Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Силвия »

Хайде и тук, копирам от другата тема, дано не ви омръзна :D
Здравейте, този милият е на вила и след зимата заварихме това, някаква идея какво може да му е и с какво да третираме :?:



Изображение


Изображение
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Силвия »

Да си вдигна пак въпроса, че потъна :lol:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dar »

Силве, видях го, но не знам какво може да му има. Нашият го лекувахме с колаген. С дрелката пробиваме дупка в стеблото и инжектирали препарата, той е в малки разфасовки от няколко милилитра. След това замазваме дупката с овощарска смес. Така още два пъти през 7 дни. Сега веднъж го правим профилактично. Ще помоля и Васи да го види, наскоро голямо растение изкорениха за съжаление. Пробвай с това, което писах, дано помогне.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Margaritenia »

Силве и аз видях и се опитах да намеря нещо подобно, за да съм сигурна каква би могла да е причината, но за съжаление нищо не открих.

Ако бях на твое място, бих изрязала и изгорила всички изсъхнали клони, и освен лечението на Дар, което е с КОРАГЕН мисля, бих добавила и поливка с ТОПСИН през 6-7 дни 4 пъти. Натори добре дървото с НПК тор.

Като отрежете клоните, разгледай дали по тях се виждат характерните тунели, които оставя корояда под повърхността на кората.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Силвия »

Дарче, Марги, много ви благодаря :gush:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от greeneyed »

Силве, трябва да изрежете изсъхналото и да го изгорите. За торенето съм скептична, защото си представям корените на толкова голямо дърво накъде са се разпрострели, къде точно да ториш? - в диаметър 3-4 метра около стъблото? :hmmm: едва ли има нужда от тор. По-скоро да не е гъба някаква , имаше писания за поражения на иглолистни до 700 м н.в. Все пак най-добре е специалист да го види , че ми е мъчно за това огромно дърво. 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Еличка »

Силве, провери под кората някъде за следи от корояд. Силно се надявам да не е така. Това, дето унищожи толкова декари иглолистни, не е гъба а т.нар. върхов корояд :snif: . Не знам да има лечение... Следите изглеждат така Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Svetlxo
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юни 12, '19, 12:42

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Svetlxo »

Бих искал да помоля за помощ да спася моите туи, които растат в големи саксии.
Преживяха зимата без проблеми, но от около месец прогресивно изсъхват, а клоните им са сякаш меки и върховете им клюмват.
Намерих и няколко различни гадинки на различните дръвчета - прилагам снимки.
Предварително благодаря за помощта!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Alien »

Бубите направо ги почвай с нуреле. Можеш да разнообразиш, между пръсканията, с актара. Внимавай препаратите да не попадат на кожата ти и особено да не ги вдишваш. Прочети внимателно листовката, дето върви с тях. Не бързай да режеш засегнатите клони. Само обрули изсъхналите иглички. Понякога пускат нови разклонения, след изчистване на паразитите.
Svetlxo
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Юни 12, '19, 12:42

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Svetlxo »

Благодаря за съветите!
Това на предпоследната снимка ми прилича на щитовидна въшка, а на последната дали не е корояд?
Не виждам дупки по клоните, но туите доста бързо изсъхват и клоните им клюмват от собствената си тежест.
Нуреле ще помогне ли ако се окаже корояд?
Колко често и на какви интервали се пръска?
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”