Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Изображение

Семейство Сарацениеви включва три рода: Сарацения (Sarracenia) – десет вида, Дарлингтония (Darlingtonia) – един вид и Хелиаморфа (Heliamphora) – шест вида. Разпространени са в южната част на Северна Америка, североизточната част на Южна Америка, в тропическия, субтропическия и умерен пояси. Всички представители на семейството са блатни растения и в голяма степен тяхната хищност е обусловена от недостатъчните хранителни вещества в почвата.
Описание: Сарацениите са многодишни тревисти насекомоядни растения, с фуниевидни листа-капанчета, израстващи от коренището. Листата са изправени, при някои видове дължината им достига до 1 м., а в диаметър до 8 см., кухи, вътрешността им е покрита с твърди власинки, насочени към дъното, ярко оцветени, обикновено с червени прожилки, които изпъкват още повече на слънчева светлина.
В зависимост от вида, вътрешността на тръбовидната каничка може да бъде разделена на три до пет зони:
Първа зона – капаче (operculum), втора зона – входната част на капанчето или оклоустното поле (peristomе), останалата част от входа на тръбовидната каничка, в зависимост от видовете, при някои са комбинирани зони три и четири, и петата зона, която присъства само при Сарацения пурпурея (Saracenia purpurea). Всяка от тези зони има специфични функции свързани с морфофизиологичните характеристики на растението.

Изображение

Зона I – Капаче (operculum). При повечето видове покрива малка част от отвора, и предпазва от попадане на дъждовна вода, която може да изпълни каничката и в резултат на което сараценията може да загуби улова. Капачето също служи като примамка за насекомите с комбинация от цвят, аромат и ориентираните надолу власинки, които насочват насекомите към входа на капанчето.Някои видове сарацении (S. minor и S. psittacina) са с капаче ниско над входа на капанчето. Капачетата също имат частична липса на хлорофил на места и са прозрачни, което допълнително обърква насекомите в опитите им да намерят изход. Подобен, но много по-съвършен механизъм е развит при Калифорнийската дарлингтония (Darlingtonia californica).
Зона II – Околоустно поле (peristome). Сараценията улавя инсектите чрез каничката с нектар и с помощта на хлъзгавата повърхност около устната.В тази зона се отделя нектара, който примамва насекомите да кацнат и да се плъзнат по хлъзгавата повърхност около входа на капанчето. Тук също има восъчен налеп в горната част, която прави придвижването навън на насекомите невъзможно и те попадат в самото капанче.
Зона III – Намира се непосредствено под зона II и е осеяна с безхлорофилни участъци и фини власинки, насочващи насекомите надолу и не им оставят шанс за измъкване. Тук се намират и жлезите, секретиращи храносмилателните ензими – протеаза и други.
Зона IV – При повечето видове това е последната зона. Изпълнена е с храносмилателен сок и тук се абсорбират хранителните вещества, получени след разлагането на насекомите от ензимите и бактериите в каничката.
Зона V – Тази зона, която се намира под зона IV и е открита само при Сарацения пурпуреа (S. purpurea) е гладка, без власинки и жлези и не усвоява хранителни вещества. Нейната функция не е изучена достатъчно.
Цветовете са единични, на дълъг цветонос, в диаметър достигат до 10 см., пурпурни или жълтеникави. Продължителността на живот на сараценията може да достигне до 30 години.

Изображение

Растителен цикъл: Образуването на канички започва напролет, след прецъфтяване и продължава до късна есен. В каря на есента започва периода на покой и растението започва да образува листа без капанчета (phyllodia). Това се дължи на оскъдното количество насекоми през зимата както и на забавения метаболизъм в сараценията. Чрез този механизъм растението съхранява енергия за образуване на капанчета през следващия сезон.
Отглеждане: Несъмнено най-интересното в отглеждането на насекомоядните растения е да се наблюдава как ловуват. Сарацениите улавят предимно по-едри насекоми с хитинови обвивки – бръмбари, хлебарки както и мухи, Венерините мухоловки предпочитат мухи и комари, а росянките – дребни мушички и мравки. Сарацениите се отглеждат отдавна като култивирана култура. В Западна Европа се отглеждат на открито, а пурпурната сарацения се е аклиматизирала в блатата на Ирландия и Южна Англия. Съществуват множество хибриди на сарацения, различаващи се по формата на листата, окраската и големината на цветовете. Отглеждането на сарацениите е специфично, но не е сложно. Те чудесно се развиват в домашни условия без особени грижи. При засаждане е добре да се вземе саксия с кашпа, за да се поставят една в друга с подложка (пълнеж) от сфагнум, който ще осигури постоянна на влажност в почвата. Сарацениите често страдат от преполиване. За да се осигури добър дренаж могат да се използват керамични парченца – от саксия или керамзит, както и парченца стиропор. Почвената смес трябва да е рехава, отцедлива и нехранителна – промит кварцов пясък, накълцан сфагнум мъх, торф в съотношение 1:2:3 с добавени парченца дървен въглен. В естествени условия, сарацениите растат в блата, по бреговете на реки и езера. В домашната градина можете да засадите около изкуствен водоем. Почвата трябва да е влажна в дълбочина от около 10 см., но не подгизнала, за да се избегне загниване на корените. При отглеждане на открито през зимния период сараценията се покрива с мулч, за да се избегне измръзването така сараценията може да преживее зимни температури до -13° С. Оптималното разположение в дома е на перваза на прозореца. През есента сараценията започва да забавя растеж и в началото на зимата изпада в период на покой. Тогава е добре да бъде държана на хладно, при температури от 4 – 7 ° С. През зимата е допустимо понижаване на температурите до 0° С. През лятото може да се изнесе и отглежда на открито. В началото е добре да се засенчва от преките слънчеви лъчи, но след периода на аклиматизация сараценията ще се чувства добре и под директните слънчеви лъчи. Целогодишното отглеждане на сарцении в орхидариуми, палудариуми и др. в условия на повишена влажност и под изкуствено осветление не е необходимо. Въпреки, че в началото растенията се чувстват добре, биологичния им цикъл се обърква, по-бързо се развиват, впоследствие остаряват и загиват. Сараценията не бива да се подхранва допълнително с торове.

