Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
dal

Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dal »

имам в двора доста на брой стари поне на 20 години туи /не знам какъв точно вид са/ , които са реновирани и подмладени преди 5 години с резитба.
От миналата година забелязвам нещо много неприятно-вътрешността на короните им е пълна с изсъхнали клонки
Знам /чувала съм /, че има някакви заболявания по тези дървета , но нищо не разбирам и не знам кого да попитам
За това ги снимах и ще пусна тема , дано добър човек който знае да ме посъветва нещо и да каже къде е проблемът и как да го решавам.
Искам да кажа , че извън това което съм снимала вътре в пазвите на клоните на външен вид и на растеж растат и изглеждат прекрасно-т.е. отвън клоните са отровно зелени и върховете също .Снимам няколко , които са най зле:
Ето и снимките :
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и да допълня , по останалите иглолистни из двора няма подобни поражения
Да каже кой каквото знае , ако някой иска срещу заплащане да даде акъл-да пише на лични :dovolen:
dal

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dal »

Разбира се , че допускам че и тази тема може да си потъне в нищото без буква по нея .
Туите са около 35 броя , аз ще опитвам с каквото се сетя да спасявам положението , я успяла , я не.
Пак казвам , бих платила консултация -стига тук да има хора , разбиращи от дървета и иглолистни...
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от nel4o »

Цял ден ровя в едни учебници по декоративна дендрология и пусто да остане нищо не пише, само определители май имам :hmmm: Нищо не пише за проблеми :hmmmmmm: Съжалявам :ufff:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Веско6969 »

Доста неприятна гледка ...с източните туи.
Преди три години имахме такъв случай ,туйте бяха по млади и малки , но в доста по лош вид и не успяхме да ги спасим ....всичките.
Заболяването е гъбично ,през седмицата ще попитам шефката точно как се казва и с какво и каква последователност да пръскаш, за да не карам по спомени...
Доста време си ги изчакала,за да пожълтеят така ,но стягай ножицата, ще пада рязане на доста клони.
Луд умора нема...
dal

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dal »

благодаря и на двама ви , до сега четох за листозавивачки , борови оси , гъбни болести, педомерки ,Бръмбъри и какво ли още не...

Веско , каквото кажете ще го направя , ще е жалко за големите дървета ако не опитам да им помогна ; ще чакам с нетърпение съвет, респект :liubov:
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Diyana »

Дал, кога са правени снимките...като сезон?
Нямам източни туй, но знам, че при тях това е нормално поведение след по-жегаво и сухо лято. Щом младите иглички са свежи, значи няма гъбички...те нападат първо най-новите и уязвими части на растението...Почти всички иглолистни са такива, вътрешността им е пълна с изсъхнали клончета...Ако искаш да са свежарки ги подстригвай по 2 пъти в годината и при първа възможност премахвай всяка шишарчица-тя издърпва енергията на растението. Не ги отписвай още, много са хубави за толкова годишни.
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от stanislava »

dal, имаш ли възможност да направиш 1-2 снимки на изсъхнала клонка и кората на една от туите в режим Макро, че ми се ще да погледна по-детайлно или пък погледни двете снимки по-надолу в поста и пиши дали виждаш подобни черни тела по покафенелите клончета на туята..
Изображение
Изображение
Първото нещо, което е много важно да се прочистят много старателно изсъхналите клонки. Трябва ножицата, с която ще прочистваш, да промиеш с разтвор от формалин и вода(1:10) или със спирт. Изнасят се абсолютно всички изсъхнали части от растението, трябва да се съберат и тези, които са паднали в почвата около плета от туя и ако имаш възможност ги изгори.
Ториш ли туите и ако ги ториш, моля те пиши с какъв тор и кога е било последното торене.
В момента за това се сещам.. На мен ми прилича на заболяване, причинено от гъба от клас Ascomycetes, но не съм сигурна.. :hmmm:
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Мария Николова »

На тротоара пред блока засадихме 2 туи. "Моята" така започна да покафенява, а другата, обиколена с бурна декоративна растителност си остана свежарка. Решихме, че разхожданите махленски кучета обичат леснодостъпната "моя" туя и редовно си я припикават.
Разхожда ли се куче из градината ти? :hmmm:
(Дръвчето ми си замина. :eeeh: Засадихме друга разновидност и сега все още е много добре! :daaa: )
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Mike »

Дал, имам предположение че е от самия вид туя /и аз имам една такава в двора/ - никнат от семена и са някакъв природен вид -и просто така са и в природата. Може би ще трябва да ги подмениш с новите култивари с гъсти корони една по една.
dal

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dal »

Благодаря ви че сте съпричастни !
Миналата година по съвет на Веско ги прочистихме с ножица и механично и ги напръсках отвътре с калиев перманганат слаб розов разтвор
Туите видимо живнаха и се освежиха и са живи и здрави и сега
Та , това са заварени огромни дървета , при покупката на имота те са обкантвали съществуващ асфалтов път вътре в имота
Поради снегове и ледолом бяха легнали на асфалта и ги изрязахме на височина около метър и половина-стъблата са дебели повече от ръката ми при рамото. Това което виждате са новообразувалите се корони от стпраничните клони , оформили се нагоре свещовидно-т.е. това са дървета , а не туи храсти , а изглеждат така поради горното стечение на обстоятелствата. Поливането им е несериозно , което е грешка при нашите жеги. Торене липсва. Макро снимки ще направя.
ще намеря снимки колкото може по назад към прерязването им и после облистени, за да се ориентирате. :tzvetentze:
Изображениепреди -лентата дървета под горния ръб на снимката
по- миналата година-т.е. 2009-Изображение
Изображение
Изображениеминалата година зимата
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”