Разпознаване на болести и вредители

hosta127
Кафевар/ка/
Регистриран: пет мар 31, 2017 9:50 pm

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от hosta127 » пет юни 22, 2018 7:12 pm

Да се похваля, пръсках с Актар ,цикадите умряха въпреки че наблизо гъмжи,и сигурно пак ще ме нападнат като свърши действието на препарата , въпреки че не успях да напръскам и дърветата по цветята поне няма от тия гадини, поне за сега успях да извоювам малко почивка на цветчетата си ,не знам колко време трае ,но за сега всичко е умряло обаче направих убийствен раствор , на 10 л едно пакетче , така ми каза дядото който продава, днес ходих да купя и АЙКЪН Дядото го извади но после ме разкандърдиса и го прибра и пак ми даде АКТАР, каза че другото било силно агресивно за хората и пак ме изпрати с АКТАРА,щом казва си доволна не се трови повече . :o Много съм доволна , вече не ми се могкат пред устата наглите цикади, въпреки че наблизо ги има но поне не им е толкова широко около врата ...гад мръсна :oops: :svekurva: :svekurva: :svekurva:

hosta127
Кафевар/ка/
Регистриран: пет мар 31, 2017 9:50 pm

Мнение от hosta127 » чет юли 05, 2018 4:24 pm

Изображение

какво е това ?

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm

Мнение от Гео, граф » ср юли 11, 2018 6:07 pm

Моля, помагайте :scry: ! Това е стрептокарпела (геснериево). За няколко дни е станало това покафеняване или поне аз го забелязах скоро. Откъснах веднага няколко връхчета за вкореняване, но и те гният :ufff: :ufff:

Изображение

Изображение
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
Elatior
Виенско кафе
Регистриран: нед ное 18, 2012 8:54 pm

Мнение от Elatior » ср юли 11, 2018 9:26 pm

Гео,същият проблем се появи при мен на Глоксинията.Първо кафеви петна по листата и отмиране,все едно си я полял с химикал. :cry:
Така и не разбрах от какво е,нямаше признаци за болести :hmmmmmm:

Потребителски аватар
Еличка
Кафевар/ка/
Регистриран: пон мар 21, 2016 3:39 pm

Мнение от Еличка » ср юли 11, 2018 10:05 pm

Момичета, не знам какво е, но на мен ми прилича на гъбично. Докато се включат знаещите бих напръскала и поляла с фунгицид....
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."

Lilly
Баш кафе майстор
Регистриран: пет сеп 02, 2016 9:50 am

Мнение от Lilly » чет юли 12, 2018 12:55 am

Гео, граф написа:
ср юли 11, 2018 6:07 pm
Моля, помагайте :scry: !
Ако искаш - звънни , като се връщаш от работа - ще ти дам Проплант / да полееш растението
Може да забъркаме и нещо за пръскане
При мен от дълго време ми съхнеха едни сукуленти, на които много се радвах - пръсках няколко пъти, никакъв резултат - продължиха да си загиват.
И знаеш ли какво се оказа :snif: /може би/ - белокрилки, които обаче домуват във вербените и аз ни ги бях видяла, когато чопля сукулентите.
Унищожих белокрилките и май изсъхването на листата спря - надявам се това да е била причината.
При теб - бих напръскала с БИ58/ 0,2%/ + фунгицид

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » чет юли 12, 2018 3:38 pm

Гео, ;)
1. Снимката е подвеждаща, това жълто не е само по растението.
2. Меки ли са стъблата? Там на високото можеш ли да следиш почвата? Да не е пресъхнало, после преполято и да е загнило.
3. Да знаеш, че имам вкоренени от МГХ няколко растения, ще ти дам. :liubov2:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
МГХ
Чист кофеин
Регистриран: чет окт 04, 2012 11:28 pm

Мнение от МГХ » чет юли 12, 2018 3:55 pm

Гео, :liubov:
Нямаш проблем. Ще ти завъдим нова. Но аз бих изрязала всичко жълто. Ако не е болест, разбира се. Пък и болест да е. По-добре ги махни и тогава пръскай.
Много бързо нараства и не си струва да я мъчиш.
Имам едни вкоренени във вода, които все не намирам време да засадя и са така поне три месеца, но не се предават и си живеят от нищо. От голата водица чешмяна. :lol: На 21.07 след обяд ще съм в НДК и ако ти се разхожда, мога да ти донеса .