Изображение

Светлина: Сарацениите предпочитат пряко слънцеогряване. За нормалния им растеж и развитие са необходими от осем до десет часа слънчева светлина. Ако се отглеждат у дома, най-добре да се разположат на южен или западен прозорец или да се доосветяват.
Поливане: Сaрацениите се поливат с дестилирана, обратно осмозирана или чиста дъждовна вода. Ако сараценията е засадена около естествен или изкуствен водоизточник, растението получава необходимата влага от почвата. Ако я отглеждаме в саксия, трябва да осигурим постоянно влажна почва. През зимата, когато растението е в период на покой, може да се намали поливането.
Пресаждане: При добри грижи сараценията нараства много бързо, кореновата система изпълва саксията и растението се нуждае от пресаждане. Най-добре да пресадим растението през пролетта, след периода на покой.
Размножаване: Сараценията се размножава от семена, които е удобно да се сеят в съд на Петри, върху торф. Впоследствие се пикират в саксийки. Жълтата сарацения се размножава и чрез делене на коренището.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

Определено напролет ще си търся такава вувузела да си я засадя до малкото блато на ранчото, точно от десната страна на папърището. Значи требе да търса такава сарацения дека издържа -13 градуса. :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 49 пъти

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от iana_hk »

От всички насекомоядни най много харасвам сараценията. Миналата година си купих една, но много бързо се спомина, май не можах да й осигуря необходимата влажност.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от subversive »

johnstalker, напролет, ако моята започне да се дели и презимува успешно, ще ти пратя
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

subversive написа:johnstalker, напролет, ако моята започне да се дели и презимува успешно, ще ти пратя
Хей, благодаря ти от сърце. Няма да си ровиш китката заради мен, изчакай я да се 'завъди' добре. Аз подочух, че има от къде да се купи и в България. :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от subversive »

Има и то от много места, но ако ще поръчваш от интернет от бг доставчици, по- добре първо направи един консулт, че има много пропищели. Влез тук, не знам дали е уместно да "рекламирам" друг форум, ако не- изтрийте ми мнението. http://www.dionaea-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false; Хората так ще ти помогнат страно много, ако си решил да си гледаш насекомоядни ;)
plitka
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Май 30, '12, 14:44

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от plitka »

Сарацения е вид хищно растение, което произхожда от Северна Америка. Латинското име на сараценията е Sarracenia и принадлежи към семейство Сарацениеви (Sarraceniaceae). Сарацениите са разпространени в южната част на Северна Америка и части от Южна Америка.
Всички видове от това семейство са блатни растения и обитават влажни места. Почвата, на която живеят е бедна и за да компенсират това, сарацениите си похапват насекоми. Как го правят?
Всички листа на сараценията са видоизменени в нещо като органи, обикновено чашки с различна големина при различните видове. Растението примамва насекомите с многото си жлези, отделящи нектар. След като насекомите влязат в чашката на тези хищни растения, те се подхлъзват и падат на дъното й. Насекомите не могат да излетят обратно навън, тъй като има власинки, които препречват пътя към изхода. Дъното на чашките е пълно с течност, която съдържа храносмилателен сок и разгражда насекомото.
Сарацениите могат да се отглеждат като домашни растения. Предпочитат пряка слънчева светлина. Звучи малко странно, но можете да ги храните, все едно са домашен любимец. Обикновено обаче това не се налага, тъй като сараценията се справя добре и сама. Ако все пак решите да го правите, трябва да й давате само насекоми и то не умрели от много време.
http://www.ecomedia.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

plitka написа: Звучи малко странно, но можете да ги храните, все едно са домашен любимец.
Със сурово месо може ли или трябва да е минало термична обработка? Какво предпочитат - свинско, телешко, пилешко или рибка? Дреболии добре ли е? Или трябва да използвам специална храна за домашни любимци ако реша да ги храня - гранули?
plitka написа:. Дъното на чашките е пълно с течност, която съдържа храносмилателен сок и разгражда насекомото.
Айде бе, къде видя това? В кои видове? Ти да не бъркаш сарацениите с непентес?

Прощавай, ама това, което пишеш в твоите постове са пълни глупости, без да се сърдиш :tzvetentze:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от botan »

И аз да се цопна тук. Прочут спец съм по уморяването на хищни, ама толкова ми харесаха. :oops:
Изображение
Как им понася фитилното поливане? Не ми стана ясно как така хем не им харесва да е подгизнала почвата хем виждам из нета снимки от сорта на:
Изображение
Изображение :hmmm: :hmmm: :hmmm:
На мен лично ми е по-удобно да поддържам високо ниво на водата, от колкото да поливам нормално. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Сарацения – Sarracenia. Отглеждане. Размножаване

Мнение от subversive »

Май трябва да са накиснати във вода непрекъснато. Така де, без зимата :D
Публикувай отговор

Обратно към “Насекомоядни растения”