Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

Магдалена написа: Юли 12, '18, 22:46 :hmmm: Момичета,хайде сега и на мен акъл дайте! От какво страда мушкатото ми? Този ръб по листата се появи буквално за 3-4 дни.
На обратната страна на листата не виждам да има нещо.Само най-младите листа са още здрави!Не искам да го изгубя,много трудно си го набавих точно това. :snif:

Изображение
Прилича на натравяне или някакъв дисбаланс между микро/макроелементите. Има ли някакво развитие? Прегледай снимки за токсичност и недостиг на вещества при мушкатата, като имаш предвид че братята хамериканци все още ги водят за гераниуми.
zeleno написа: Юли 19, '18, 11:45 нова твар е на мода
охлюви досега не са влезли в изобретението ми , но този молец ли е , скакалец ли е - да
:ufff:
Изображение
Това прилича на лозов щурец /примерен род да ги разгледаш в нетя - Oecanthus /, но снимката е твърде далечна. Малкото растение да не би да е лозичка?
Alien написа: Сеп 28, '18, 11:22 Помощ за разпознаване на буба? Дивисилът ми, целият е окъпан в лепкав сок. С просто око не видях нищо, което да го яде. Чак вече мислех да разкопавам корените. Със силна лупа обаче, успях да намеря злосторника:
Девисилът ти е лепкав от друго, вероятно имаш някаква въшка някъде над него, я нормална, я памукова, я щитоносна.Прегледай си много внимателно растенията. Това животно в твоят случай може да е вреден, а може и да е полезен акар, който е отишъл да се нажули с медена роса.
Тутти написа: Окт 9, '18, 19:25 Моля за помощ. Върху дървовидния хибискус цели колонии накачулени от тези меки малки насекоми. Кафяви на цвят. Снимката дава представа за реалния размер. Мисля, че са летливи, но още са недоразвити крилете им и само лазят.
Някой знае ли какво е това и опасно ли е?
Снимката, така се шашнах, че забравих.
Изображение
Тутти, това е нимфа на дървеница. Дървениците си имат предпочитани растения, върху които правят агрегати и това най-често са от семейство Слезови, бившото Липови, което сляха със слезовите и Сенникоцветните. Следващият път като правиш снимката се опитай да е по-ясна и да хванеш възрастно насекомо, че така по нимфа само специалист може да ти го определи.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от zeleno »

Благодаря Ботане !
Растението е ниска жълта гайлардия ли беше , рудбекия ли беше , от Тути
как ли не ги кътках , заради охлювите , живи са все още
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

zeleno написа: Окт 17, '18, 08:42 как ли не ги кътках , заради охлювите , живи са все още
Изображение
Не съм го пробвал и не знам дали ще работи. Взето е от развлекателен сайт, та може и да е фейк.
botan написа: Окт 17, '18, 07:40 Девисилът ти е лепкав от друго, вероятно имаш някаква въшка някъде над него, я нормална, я памукова, я щитоносна.Прегледай си много внимателно растенията. Това животно в твоят случай може да е вреден, а може и да е полезен акар, който е отишъл да се нажули с медена роса.
Над дивисила има туи, но по тях (поне тази година) няма проблеми. Пък и листата бяха лепкави само по тези растения, където намерих буби. Както и да е, след пръскането с нисоран, вече листата са сухи.
Но благодаря за съвета, ще го имам предвид. Паркирам колата под един лешник и обикновено сутрин тя е в лепкав сок (особено гаден е по предното стъкло). По долните клони не съм виждал проблеми, но ще трябва да огледам по-подробно.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

@botan: Май ще излезе, че има резон написаното от Вас.
Вчера прегледах въпросните туи. Миналата година имаха въшки по основния ствол и по разклоненията от него. Сега няма такива, но намерих друг вид по шишарките и някои млади клонки. При това, доста са се размножили. Приличат на въшките, които обикновено ми нападат чушките. Шишарките на по-закътаните растения са направо сиропирани. Тръгнах да търся, след като намерих накапал сок по една опунция, сложена отдолу, която (поне до сега) не е била нападана от никакви животни.
Странното е, че листата на дивисила престанаха да лепнат, след нисорана. Но пък пръсках точно като се смени времето, та може и това да е оказало влияние.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

Аз знам че съм прав, радвам се, че и ти разбра на време. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Няма акар, който да прави растенията лепкави, те стават лепкави от изпражненията на сокосмучещите насекоми. Сокът на растенията е богат на захари, които идват в повече на буболечетата и ги отделят. Девисила вече не лепне защото си го измила с пръскането, а ако за прилепител си използвала детергент то тогава захарта още по-лесно се е отмила.

Това с медната лента, което си показала е страхотно! :daaa:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

Само една корекция - мъж съм.
И още веднъж да благодаря за насоките!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Изображение

може ли някой да предположи какво направих с тоя антуриум ?
по листата се появяваха кафяви петна, на мястото на които накрая оставаше дупка
ама бяха малко
около нова година го пръсках с Байфидан и Би58
изглежда като че ли това пръскане го довърши
всички препарати меря със спринцовка - за да не предозирам нещо :hmmm:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от botan »

Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

botan написа: Яну 9, '19, 21:36 Може би това: https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepub ... -an-4a.pdf
Благодаря ти
Нямам представа .
Но поне звучи успокоително, защото бях сигурна, че аз убих прекрасното цвете от мерак да го лекувам , а то си беше красиво и с тия петна , които не бяха много.
Нелогична
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Юни 26, '14, 01:39

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Нелогична »

Здравейте.
Имам 2 проблема и много се надявам да намеря помощ.

Първия проблем е с една Аглаонема. Откакто я имам, вече 4 години пуска прозрачен лепкав сок. Ама много, все едно вместо с вода я къпя със захарен сироп. Дзверих се 5 часа да я гледам под лупа за евентуални гадинки - нищо не видях. Преместих я в по - голяма саксия. Сменявах 5 пъти пръстта с други модели. Торих - не торих. Поливах и много и малко. Местих я из цялата къща, включително и в банята. Е, пуска си сок и това е. 2 - 3 дни след баня вече е цялата лепкава. Иначе освен че е дребничка и кльощава за възрастта си, нищо друго не намирам което да подсказва че има проблем.

Другия ми проблем е с едно много сладко Корделине., което си купих от БАН, вече болничко. Красиво растение, при това болно, как да устоя. Като дете прибирах всякакви недъгави и болни животни от улицата да ги лекувам, сега спасявам цветя от кофите и от БАН. Всеки луд с номерата си.
Та, това Корделине сякаш е хванало ... котлен камък. И на мен ми е смешно като го пиша така, ама то това точно така изглежда: бял налеп, който се отстранява сравнително лесно и на пипане е твърдо, не е меко като мухъл. Има го само в основата на листата. Самите листа не са поразени, иначе нещо ги е яло, но когато го купих вече нямаше гадинки.

Ще бъда мнооого мерси за всякакви идеи.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”