Едема по Гераниумитe. Описание. Предпазване

Модератор: Миша

flowers.content
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Апр 5, '10, 20:20

Едема по Гераниумитe. Описание. Предпазване

Мнение от flowers.content »

Изображение

Едема (от англ. оток, подутина) е заболяване, което засяга гераниумите (geraniums), води до пожълтяване на листата и впоследствие те отмират. Смята се, че се дължи на неблагоприятните условия на околната среда. Поради това не се разпространява от растение на растение (не е заразно). Растенията с голяма коренова система са по-податливи на едема, в сравнение с тези с по-малка коренова система.
Симптоми: Малки жълти петна в областите между жилките често са първите симптоми, наблюдавани в горната част на листата. Дребни, прозрачни, воднисти мехурчета се наблюдават от долната страна на листата под пожълтелите места. Тези мехури и пожълтели области обикновено се появяват първо на по-старите листа. Мехурчетата постепенно нарастват и стават кафяви на цвят, с текстура на корк (кора). Листата пожълтяват, отмират и опадват. Целия процес наподобява донякъде на бактериално заболяване.
Причини: Едема е следствие от нарушения баланс на поглъщане и отделяне на вода от растението. При по-високи температури, корените абсорбират по-голямо количество вода и листата изпаряват повече, но при по-хладен въздух, ниски нива на осветеност (наример облачно време) и лоша вентилация е обратното. Задържането на водата в клетките води до тяхното деформиране и спукване - така се оформят воднистите мехурчета. И тъй като тези клетки се пукат, срастват и не функционират нормално, постепенно стават сухи и с текстура на кора.
При храненето си акарите (забелязан е Tetranychus urticae Koch) също могат да допринесат за развитието на едема. Потър и Андерсен са наблюдавали определени сортове мушкато и са установили, че съществува връзка - устойчивите на акари растения развиват по-малки оттоци от тези, които са податливи на акари. Авторите предполагат, че физиологията на растенията или режима на торене, водещ до развитието на едема, благоприятстват също и появата и развитието на акари.
Устойчиви на едема и акари сортове гераниум са "Double Lilac White," "Sunset," "Madame Margot," "Amethyst," и "Salmon Queen". Сред най-податливите са "Sybil Holmes," "Yale," и "Pascal.".
Как да се справим с едема: Едема може да се избегне ако се вземат следните мерки:
- Да се осигури добър дренаж и да се намали поливането.
- Да се отоплява и проветрява по-често, за да се намали въздушната влажност.
- Между растенията да има по-голямо разстояние, за по-добра въздушна циркулация.
- Да се полива сутрин, за да не е много мокра почвата вечерта.
- Да не се мокрят листата - мокрите листа изпаряват по-малко вода.
- Да не се преполива при на хладно и облачно време.
- Да се провежда редовна профилактика против акари - да се пръска с акарицид.

Информация и снимковия материал е по статия на Пенсилванския Щатски Университет, отдел Растителна Патология http://www.ppath.cas.psu.edu/EXTENSION/ ... ranium.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Isn't it ... voodoo?
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Едема по Гераниумитe. Описание. Предпазване

Мнение от milena02 »

Сакъзчетата ми са споходени от това чудо, май. По листата им първо се появяват по-светли петънца, после те потъмняват, после листото започва да жълтее по крайщата и накрая се спаружва и пада. Всички сандъчета са наредени по парапета на терасата под открито небе. Само едно попада под стряхата на къщата. То е без абсолютно никакъв проблем - листата са здрави и се развиват добре. Това ме накара да направя връзка с дъжда, който пада директно върху другите растения.
Какво да правя?
Това, което прочетох, ме обърка още повече. Едни казват: азот им трябва; други пишат - изключи азота, дай калий. От друга страна сакъцчетата са така подгизнали от влагата вече, че каквото и да им дам, няма да го усвоят.
Дотук съм направила следното: подхраних листно с аминокиселини, белким укрепнат. Превантивно напръсках с моспилан за акари евентуално и фунгицид скор, понеже първоначално ми се стори гъбично нещо. Оттук нататък какво следва?
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Едема по Гераниумитe. Описание. Предпазване

Мнение от milena02 »

Абе що не помагате на другарче в беда, вашта кожа? Като ви полази една въшка розите - врява до небесата, а на мен ми гинат сакъзените водопади и цари мълчание.
emi
Кана кафе
Мнения: 517
Регистриран на: Ное 7, '12, 17:38
Местоположение: Плевен

Re: Едема по Гераниумитe. Описание. Предпазване

Мнение от emi »

milena02 написа:Абе що не помагате на другарче в беда, вашта кожа? Като ви полази една въшка розите - врява до небесата, а на мен ми гинат сакъзените водопади и цари мълчание.
Миленка, напълно ти съчувствам, и моите мушката бяха подгизнали, а няма как да ида даже да ги видя. Последно им правих допълнителни дупки на саксиите, махнах подложките и ги сложих в/у камъчета, да не стоят в локви, а да може водата да се оттича. Сакъзите спадат малко към сукулентните май :hmmm: , затова така от многото дъждове.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Едема по Гераниумитe. Описание. Предпазване

Мнение от milena02 »

В интерес на истината едемата е сравнително безобидна напаст. Сега, като поогря слънце, взеха да се оправят сакъзите. Новите листа са здрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”