Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
angelova
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Сеп 11, '11, 21:56
Дал благодарност: 4 пъти

Re: Къртица

Мнение от angelova »

Ex Oriente lux .Светлината идва от Изток.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Къртица

Мнение от iv.tarlen »

Ние си обичаме нашите къртици, нищо че тази година за първи път от толкова години дълго съжителство ми обърнаха върху почвата една хортензия и я приспаха во веки веков!Но нашите и то женски котки не прощават, така и не разбрах от къде я измъкнаха!

Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Къртица

Мнение от dar »

Тази година е нещо страшно в градината. Преди на купчини беше надигната земята между цветята, сега е на бразди. Не се притеснявам, че ще изнесе луковичните, а ми ще ми умори всички китки :ufff: :ufff: :ufff:
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Къртица

Мнение от iv.tarlen »

Не се стряскай, тя яде червеи.Когато е влажна почвата тя хуква натам.В повечето градини има красиви полянки, които са разбутани от нея и това ви дразни, но...стига с този перфекционизъм! :hihihi:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

Понеже почнаха да ни цъфтят пролетние луковици и някои се чудят къде са им лалетата :) та да споделя малко наблюдения за сляпото куче.
Първо лалетата са му най най любимата храна. Ако имате сляпо куче наоколо никога не садете лалета необезопасени. Със сигурност нещо от тях ще изчезне до пролетта. Други луковици които обича са на луците, диви, декоративни, за подправки всякакви. Обича големите луковици и тях събира с предимство, някои от дребните детки може и да оцелеят след нашествието.
Съседка беше опитала да сади лалета всяко едно в кофичка от кисело мляко с дупки на дъното. Кучето прегриза дъната на кофичките и пак извади луковиците, беше уникална картинка - изрязана дупка точно колкото да измъкне луковицата. Събира луковиците по всяко време и когато са в покой и когато са в цъфтеж. При един от последните ми опити да садя лалета из тревата , докато си седях на стола и гледах нацъфтелите лалета, едно се разклати и изчезна целия стрък. Като отидох да видя всичките лалета бяха останали без луковици. Това ми изби всякакви идеи за лалета разпръснати артистично из градината :)

При мен в ливадата имам следните луковици които не пипа:
Анемоне бланда, кокичета, минзухари нарциси и циклами.
Рядко разнася минзухарите и кокичетата. Но аз за всеки случай ги садя близо до стволове на дървета или големи камъни за да са поне малко защитени.

Имам лалета но са садени на две места - във вдигнати бетонови кашпи на дъното на които има камъни и въху един алпинеум с насипана пръст върху, стара купчина камъни. Сляпото куче е поне два или три пъти по-голямо от къртиците и си иска достатъчно свободно пространство за копаене, не може да се провира в тесни криви тунели между големи препятствия които не може да премести. Никак не обича да копае сред камъни и оплетени корени на иглолистни. Никога не съм видяла сляпо куче под смърчовете. Там корените са много оплетени и са със смола и предполагам това го спира да копае там. При алпинеумите и сред камъни също не ще.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Къртица

Мнение от dar »

Благодаря ти Надин за споделеното. Приключвам с лалетата, а толкова много ги харесвам. Това животинче се появи миналата пролет в двора. До тогава към имала само къртици.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Къртица

Мнение от libra »

И моите лалета ,мускари ,големи алиуми са изядени .ММ води епична битка с тях.Само корона вирус не е пробвал.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Къртица

Мнение от valerko »

Офтопик
Сляпото куче е поне два или три пъти по-голямо от къртиците и си иска достатъчно свободно пространство за копаене, не може да се провира в тесни криви тунели между големи препятствия които не може да премести.
Не е баш така, разликата м/у двете е съвсем малка, съвсеееем леко сляпото е по-едро, но чак два-три пъти. Може би си гледала бебе къртица и пенсионер сляпо куче.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

valerko написа: Май 20, '20, 11:08
Офтопик
Сляпото куче е поне два или три пъти по-голямо от къртиците и си иска достатъчно свободно пространство за копаене, не може да се провира в тесни криви тунели между големи препятствия които не може да премести.
Не е баш така, разликата м/у двете е съвсем малка, съвсеееем леко сляпото е по-едро, но чак два-три пъти. Може би си гледала бебе къртица и пенсионер сляпо куче.
Европейска къртица - дължина до 13 см тегло 88 г
Планинско сляпо куче -дължина до 25 см тегло около 180г
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Къртица

Мнение от JuliS »

За сега сляпото куче ме води... С голяма преднина... Извади половин леха лук. Но върхът на нахалство то днес посред бял ден отмъкна цял сноп лукова трева😐
Рекох да проверя тунела... Стига до прекрасния ми картоф. А там има забито ултразвуков устройство. Отмъкна половин ред гулия... Изобщо не знам какво да правя. Слага сяра, слага таблетки... Разтвор на Би 58 че мирише... Не та не. Всеки ден краде...
Замина ми всичкият ентусиазъм на начинаещ градинар... А за картофа много ме е яд...
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”