Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Компост

Мнение от nadin »

РОУЗ написа:В моя активатор има и яйца от ЧКЧ.
Дали загиват през зимата от студ в компостера, тогава реакцията е слаба и температурата, дори и във вътрешността, предполагам е доста ниска? :hmmm:
Нямам идея. За КЧ знам само че се хранят с целулоза :D . Аз пролет си купувам живи от рибарски магазин и ги фърлям върхи купчината и каквото оцелее :D

Сигурно някой който е по-запознат може да сподели повече по въпроса. И аз съм любопитна за повече информация как може да се ползват при компостирането, а не във ферми.
РОУЗ

Re: Компост

Мнение от РОУЗ »

Сега прочетох, ЧКЧ не издържат ниски температури, но яйцата им издържат. http://bio-x.alle.bg/%D0%BE%D1%82%D0%B3 ... %BA%D1%87/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако не съм ги удавила преди това, че аз пускам маркуч на компостера от време на време. :hmmm:
Но пък понеже е без дъно вода не се застоява, сякаш.
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

Роуз, аз имам червей в компостера - всякакви :nod: Когато си купих първия тор от ЧКЧ ми се наложи да го ползвам месец и нещо след като го взех и дотогава се бяха налюпили бая червейчета, които аз чинно като намирах в тора и ги хвърлях в компоста. Оттогава си живеят там, 3 зими си изкараха без да се загубят /независимо дали от яйца или те са оцеляли, но си имаше червей вътре до последно/. Просто ако ще ползваш целия компост, ще трябва да си направиш труда да посъбереш малко и да сложиш в новия :nod: Всъщност имам вече червени червеи и навсякъде другаде по градината - те са по-дребни, по-тънки и доста тъмни на цвят в сравнение с обикновените :dovolen:
РОУЗ

Re: Компост

Мнение от РОУЗ »

Ще разгледам подробно, в готовия компост почти не съм виждала живот, в моите компостери (имам два) май когато компостът е готов и всичко живо се изнася към горния, некомпостиран още слой.
Ако нямам ЧКЧ, ще си купя да завъдя.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

РОУЗ написа:Сега прочетох, ЧКЧ не издържат ниски температури, но яйцата им издържат. http://bio-x.alle.bg/%D0%BE%D1%82%D0%B3 ... %BA%D1%87/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако не съм ги удавила преди това, че аз пускам маркуч на компостера от време на време. :hmmm:
Но пък понеже е без дъно вода не се застоява, сякаш.
Защо е това с маркуча, Роуз?
РОУЗ

Re: Компост

Мнение от РОУЗ »

За да се поддържа влажно, така пише в упътването. Аз пускам пръскачка, но понякога се сещам да я спра след няколко часа и затова си мисля, че може и да съм удавила полезните твари.

Подобно упътване получих заедон с компостера:

http://www.moew.government.bg/files/fil ... ual_BG.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

Ммдааам, моят компостер е от палета и е доста гостоприемен ;) Ако е от затворените пластмасови, ще трябва да се сложи живот допълнително


И не прекалявай с поливането :nod:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

Еха, 20 страници упътване, ще го погледна, макар че съм на път да разкарам компостерите и да започна като Надин да трупам по далечната периферия на двора.
Двата компостера, които ентусиазирано купихме, всъщност не стигат до никъде и тъй или иначе прилагаме най-различни хватки да се справим с клоните, тревата, бурените. Клонорезачката е добро нещо, но понякога не ми стига времето, а когато изсъхнат клоните е трудно рязянето.
Дени, те пластмасовите компостери са без дъно, лежат направо на земята и гадинките си влизат безпроблемно, даже подозирам и мишешко нашествие от тази зима :twisted: .
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Компост

Мнение от mariyanag »

Моя компостер е от общинските, получих го преди 2 години, след 6 месечно чакане - даже бях забравила, че съм го заръчала. Ръшкам вътре всичко от двора - косено, плевено, орязано, листак. Редувам с позволените домакински отпадъци и вестнико- хартишльоци, рула тх, омокрени картони и др.. Зимата кафявото е повечко, лятото зеленото е повечко. Бъркам когато мога с вила - не е добре да си без слушалки около мене тогава. Не съм поливала, някак си е влажно вътре. Преди 10тина дни по топлото се наложи да преместя компостера, първо изсулих пласмасарията, а после с кофи и съдържанието. Супер разместване и разбъркване се оказа - установих, че мога да доставям на рибарския магазин най - различни твари - червен торен, дебел дъждовен, дебели бръмбарови ларви, които в незнанието ми за ценноста им - бидоха погалени с лопатата. Есен компостера ми е малък и един сенчест ъгъл трупа квот не се побере. За количеството компост - много гимнастика, но е по - еко да си го събирам и чръвете да го преработват у дома, отколкото да пълня кофите. Установих, че ми трябва някаква малка машинчица, която да дребни и стърготиноства клоняци. Ако някой ми я подскаже - много съм му мерси. Туцък е скромният ми опит с компостирането.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

Мариянче, пишеш машина за раздробяване/смилане на клони и търсиш твоята. Ние купувахме преди 2-3 години евтина машина от Баумакс, Любознателна беше похвалила този градински помощник и "преписах" от нея :) . Хубавото е, че намалява много категорично обема на клонаците, които са много из двора. Трябва да се смилат веднага след рязането, докато не са изсъхнали, обаче си е работа трудоемка и времеемка повече от самата резитба.
Машините са с различни възможности относно дебелината на клоните и съответно различни цени.
Някъде ги коментирахме, дали не беше в темата за градинска техника :hmmm: , ?
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”