-скъп от обикновения карбид от железарията. Бях срещала в нета становище - не ползвайте карбид, ще се подпалите. И аз се отказах - така изгубих - 2-3 г в безумни битки да си опазя градината. В нета човек не знае какви глупости изчита.. Този газ сигурно е лесно запалим, което просто означава , че няма да стоите с горелка до дупката, докато пуши. И няма да палите цигара..Дано съм била полезна .
Къртица не подяжда корените това прави сляпо куче..Къртица яде червеи, това е месоядно. Даже има полза, че копае земята и прави я по-рохкава, размества слоевете и ака в дупките си :D ....наторявя, демек..
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

Само споделих опит . За къртицата - може да е супер полезна, но като съм окосила тревата и се радвам на полянката, а на другата сутрин я намирам цялата в къртичини, където очевидно трева няма да поникне - трудно ми е да се самоубеждавам колко е полезно това за градината ми. Почти всичките ми загинали растения са умрели от суша - като разровят около корените и те останат без пръст, като ги надигнат с пръстта и корените останат навън ...та затова толкова усилия положих. Не съм професионалист . Прочетох в блога на Вискяр , че карбида е шменти -капели, но пък той е успял с една отрова . Аз съм я купувала и при мен нямаше абсолютно никакъв резултат. Дали това е просто реклама, дали става дума за различни животинки или еднаквите са с различни вкусови предпочитания, не се наемам да коментирам. Вискяр май е професионалист, което не мога да кажа за себе си .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

Аз съм ползвала същите парчета на Бросс карбит в метални кутии и при мен ефект никакъв. Нито за къртицата, нито за сляпото куче. Тази година бяха по-малко заради това че в съседния двор кипеше трескава дейност, огради, строежи и т.н. Това изгони семейството дето си живееше с години в запустелия двор, така че и при мен намаляха драстично. Нищо друго не помага и аз съм се отказала.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

Съжалявам, да не би аз да се мъча да подвеждам хората...
Аз казах , че не стана веднага и от раз - може би 2 г го ползвах, преди да изчезнат къртиците изцяло. Препоръчах го на приятелка - от миналата година го ползва, тая пролет пак й купих и вече не съм я чула да се жали. Не се отказвай. Карбида е 4 лв кг./докато Брос е 8 и нещо за 0,5 кг например/ , когато видех къртичини , обработката засягаше целия двор. Освен това карбида е на големи камъни - и тоя миризлив задушлив газ е много повече. Не е скъпо , така че дори и да не помогне , няма да навреди. А аз ще купя пак от това, което препоръчва Вискяр - има дупки на повърхността, които са края на подземни тунелчета - не зная дали са слепи кучета, мишлета съм виждала да излизат от такива дупки.
Но откакто престанаха да излизат къртичините, аз престанах да правя какво и да е. Все пак аз съм на тяхна територия, не те на моята. Така че като няма видими щети - не ги мисля.
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Къртица

Мнение от Ники Стоянов »

Може да съм писал и преди, но пак да кажа 8-) - ако е къртица просто го приемете. И на вилата се нервирахме първата година - то капани, карбиди, бирени кутийки на колчета... нищо не даде особен ефект. Може би карбида беше най-ефективен. Но накрая просто го приехме. За три години нямаме умряло растение, заради надигане от къртицата.

Ако е сляпо куче тогава е страшно..
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

Аз имам и от двете. Къртичините - повдигнатите купи пръст - са от къртици. Слепите кучета правят леко повдигнати тунели на повърхността, без да изкарват големи купчини пръст.
Аватар
Benji
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Юли 15, '16, 17:42
Местоположение: София

Re: Къртица

Мнение от Benji »

Здравейте,
Пробвайте да забиете по една пръчка във всяка къртичина, като гледате да улучите входа. При мен помага
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”