Алтернативни средства за растителна защита

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от Миша »

Гледам,че има доста природозащитници,търсещи биологични средства за РЗ,ще дам някои рецепти.
Кромид лук
200 гр ситно нарязани луковици кромид лук се накисват за 15 ч в 10 л вода.Получената настойка се прецежда и се прилага трикратно през вегетацията в интервал 5-7 дни срещу паяжинообразуващи акари и листни въшки.Добре е да се прибави течен сапун

чесън
500 гр чесън се счуква в хаванче.Получената каша се слага в трилитров съд от тъмно стъкло и се долива с чиста вода с температура около 20-25 градуса.Съдът се държи на тъмно и топло 7 денонощия,след което се прецежда.Прилага се срещу трипс,въшки и акари.Настойката се разрежда ,като за 10 л вода се прибавя 10 мл от нея +5 мл прилепител

чесън

3 средно големи глави се счукват и се поставян във вода с темп.20 градуса за 5до 7 часа ,след което се прецежда и се прибавя прлепител.

Бял синап
1.5-6 кг ситно нарязани синапени растения киснат 3 дни в 10 л вода.Екстрактът се прецежда и към него се прибавя прилепител.Прилага се през 5-7 дни срещу червен акар

2. 20 гр изсушени и смлени на прах растения се накисват в 1 л вода с темп 30-40 градуса за 2 дни,прецежда се,прибавя се прилепител.Използва се срещу листни въшки,акари,гъсеници

Тютюн
използват се листа,стъбла,или прах от тютюн
400 гр суха маса ,надробена на ситно,се накисва в 10 л топла вода(40 градуса)за 2 дни.Към прецедения разтвор се прибавя прилепител .Пприлага се срещу листни въшки,бълхи,трипс,зелев молец

доматени растения
използват се зелените части на доматени растения
4 кг нарязана зелена листна маса се вари в 10 л вода в продължение на 30 мин на слаб огън.След като сместта изстине се прецежда.Работния разтвор е 3 л от извлека +10 л вода +прилепител.Използва се срещу гъсеници и листни въшки

Люти чушки
1 кг пресни или 500 гр сушени люти чушки,нарязват се и се варят 1 час в 10 л вода.Киснат 2 денонощияв добре затворен стъклен съдРазмекнатите чушки се намачкват добре,идстискват се и отварата се прецежда.Налива се в тъмна бутилка и се слага в хладилник.125 мл се разтваря в 10 л +прилепител,прилага се срещу листни въшки,бълхи,трипс,акари,ларви на пеперуди и голи охлюви.

Пелин
2-3 кг свежа маса или 800 гр сушен пелин се кисне в 10 л вода за 24 часа,след което се вари 30 мин.Прецежда се и се разрежда в съотношение 1:1 преди пръскане.Прибавя се прилепител.Прилага се срещу акари и гъсеници

Портокалови кори
1 кг сухи портокалови кори се киснат 3 денонощия в 10 л топла вода(40-50 градуса)в тъмно и топло помещение,прецежда се,прибавя се прилепиел и се пръска без разреждане.Използва се срещу щитоносни и други въшки

Има още доста рецепти,продължението друг път :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
денси
Кафевар/ка/
Мнения: 784
Регистриран на: Сеп 18, '10, 20:58

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от денси »

много благодаря за информацията ,много е полезна
Аватар
nataliya
Kафенце
Мнения: 49
Регистриран на: Яну 2, '11, 23:29
Местоположение: Испания

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от nataliya »

