Разпознаване на болести и вредители

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от greeneyed » нед окт 14, 2018 6:07 pm

Тутти, това е някакъв бръмбар хоботник. Напръскай с инсектицид, докато не са се окупирали .

Настойката с лучени люспи често я дават народно средство като инсектицид. Нищо не ми пречи да отделям люспите с някакво съдче и когато станат достатъчно, да ги залея с вода за 1 седмица. Помага ли , не знам, по-скоро като превантивна мярка. :hmmm:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
Тутти
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Мнение от Тутти » нед окт 14, 2018 7:18 pm

Greeneyed, благодаря ти много. Изрязах нападнатите клони и ги изгорих, напръсках с каквото имах. Утре ще повторя. За лука и аз съм слушала от познати, които го използват в зеленчуковата градина.

Потребителски аватар
botan
Наркоман
Регистриран: пон ное 23, 2009 11:06 pm
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди

Мнение от botan » ср окт 17, 2018 7:40 am

Магдалена написа:
чет юли 12, 2018 10:46 pm
:hmmm: Момичета,хайде сега и на мен акъл дайте! От какво страда мушкатото ми? Този ръб по листата се появи буквално за 3-4 дни.
На обратната страна на листата не виждам да има нещо.Само най-младите листа са още здрави!Не искам да го изгубя,много трудно си го набавих точно това. :snif:

Изображение
Прилича на натравяне или някакъв дисбаланс между микро/макроелементите. Има ли някакво развитие? Прегледай снимки за токсичност и недостиг на вещества при мушкатата, като имаш предвид че братята хамериканци все още ги водят за гераниуми.
zeleno написа:
чет юли 19, 2018 11:45 am
нова твар е на мода
охлюви досега не са влезли в изобретението ми , но този молец ли е , скакалец ли е - да
:ufff:
Изображение
Това прилича на лозов щурец /примерен род да ги разгледаш в нетя - Oecanthus /, но снимката е твърде далечна. Малкото растение да не би да е лозичка?
Alien написа:
пет сеп 28, 2018 11:22 am
Помощ за разпознаване на буба? Дивисилът ми, целият е окъпан в лепкав сок. С просто око не видях нищо, което да го яде. Чак вече мислех да разкопавам корените. Със силна лупа обаче, успях да намеря злосторника:
Девисилът ти е лепкав от друго, вероятно имаш някаква въшка някъде над него, я нормална, я памукова, я щитоносна.Прегледай си много внимателно растенията. Това животно в твоят случай може да е вреден, а може и да е полезен акар, който е отишъл да се нажули с медена роса.
Тутти написа:
вт окт 09, 2018 7:25 pm
Моля за помощ. Върху дървовидния хибискус цели колонии накачулени от тези меки малки насекоми. Кафяви на цвят. Снимката дава представа за реалния размер. Мисля, че са летливи, но още са недоразвити крилете им и само лазят.
Някой знае ли какво е това и опасно ли е?
Снимката, така се шашнах, че забравих.
Изображение
Тутти, това е нимфа на дървеница. Дървениците си имат предпочитани растения, върху които правят агрегати и това най-често са от семейство Слезови, бившото Липови, което сляха със слезовите и Сенникоцветните. Следващият път като правиш снимката се опитай да е по-ясна и да хванеш възрастно насекомо, че така по нимфа само специалист може да ти го определи.
Изображение Изображение

Важно съобщение: Във всяко мнение има иконка с удивителна [ ! ], ползвайте я при: спам, нежелана реклама, голотии, сплетни и т.н.

Потребителски аватар
zeleno
Наркоман
Регистриран: вт ное 23, 2010 4:59 pm

Мнение от zeleno » ср окт 17, 2018 8:42 am

Благодаря Ботане !
Растението е ниска жълта гайлардия ли беше , рудбекия ли беше , от Тути
как ли не ги кътках , заради охлювите , живи са все още

Потребителски аватар
Alien
Kъсо кафе
Регистриран: чет май 24, 2018 5:43 pm

Мнение от Alien » ср окт 17, 2018 10:36 am

zeleno написа:
ср окт 17, 2018 8:42 am
как ли не ги кътках , заради охлювите , живи са все още
Изображение
Не съм го пробвал и не знам дали ще работи. Взето е от развлекателен сайт, та може и да е фейк.
botan написа:
ср окт 17, 2018 7:40 am
Девисилът ти е лепкав от друго, вероятно имаш някаква въшка някъде над него, я нормална, я памукова, я щитоносна.Прегледай си много внимателно растенията. Това животно в твоят случай може да е вреден, а може и да е полезен акар, който е отишъл да се нажули с медена роса.
Над дивисила има туи, но по тях (поне тази година) няма проблеми. Пък и листата бяха лепкави само по тези растения, където намерих буби. Както и да е, след пръскането с нисоран, вече листата са сухи.
Но благодаря за съвета, ще го имам предвид. Паркирам колата под един лешник и обикновено сутрин тя е в лепкав сок (особено гаден е по предното стъкло). По долните клони не съм виждал проблеми, но ще трябва да огледам по-подробно.

Потребителски аватар
Alien
Kъсо кафе

Мнение от Alien » чет окт 18, 2018 9:41 am

@botan: Май ще излезе, че има резон написаното от Вас.
Вчера прегледах въпросните туи. Миналата година имаха въшки по основния ствол и по разклоненията от него. Сега няма такива, но намерих друг вид по шишарките и някои млади клонки. При това, доста са се размножили. Приличат на въшките, които обикновено ми нападат чушките. Шишарките на по-закътаните растения са направо сиропирани. Тръгнах да търся, след като намерих накапал сок по една опунция, сложена отдолу, която (поне до сега) не е била нападана от никакви животни.
Странното е, че листата на дивисила престанаха да лепнат, след нисорана. Но пък пръсках точно като се смени времето, та може и това да е оказало влияние.

Потребителски аватар
botan
Наркоман
Регистриран: пон ное 23, 2009 11:06 pm
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди

Мнение от botan » чет окт 18, 2018 10:38 am

Аз знам че съм прав, радвам се, че и ти разбра на време. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Няма акар, който да прави растенията лепкави, те стават лепкави от изпражненията на сокосмучещите насекоми. Сокът на растенията е богат на захари, които идват в повече на буболечетата и ги отделят. Девисила вече не лепне защото си го измила с пръскането, а ако за прилепител си използвала детергент то тогава захарта още по-лесно се е отмила.

Това с медната лента, което си показала е страхотно! :daaa:
Изображение Изображение

Важно съобщение: Във всяко мнение има иконка с удивителна [ ! ], ползвайте я при: спам, нежелана реклама, голотии, сплетни и т.н.

Потребителски аватар
Alien
Kъсо кафе

Мнение от Alien » чет окт 18, 2018 4:50 pm

Само една корекция - мъж съм.
И още веднъж да благодаря за насоките!

Отговори

Върни се в “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”