Потребителски аватар
Магдалена
Баш кафе майстор
Регистриран: съб юни 26, 2010 3:57 pm

Мнение от Магдалена » чет юли 12, 2018 10:46 pm

:hmmm: Момичета,хайде сега и на мен акъл дайте! От какво страда мушкатото ми? Този ръб по листата се появи буквално за 3-4 дни.
На обратната страна на листата не виждам да има нещо.Само най-младите листа са още здрави!Не искам да го изгубя,много трудно си го набавих точно това. :snif:

Изображение

Потребителски аватар
zeleno
Наркоман
Регистриран: вт ное 23, 2010 4:59 pm

Мнение от zeleno » чет юли 19, 2018 11:45 am

нова твар е на мода
охлюви досега не са влезли в изобретението ми , но този молец ли е , скакалец ли е - да
:ufff:
Изображение

Потребителски аватар
Alien
Kъсо кафе
Регистриран: чет май 24, 2018 5:43 pm

Мнение от Alien » пет сеп 28, 2018 11:22 am

Помощ за разпознаване на буба? Дивисилът ми, целият е окъпан в лепкав сок. С просто око не видях нищо, което да го яде. Чак вече мислех да разкопавам корените. Със силна лупа обаче, успях да намеря злосторника:

Изображение

Изображение

Добичето си е забито с главата надолу в листа, огоре стърчат само задните крака, че и мърдат непрекъснато. Около него си е направило нещо като "кратер". Прилича на кърлеж някакъв. Размерът му е горе-долу колкото на централната жилка - около 1/3 от милиметъра. Не е много разпространено - на стрък с пет разклонения от по три листа, успях да намеря две такива. Но листата имат доста петънца, та може и да се местят често.
Какво може да е това? Въшка, акар (прилича по форма на червения плодов, но цвета е блед)?

Потребителски аватар
Миша
Наркоман
Регистриран: пет ное 27, 2009 3:11 pm
Контакти:

Мнение от Миша » пет сеп 28, 2018 4:20 pm

галообразуващ ериофиден акар :hmmm: заради кратера го определям така , и заради описанието, че прилича на кърлеж, по снимката нищо не мога да определя естествено, просто гадая
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение

Потребителски аватар
Alien
Kъсо кафе
Регистриран: чет май 24, 2018 5:43 pm

Мнение от Alien » пет сеп 28, 2018 5:31 pm

Благодаря. И на мен ми прилича повече на акар. Ще ги почна с нисоран-5, пък дано и студът помогне.

Потребителски аватар
Тутти
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Мнение от Тутти » вт окт 09, 2018 7:25 pm

Моля за помощ. Върху дървовидния хибискус цели колонии накачулени от тези меки малки насекоми. Кафяви на цвят. Снимката дава представа за реалния размер. Мисля, че са летливи, но още са недоразвити крилете им и само лазят.
Някой знае ли какво е това и опасно ли е?
Снимката, така се шашнах, че забравих.
Изображение

Потребителски аватар
alina
Кафе машина
Регистриран: чет окт 31, 2013 9:36 am

Мнение от alina » нед окт 14, 2018 6:09 am

Борба срещу майските бръмбари.
Как бороться с майскими жуками? Чтобы избавиться от майских жуков, есть несколько методов, все они эффективны, но требуют времени и денег:
механический сбор личинок – самый дешевый, но трудоемкий способ, как бороться с майским жуком. Лучше всего проводить поиск личинок летом, в это время они находятся на глубине примерно 10-20 см от поверхности земли, тогда как в холодную пору могут зарываться до 2 метров в глубину. Но эта методика требует перекапывания земли, что не очень хорошо для садового участка, да и устранить всех личинок таким способом не удастся;
задернение земельного участка – в ходе биологических исследований было установлено, что личинки майского жука не переносят азота, поэтому для борьбы с паразитами рекомендовано высаживать около плодовых деревьев белый клевер. (детелина) Бактерии, расположенные на его корневище, перерабатывают азот из воздуха и передают его корням остальных растений, расположенных по соседству. Это самый эффективный и безопасный способ устранения майских вредителей, к тому же такая методика позволит избавиться от сорняков;
использование помощи насекомоядных животных и птиц – скворцы, грачи и прочие представители пернатых отлавливают несколько тысяч вредных жуков и других насекомых, поэтому, установив в саду несколько скворечников и изредка прикармливая птичек, вы избавитесь от майских жуков. Немалую пользу в этом деле окажут также и ежи, которые выкапывают личинки;
народные методы – снизить вред от личинок можно, используя для полива почвы в саду луковый отвар. Он готовится из 1/3 части луковой шелухи и 2/3 частей воды, настоянных около недели. Полученный раствор следует развести водой в равном количестве, после им поливать основания деревьев в вечернее время;
химические средства – предназначены для борьбы с личинками. Чтобы устранить вредителей в самые быстрые сроки, можно применять препараты «Фитоверм», «Актофит», «Боверин» (представленные средства сделаны из биологических компонентов, поэтому относительно безвредны и для человека и для полезных насекомых, например, пчел).
Источник: http://vredstop.ru/nasekomye-v-sadu/bor ... hukom.html]

Биологични продукти срещу вредители:
източник: http://bg.herbefe.ru/gradinarstvo-2/ora ... iteli.html
http://bg.herbefe.ru/gradinarstvo-2/ora ... iteli.html

Отговори

Върни се в “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”