Мерси за инфото,тъкмо се :ufff: с какво да си моря листните въшки.Не че няма препарати,ама като напръскам гадовете умират,но ми се повреждат и младите листенца. :ieeee:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от nadin »

nataliya написа:Мерси за инфото,тъкмо се :ufff: с какво да си моря листните въшки.Не че няма препарати,ама като напръскам гадовете умират,но ми се повреждат и младите листенца. :ieeee:
Аз вече три години в градината не пръскам с изкуствени препарати. За лислтни въшки и друфи подобни пръскам със следното:
В една тенджера около 5 литра слагам тютюн от 5 цигари по-силни, 5 големи сръка коприва, 1 канелена кора. Това се кипва и се сваля от котлона. Добавяш смачкани две глави чесън може и с люспите и оставаш да престои 24 часа. После цедиш, добавяш прилепител и пръскаш . Не поврежда листата а листните въшки намаляват значително. Може да не е толкоз ефективно като химическите препарати но поне знам после какво ям. Ако не държиш толкоз на биото или пръскаш растения които не се ядат :dovolen: може да добавиш и някой от химическите препарати които ползваш ама да речем 1/3 от нормалната доза. Така няма да изгориш листата. И да знаеш пръскай рано сутрин или привечер, когато не са нагряти листата и когато не ги пече слънце, защото изгарянето може да се дължи и на това.
Аватар
TARALEG
Кафе с мляко
Мнения: 255
Регистриран на: Юли 9, '10, 22:02
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от TARALEG »

А още може да се използват и растения-репеленти. Например, ако край зелето ще се засади силно миришещи растения такива като Мащерка или Салвия ( може и допълнително да се напръскат зелки с такива отвари), то вредители търсещи зеле по миризма ще се объркат. Не че напълно ще се защити зелето от гадинките, но така значително ще се намали тяхното количество, а и зеленчуци ще са "чисти"!
Растения-репеленти полезно да се садят покрай лехи или точково между самите зеленчуци. Например, Латинка отпъжда със своя миризма белокрилки, листни въшки, гъсеници, колорадски бръмбари. Горчив пелин - мравки, зелева и морковна муха, ябълков молец, листоядни буболечки, белокрилки. И още Мента piperita, Сибирският лук (Allium schoenoprasum), Tagetes, Синап, Кориандър, Резене и други.
http://sorta.h12.ru/st-neighbour3.html" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://aquariumbg.com/forum/index.php?a ... ype=avatar[/img] "Бъдете внимателни с вашите мечти, защото те са сбъдват" (японска поговорка)
[img]http://s51.radikal.ru/i131/1008/be/7dd76283af3d.gif[/img]
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от meduza »

Какво е прилепител? :oops:
Аватар
jaki
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Май 8, '11, 10:52

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от jaki »

Това с латинката ми хареса.Ще я подредя с фуксиите на принципа -роднина -полицай :lol:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от nadin »

meduza написа:Какво е прилепител? :oops:
Това е нещо, коеото позволява на разтвора с който пръскаш по-добре да намокри листата, а не да остава на капчици.
Едно време се ползваше веро или сапунена вода :dovolen: Аз сега ползвам течен сапун ама не много.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от Миша »

Например, Латинка отпъжда със своя миризма белокрилки, листни въшки, гъсеници, колорадски бръмбари.
Не съм прочела всичко ,но специално латинките се слагат до растенията,защото привличат въшки,белокрилки,пеперуди,целта е неприятелите да отидат върху латинката,а не върху зеленчука напр ,така се пръска само латинката ,аз доста години го ползвам този метод,латинката е невероятен притегателен център ,особено за белокрилка и зелева бълха
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от nadin »

Миша написа:
Например, Латинка отпъжда със своя миризма белокрилки, листни въшки, гъсеници, колорадски бръмбари.
Не съм прочела всичко ,но специално латинките се слагат до растенията,защото привличат въшки,белокрилки,пеперуди,целта е неприятелите да отидат върху латинката,а не върху зеленчука напр ,така се пръска само латинката ,аз доста години го ползвам този метод,латинката е невероятен притегателен център ,особено за белокрилка и зелева бълха
Даа , забелязала съм че всички цветя с подобни на латинките нежни листа много привличат белокрилката. Аз навън в градината досега не бях видяла пукната белокрилка, но миналата година засадих един меконопсис камбрика( жълтия ) на който листата много приличат на тези на латинката и има няма един месец след това беше нападнат от белокрилки. Та за пръв път от поне 5 години си завъдих и аз тази гад. :hmmmmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”