Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Компост

Мнение от pachetooo »

Тъй като днеска почиствах двора и започнах с подготовката на компост,да ви запозмая с моят метод;
Имам една клетка от зайци изцяло метална и съм изкопал една дупка в земета с размерите на клетката и цъм сложил клетната в нея.Така смятам че като е в земята ще е по толо и т.к от всички ставани са решетки ще може да си взима въздух за да се разграждат отпадаците по-бързо.В нея сложих окапалите листа на крушата,сливата,смокинята и от асмите,почистих на кокошките и зайците,всеки ден добавям от останалите кухненските отпадаци.
Има 2 начина;
1.Да се трупа наоткрито върху почва.
2.Да се трупа в съдове-например дървен или метален сандък.Хубаво е да е по-широк и дълъг,отколкото висок.Много удобно ще бъде да си набавите 2 броя.
Подготовка:Натрупайте 5 см слама (ако нямате,може да се пропусне) и 10-15 см торф или почва.
Купете си черни наелони,с които компоста да се покрива при нужда.Ако е на открито,ще ви трябва за покриване и отстрани.
Съставки на компоста:Компостът се състои от растителни отпадъци-шума,трева,стъбла,цветове,зеленчукови и органични отпадъци,както и такива от домакинството-черупки от яйца(особено полезни,поради наличието на калций),остатъци от кафе,стари вестници,обелки и други.
Едрите съставки (напр.царевични и слънчогледови стъбла) трябва да се нарежат,за да се улесни гниенето им.
Тревата,големите купове отрязани стъбла на растенията (гладиоли,хризантеми,домати,краставици) трябва да завехнат 2-3 дни,за да не мухлясват.
Наличието на дребни кллонки спомага за рехавостта на компоста.
Дървесната пепел е важна съставка за обогатяването на купа,така че ако разполагате с нея,не пропускайте добавянето й.
Полезни свойства на компоста са ;
1.Оказва добро влияние върху съдържанието на влага и органични хранителни вещества в почвата.
2.Променя и стабилизира pH.
3.Съхранява и доставя хранителни вещества за растенията.
4.Влияе положително върху микроорганизмите и растенията.
5.Подтиска болетсите при растенията (болести по корените, кореноплодните и др.)
Приложение на компоста
1.Компостът е безплатен заместител на различни продукти като торовете, подобрителите за почви или саксийни смеси.
2.Компостът обикновено се прилага в градината като:
- мулч или покривен слой;
- почвен подобрител за повишаване плодородието на почвата;
- компонент от саксийни смеси;
- рекултивиране на почви, замърсени с токсични вещества и тежки метали
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Компост

Мнение от libra »

Браво,много еко-идея!Знам ,че се слага някакъв препарат за ускоряване разпадането на съставките?На практика,след колко време ти вече можеш да позваш компоста?
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

Върху подготвителния слой се натрупват материалите.Между натрупаното трябва да влиза въздух,който ускорява гниенето.За целта 2-3 пъти (през около 1-2 месеца) компостът трябва да се обръща (ако е върху почвата) или да се прехвърля в друг съд.Това е важно,защото повърхността се разлага по-бавно,отколкото вътрешността.
Материалите за компоста са бедни на вещества;стойността му е в съдържанието на хумус,затова се налага изолзването на обогатители и ускорители.Това са всякакви течни торове,непрегоряла оборска тор,амониева силитра (амониев сулфат).През дъждовно време трябва да се покрива с наелон,за да не подгизне,а през сухите дни-да се полива с вода.Основно правило е да е леко влажен.Трябва да се пази от ярко слънце,за което отново служи покриването с наелон.Полезно е веднъж на 1-2 седмици да се промушва с колове или метални пръчки.
Необходимото време за готов компост е 2-3 месеца до 2 години в зависимост от топлината,влагата и начина на обработка.Ако само се трупа без да се оказва никакво вилияние на купа,ще са нужни 2-3 години.
Правилно обработения компост не се слепва,не мирише,не привлича мухитe!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Компост

Мнение от libra »

Хм,малко деликатна е работата,значи.Ако реша да се пробвам бих избягвала някои био-отпадъци като по-твърди стебла ,например,за да става побързо разлагането.
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

ето и от днес малко снимков материал какво съм правил.Специално съм си ''играл'' з ада покажа аз как процедирам.
1.дупката кадето трупам-най-отдоло слама отгоре тънак слои почва и листа
Изображение
2.малко изгнили дървета
Изображение
3.птичи тор
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Компост

Мнение от Blue sky »

при нас раздаваха такива компостери, ама за съжаление, просто нямам къде да го сложа :evil: това е органично и чудесно за растенията, Пачето, успех ти пожелавам :stiskam:
чела съм и преди за компоста, и навсякъде казват стари вестници, сега, не може ли без тях :hmmm:
все пак, мастилата са оловни, то не че е кой знае колко, ама все пак :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

Днеска сутринта като разрових отгоре шумата отдоло старата почти се е разложила и всичко е много топло чак пара излиза като разрявям :D
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

pachetooo написа:Днеска сутринта като разрових отгоре шумата отдоло старата почти се е разложила и всичко е много топло чак пара излиза като разрявям :D
днеска дори забелязох че снегут неможе да се задържи и се топи и ме страх да не прогизне,затова утре смятам да го завия.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Компост

Мнение от lila »

:hmmm: Идеята не е ли да се разложи по естествен път?
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Компост

Мнение от pachetooo »

lila написа::hmmm: Идеята не е ли да се разложи по естествен път?
ми това не е ли по естествен или предлагаш да го оставя да го вали
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”