Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Компост

Мнение от tili »

ivrabetsa написа:
tili написа: И колко са големи тези ларви? Дано да ги видя :evil:
Ще ги видиш,бая пържоли са! :lol: https://www.flickr.com/gp/138765728@N08/6c75Z0" onclick="window.open(this.href);return false;
:o Малееей, момичета, вярно са си пържоли! Значи няма да ги подмина, гадините каквато и порода да са. Ще снимам и ще докладвам за акцията :stiskam:
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Компост

Мнение от Deisy »

Да съживя малко темата . Имам много листа и реших да пробвам да ги оползотворя тази година .Купчината съм оградила с палета . Редувах слой листа почва и малко кокоши тор . Уж изчетох темата ,но пак не разбрах как да си обеззаразя компоста преди ползване .Ако ръсна или напръскам със бордолезов разтвор дали ще е от полза. Попринцип имам къде да си хвърлям листата опита ми е от чисто любопитство ако пък се получи ще е супер. Слагам основно листа -четох че най-бързо се разграждат. Имам и идея за по-малък компостер (купчина) за киселолюбивите.
breaker
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Окт 29, '20, 13:26
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Компост

Мнение от breaker »

Аз го направих същото ,но с тази разлика че сложих кравешки тор.След това разтворих 1 пакетче мая+3-4 лъжички захар в 10л. топла (35-38 градуса) вода,беше ми останало на дъното "Байкал" около 50мл/л.-сложих и него.С това всичкото полях купчината както и в 3-те чувала(нямаше място в компостера). Не знам дали е правилно но каквото такова,забравих да бучна тук-там с вилата чувалите но ще го направя.
За бордолезовият разтвор мисля че не е добра идея,тъй като ще унищожи нужните за разграждане микроорганизми и гъбички.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 5935
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 1800 пъти
Получил благодарност: 1007 пъти

Re: Компост

Мнение от alys »

Deisy написа: Дек 22, '20, 12:34 Да съживя малко темата . Имам много листа и реших да пробвам да ги оползотворя тази година .Купчината съм оградила с палета . Редувах слой листа почва и малко кокоши тор . Уж изчетох темата ,но пак не разбрах как да си обеззаразя компоста преди ползване .Ако ръсна или напръскам със бордолезов разтвор дали ще е от полза. Попринцип имам къде да си хвърлям листата опита ми е от чисто любопитство ако пък се получи ще е супер. Слагам основно листа -четох че най-бързо се разграждат. Имам и идея за по-малък компостер (купчина) за киселолюбивите.
Дейзи, виж тук viewtopic.php?p=976267#p976267
Триходермата е тази, която помага за обеззаразяване на почвата от почвени патогени. Виж и тема Триходерма.
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Компост

Мнение от Deisy »

Моя материал си е вече на купчина а като чета тази триходерма се слага на пластове .Освен да забъркам повечко и да залея всичко докато бъркам компоста? По-лесно ми се струва да го обеззаразя във фурната на 70 градуса :lol: (тогава вече ще ме признаят за съвсем луда). Въпреки ,че така си обеззаразявам корита за орхидеи но те са малко количество :D
Рецептата с маята и захарта я имам и ми се струва лесно приложима ,но не до там обеззаразяваща,тя е по-скоро за по-бързо разлагане на компоста.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 5935
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 1800 пъти
Получил благодарност: 1007 пъти

Re: Компост

Мнение от alys »

Не е късно да прибавиш триходерма и да разбъркаш.
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Компост

Мнение от Deisy »

:tzeluvka:
alys написа: Дек 22, '20, 23:10 Не е късно да прибавиш триходерма и да разбъркаш.
Така ще направя но ще е купена .Нямам време да я творя и сложно ми се струва.
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Компост

Мнение от b_ignatov »

Здравейте.
Искам да попитам нещо за въпросния "Байкал". Виждам че го ползвате за компостиране. Някой ще обясни ли какъв е ефектът от него? Питам защото имам две клетки изградени от палета, пълни предимно със стара слама и по малко трева, шума, изгнили плодове и миналогодишните домати след изкореняването им. Искам да ускоря процеса на разлагане и ако мога да ползвам някакъв компост на есен или евентуално догодина. Едната клетка е от Април а другата от Ноември месец миналата година.
Тази от Април беше пълна но постепенно слегна на около 1 метър височина и вече не я пълня с нищо, а само чакам да стане нещо,но така и не става. Другата и тя е почти пълна, но в нея събирам тревата която кося и не се надявам да стане скоро. Въпросът ми е, ако сложа Байкал в едната клетка(тази от Април), дали нещата ще се случат по-бързо?
Благодаря предварително.
blader
Kъсо кафе
Мнения: 60
Регистриран на: Юни 12, '17, 10:25
Получил благодарност: 1 път

Re: Компост

Мнение от blader »

b_ignatov написа: Юли 6, '22, 15:11 Здравейте.
Искам да попитам нещо за въпросния "Байкал". Виждам че го ползвате за компостиране. Някой ще обясни ли какъв е ефектът от него? Питам защото имам две клетки изградени от палета, пълни предимно със стара слама и по малко трева, шума, изгнили плодове и миналогодишните домати след изкореняването им. Искам да ускоря процеса на разлагане и ако мога да ползвам някакъв компост на есен или евентуално догодина. Едната клетка е от Април а другата от Ноември месец миналата година.
Тази от Април беше пълна но постепенно слегна на около 1 метър височина и вече не я пълня с нищо, а само чакам да стане нещо,но така и не става. Другата и тя е почти пълна, но в нея събирам тревата която кося и не се надявам да стане скоро. Въпросът ми е, ако сложа Байкал в едната клетка(тази от Април), дали нещата ще се случат по-бързо?
Благодаря предварително.
Да. На Байкал това му е силата - дрождите ускоряват значително процеса на разлагането - на самата бутилка си пише как да се прилага, ако не в интернет също.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от nadin »

По мои наблюдения Байкала намалява времето за угниване на компоста наполовина. Естествено зависи и от типа на компоста, влагата и т.н.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”