Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Щото Мите от срам :lol:
От азотно преторяване знам че листата им се ... стават воднисти и изгниват. Пробвано :syes: .
В момента имам един течен тор, немски, за тиландзии, на няколко месеца слагам на едни Пингуикули (Pinguicula) много добре вървят :hmmm: но те са все пак най-обикновен едишън, а на 1 литър вода 1 капка тор е нищо..
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

Айде ся срам :mrgreen: Вие да не сте голи бре? :lol: Лиле, и мен ме е срам да питам за една орхидейка какво да я правя :oops:, ама ти ще ми кажеш, нали? Става въпрос за Paphiopedilum bellatulum :oops: Равик, дано да не се сърди за спама и оф топика, ако да и тя да се включи :lol: Както и да е, та
Лиле, 2% съдържание на азот не ми се вижда изобщо много както и да го погледна, но още съм в процес на разучаване за поливането с кафе. :nod:
Какво имаш предвид под пробвано? С какви растения? Какво означава азотно преторяване?
Не си само ти тази, която пробваш с пингуикулите. Аз спокойно торя едни с 10% разтвор за орхидеи - никакъв проблем, но и никаква промяна. Зимата четох една тема в чужд форум за торенето на пингуикулите, че торенето не им оказва никакво влияние. Пробвах - прави са. Никаква промяна и до сега. Изпробвах с Pinguicula wesser. Но, при мен пък някои от вида Pinguicula vulgaris BI пораснаха до гигантските 22см. Открих, че пингуикулите се чувстват префектно ако са посадени само в смес от сух NZ sphagnum примесен с фибри от LFSm sphagnum от колкото ако са в торф и торфени смеси.
Ето тези не са торени
Колон на Pinguicula vulgaris BI49
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

dimitar написа:И аз много искам да разбера какви са стимулантите, но няма от къде и как да разберем Джони, няма..
Ето на какво попаднах скоро...
First, here are a few Nep ferts people have used:

- 20-14-13: This is the stuff a lot of Nep growers use and swear by it.
- 30-10-10: Several people use this orchid fertilizer as an alternative to the above. It's generally the easiest to find in local stores so it's not uncommon for Nep growers to use it.
- 16-16-16: Several top Nep growers (source: June or July ICPC newsletter, in an article about this fert) use Maxsea 16-16-16 seaweed fertilizer. No it doesn't have an overpowering smell, in case there are any sea-smell haters out there. It's been talked about so much on the forums over the last year that California Carnivores also adopted it as their fertilizer and are still using it today. Note that some people have said they use this particular gentle fertilizer at full strength and their Neps grow like mad, others use 1/2 strength with great results, and still others use 1/4 strength with great results. I'll probably switch to this stuff over the 20-14-13 soon and will probably start at 1/4 strength twice a month to see how it does.
-> Повече по темата
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Мите, случил си на пафче :syes: . Не е труден за гледане, топлолюбив, може да се гледа като фалче. Белатумите са калцефити, но според Koopowitz (селекционер, издава книги и т.н.) няма голяма разлика в израстването на калцефитите с добавен калций в субстрата и тези без, така че можеш да не му се престараваш особено. Ако смяташ да пресаждаш - кори, перлит и сфагнум. Ако искаш да добавиш калций - супена лъжица натрошени яйчени черупки :lol: Евита ще снабди с качествен материал :lol: Светло, непряка слънчева светлина - като при фалчетата. Някъде до 10-11 на обяд ако имаш перваз да се огрява - за там е. Белатумите искат по-ниска влажност - 50-60% през деня, вечер задължително по-ниска влажност. В листната розетка да не влиза вода, че тези лесно загиват. Ако ти е само на изкуствено осветление, може да не цъфне. Цъфти на пролет - ранно лято.
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

Знаех си аз, че мога да разчитам на теб. Благодаря! :tzeluvka: Ето го, но не е торено с нищо от както го имам миналата есен, незнам трябва ли. :oops: Поливам го и него с дъждовна вода наред с хищните, но рядко в месеца веднъж. Избиха някакви издънки от него и се оформиха като другите, но са по -малки. То беше в кори, но не не се чувставше добре или поне така си мисля, изобщо не съм разбирач по орхита - съжалявам. :oops: Сега е само в сфагнум.
Изображение

Джони, темата която си посочил е страхотна и в момента със същите участници и други се вихри същата и в UK Forum. Аз също в момента се чудя дали да използвам кафе, като тор за непентеси виждайки ето тези резултати с изключително трудните и претенциозни Nеpenthes macrophylla, Nepenthes villosa, Nepenthes rajah. Но при всички положения ще пробвам :nod:

В момента на закупуване

Изображение

Три месеца след торене с кафе.

Изображение

Седем месеца след торене с кафе. Резултата е невероятен :daaa:

Изображение

Изображение

Използваните снимки са от CPUK Forum
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Митко, поздравления :tzvetentze: пафчето е великолепно :tzvetentze: в чист сфагнум ли го гледаш?
:hmmm: Баба събираше утайките от кафе и ги слагаше в саксиите като бях малка. Ама едни бози се точеха после оттам :nod: какво всъщност съдържа кафето?
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

Лиле, благодаря! :tzvetentze: Старая се колкото мога и аз да подражавам на вас, които имате огромен опит с орхидеите за разлика от мен. Дано се справя :eeeh: Иначе да, само в сфагнум е и живее като кактус :mrgreen:
Днес доста си поговорихме с един спец по непентесите и точно за кафето. Обяснението му беше, че коефинът действа изключително благоприятно на непентесите и те от своя страна оценяват това.Сгафнума също много добре се повлиявал от това торене.
В момента даже тече дискусия на тази тема...
Не става въпрос обаче за утайки, а за сварено и прецедено черно кафе с дъждовна или дестилирана вода. Охаладено в хладилнк и след това се използва за торене...
momfilio
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Май 31, '11, 15:57

нов фен съм на drosera :)

Мнение от momfilio »

Здравейте,
От скоро съм се запалил по тези растения и можеби ще имам нужда от малко помощ за да отглеждам здрави и мн хищни такива :) . Имам една drosera aliciae и като цяло ми изглежда добре. Изкарва нови листета (цъфти) и има перли по нея, цветът и е зелен с червено по края, а не жълто като преди умирачка. Странно ми е само защо не си свива листата като се залепи някоя мушица на тях. голяма е около 3 - 4 см в диаметър и е от скоро (4 дни) в нас. Дали това че не се е адаптирала я кара да не изпитва апетит към мушиците? Почвата и е достатъчно влажна, само дето не съм я сложил в аквариум. Преди 3 дена си засадих около 30 семена от същия вид. Може ли някои да ми каже особенности за израстването им. Всичко което пише по форумите и това което ми е написал човека от които ги взех за засаждането и отглеждането на растенията съм го направил. И моля Ви дайте ми информация какво да правя ако ги нападнат някакви въшки. Разбрах че тези растения въобще не понасят каквито и да е химикали. Благодаря пресварително за отзивчивата помощ която може да ми дадете! Лека за сега на всички
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от botan »

http://forum.petpitcher.com/showthread. ... 886&page=2" onclick="window.open(this.href);return false;
Нагледно как става размножаването с листни резници.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Росянка – Drosera. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

Мда, има нещо вярно, ама не съвсем :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Насекомоядни растения”