Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Къртица

Мнение от Diyana »

Почвам да си мисля, че ме е набелязала няква гад и ми къса нервите...
Само в моя двор ли има нещо подземно, което прави страшни трапове минава през корените на растенията ми и ми оставя купчинки...дано да съм само аз, но за всеки случай ще споделя моя опит /очаквам да стане ясно дали е сполучлив или не до 10 дни/

Къртиците са насекомоядни, а не както повечето си мислят - гризач.Тя се храни с всякакви подземни животинки, но червеите са предпочитана храна, което ще рече, че когато почвата е влажна и има червеи е доста вероятно да се сдобиете и с кърт. Много рядко в блюдото и влизат млади коренчета и семена, но като цяло са почти изцяло месоядни.
Не е вярно, че е активна само през нощта...активна е в по-тихите часове, когато усеща вибрациите от хората или животните тя спира да копае.

Преди около месец си намерих едната градинка в ужасно състояние :cry: Само колега градинар може да разбере как се почувствах след като си видях двугодишния труд като прекопано лозе...имах доста жертви и се почувствах адски безсилна...поревах си пък после като се амбицирах и стой та гледай :ufff:
Първата ми работа беше да преровя запасите на свекърва ми и се оказа, че има един препарат в цилиндричен флакон като от разтворимите витамини и таблетките изглеждаха почти по същия начин...На флакона пише 30 таблетки алуминиум фосфид. Страшно отровно е и трябва да се борави с ръкавици...Било от порядъка на 12-14 лева.Сложих всичките останали 11 таблетки и зачаках... :hmmm: А на другия ден кво да видя...трап до трап и купчинка до купчинка :o :ufff: Та тоя препарат бил радиоактивен и страшно отровен дори и за хора...тая мойта къртица да не е някъв мутант? Същия ден пратих мъжа ми да търси от тия уреди дето са на батерии. Намерил такъв в Баумакс за около 50 лв. само с една батерия зарядна и тип солар. Бил на принципа забива се в земята и за десетина дни ги гони като издава един гаден звук на всеки 30 секунди и по този начин им действа на нервната система...Сложихме го преди 2 дни и сега чакам с трепет...за сега къртицата си се вихри зверски...добре, че не целия двор съм засяла още, само отчасти, та има поле за действие и без да ми съсипе всичко...

Изображение Ето това е въпросния уред.
Мен, обаче на едно място не ме свърта и ходих до агро аптеката да търся още нещо...Предложиха ми това:
Изображение -Съдържанието е в две части - парафиново блокче и паста...Парафиновото блокче е предназначено за слепи кучета, а пастата е направена от някакви личинки и пасирани червеи и има аромат на ванилия, за да ги привлича...Много важно е да не се пипат с голи ръце, не че са толкова отровни като онова другото, но гадовете приемали човешката миризма като заплаха и не опитвали примамката... Та така разхвърлях ги и тях по дупките и сега вече чакам...Последния ми вариант е най-първобитния...взимам мотиката и чакам до дупката :twisted: А да ви кажа честно, вече съм достатъчно изтрещяла, за да го направя... :lol:
Ще пиша как върви войната с моя "любимец" до няколко дни, засега е 3 : 0 за гадната твар :stiskam:
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Къртица

Мнение от Shagrath »

Остави ги тези електронни прибори и препарати - няма да ти свършат работа. Аз пробвах даже и с капан, обаче файдата е почти никаква - за една година една хваната къртица. Намери си препарата "делиция" (газфосфин) на таблетки - трудничко се намира, защото вече е забранен за свободна продажба. Таблетките ги слагаш в дупката на къртицата и ги заравяш с пръст. От влагата в почвата отделят силноотровен газ , и направо им разказва играта. Пробвах го, и имаше ефект. Обаче е много опасно и за хората - задължително с противогаз и с гумени ръкавици трябва да се работи!
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Къртица

Мнение от Diyana »

Тая Делиция в метално цилиндрично флаконче ли е? Щото такова сложих, сега като го спомена май точно това му беше името...Ех, Господ да те поживи, че ми даде надежда :)
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Къртица

Мнение от Diyana »

Аз сега като се замисля, не слагах противогаз, само на ръкавици разчитах :snif: ...ма нищо де, аз съм куче марка, ще оживея :angelche:
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Къртица

Мнение от Shagrath »

Я прочети по - подробно из нета, и тогава се замисли за противогаза ;) Сега се сещам, че точно такъв газ са го ползвали през втората световна война за поразяване на хора. Не се шегувам.
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Къртица

Мнение от Diyana »

Стига бе човек, поразява хора, а моя гад си е жив и здрав...препарата беше старичък, на 4 години...може да е изветрял...Ми тя простотията не ходи по гората!!!
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Къртица

Мнение от Shagrath »

Май, май е изветрял , щом е жив гада. При мене имаше доста бърз ефект
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
dal

Re: Къртица

Мнение от dal »

на вилата дойдоха от една фирма и слагаха димки в дупките -от края им към средата на редиците къртичини
най интересното е , че там никога нищо не е сято и обработвано -не е имало клубени семена и каквото и да било друго
обаче къртиците изчезнаха , старите купчини се зариха и до сега нови няма :daaa:
димките хич не бяха малко и не бяха и евтини май
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Къртица

Мнение от Diyana »

Дал, дай жокер...ориентирай ме с цена, поне приблизително, щото не съм склонна да дам за тая твар 400-500 лева...ша я мъча с мотиката :twisted:
И с рицин ги гонели, ама не я знам тая технология.
dal

Re: Къртица

Мнение от dal »

Diyana написа:Дал, дай жокер...ориентирай ме с цена, поне приблизително, щото не съм склонна да дам за тая твар 400-500 лева...ша я мъча с мотиката :twisted:
И с рицин ги гонели, ама не я знам тая технология.
рицина е ветър работа , сади се покрай оградите Изображение
помисли дали изобщо ти трябва това в двора , винаги мие напомняло на запустели срутени дворове , и е доста отровно

ще питам по телефона ама в понеделник за димките
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”