Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Breda »

Ходихме с кучето на консулт в хоремага при местните пияници :lol:
Викам -Момчета(средна възраст -60 год),кажете сега сега това каква змия е? И вадя телефона.Половината казаха смок,другата половина - водна змия - заради жълтите петна на главата като уши.Но всички бяха единодушни,че в селото от време оно има пепелянки и усойници - 350 н.в сме.Но пък нямало случай на ухапване откакто се помнят.Сега,нали,те са на мента и бира от сутринта,не знам доколко може да им се вярва,но проверявам всички източници на инфо :lol:
Сега пък си мисля как бръкнах в езерцето оня ден с голи ръце да извадя саксията с водната лилия да видя ще се събужда ли или съм я бастисала зимата :ufff: Може ли там да има водни змии?
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1207
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 330 пъти
Получил благодарност: 221 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от lilaby »

Breda написа: Май 17, '19, 17:45 Ходихме с кучето на консулт в хоремага при местните пияници :lol:
Викам -Момчета(средна възраст -60 год),кажете сега сега това каква змия е? И вадя телефона.Половината казаха смок,другата половина - водна змия - заради жълтите петна на главата като уши.Но всички бяха единодушни,че в селото от време оно има пепелянки и усойници - 350 н.в сме.Но пък нямало случай на ухапване откакто се помнят.Сега,нали,те са на мента и бира от сутринта,не знам доколко може да им се вярва,но проверявам всички източници на инфо :lol:
Сега пък си мисля как бръкнах в езерцето оня ден с голи ръце да извадя саксията с водната лилия да видя ще се събужда ли или съм я бастисала зимата :ufff: Може ли там да има водни змии?
Ако има какво да ядат... или е много сушаво и са жадни. Принципно змиите са плашливи животни и бягат от хората, ако ги забележат. Но не се отличават с добро зрение и е по-вероятно ти първа да ги видиш.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

lilaby написа: Май 17, '19, 15:19 Освен усойница и пепелянка други отровни змии на територията на България няма.
В България отровните видове змии са три вида. Усойница, пепелянка и вдлъбнаточел смок. Последният е с най-силна отрова спрямо останалите, но неговите отровни зъби са в задният край на челюстта, така че дали ще те достигнат зависи от това къде ще те клъвне.
Останалите две са с отровни зъби в предната част, което ги прави малко по-опастни, но едно на ръка че са изключително търпеливи и трябва много агресивно да си им навлязъл в личното пространство и второ това че са отровни не е еквивалентно на смъртоносни. Българските пепелянки са сравнително слабо отровни и след ухапване един възрастен би могъл да "оцелее" дори без хоспитализация, а пък усойниците макар и да имат по-потентна отрова, не впръскват голямо количество от нея.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Аника »

Помощ! Вече е спешно! Преди имаше само по 1-2 растения, сега са доста повече, не е вредител, но е някакъв проблем:

Изображение
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Дим »

Върху няколко лилиума вчера открих една странна буболечка,която виждам за пръв път.Не е гъсеница ,нито бръмбар - дали е някаква ларва?Някой има ли представа какво е това?
ИзображениеИзображение
А това ми прилича на калинка ,но е здраво закрепена за листото.Пък и няма точки :hmmm: :hmmm: :hmmm:
ИзображениеИзображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 386 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от nadin »

ларва на калинка. те са полезни особено ако имаш листни въшки.
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Дим »

Благодаря ,Наде!Само се чудя - на различен етап ли са защото едното си има крачета и е доста пъргаво ,а другото сякаш залепено за листа.А иначе тази пролет какво ли няма - листни въшки,бръмбари всякакъв размер,малки осички :snif: :snif: :snif:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 386 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от nadin »

първото с крачетата още мърда и се храни. Тогава е най-полезно че изяжда много листни въшки. Второто е нещо като какавида от него излиза калинката. Не им знам имената на отделните етапи от развитието но съм ги наблюдавала при мен.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от clock »

Какво, по гадовете, е това извънземно?! :svekurva: И от кой самолет ни го ръснаха ?! :svekurva:

Изображение

Изображение

Изображение

Днес си плевя, че от толкова дъждове бурените са пощръклели и по едно време от под тревите изскочи ей тази колония. За първи път виждам нещо подобно. Растение е, не е ларва на насекомо както помислих първоначално. Всяка чашка си има коренче. А в чашката черни семена. Вижда се на снимките как малките са първоначално почти обли. След това се появява бялата ципа, която се разпуква и вътре семената са готови за изстрелване. Двайсет чашки по двайсет семчици да има във всяка и........ не ми се мисли какво може да се случи нататък :ufff: Ако не бях на 30см от земята нямаше да го забележа. Ако тесах с мотиката щеше да си замине с останалите треви и така собственоръчно щях да им пръсна семената на тия извънземни. Какво е това? Някой знае ли? Виждал ли е някой такова растение? Сега вече и с лупа трябва да обикалям градината :ufff:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 1302 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Въх , уби мъ, Клокче :lol:
ти направо нов растителен вид си открила - толкова необичайно изглежда
изпрати и в темата "" какво е това растение" - и на мен ми е много интересно
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”