Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Изображение

Семейство: Непентови (Nepenthaceae).
Разпространение: Тропическа Азия и Океания. Към рода на Непентес (Nepenthes) принадлежат над 70 вида лиани и храсти от семейство Непентови. Обитават тропическите части на Азия (около 20 вида), Калимантанските острови, Индокитайския полуостров, Филипините, Нова Гвинея и тропиците на Австралия. Голямата част от тях са лиани, достигащи до няколко метра, но има също така и храсти. Храстовидните лиани по правило водят епифитен начин на живот в топлите и влажни джунгли из архиперлазите на Тихия и Индийския океан. В тропическите части на Азия, Сейшелите, Мадагаскар и Северна Австралия живеят най-големите от всички "хищници" - представители на рода Непентес (Nepenthes). Разпространени са в горите и джунглите, в покрайнините им и даже на самия океански бряг. По тези места непентесът обвива лианите си по стволовете на дърветата, понякога на десетки метри височина,за да достигнат съцветията му до достатъчното количество светлина, необходима за цъфтеж.
Описание: Листата са последователно разположени, заострени. Освен обичайните листа, има и листа, завършващи с каничка . При тях крайчето се удължава в тънък ластар, с който се захващат за клоните на дърветата и завършва с капанче с капаче. Основата е широка, чрез нея фотосинтезира, средната е ластар, чрез който се захваща за дървесните клони, а на върха е каничката с капачето – за лов на насекоми. От вътрешната страна са разположени клетки, отделящи сладък нектар. Под тях – голям брой твърди власинки, обърнати надолу, които възпрепятстват жертвите да се измъкнат от каничката. Гладката част на листата на непентеса отделя восък, който прави повърхността им толкова хлъзгава, че по тях трудно се задържат насекоми. Веднъж попаднала в каничката-капан, жертвата потъва все по-надълбоко. В течността вътре в каничката има отделен от растението непентесин – храносмилателен ензим, който разгражда насекомото за 5 до 8 часа, като остава само хитиновата обвивка. Някои видове непентеси могат да отделят ензим, способен да разгради дори хитиновата обвивка на насекомите. Понякога в капана попадат и по-едри животни – жаби, гризачи, малки птички. Каничките, оцветени в ярки цветове – червено с млечно бял рисунък, могат да достигнат от 15-20 до 50 см. дължина, а количеството фермент в тях - до 2 литра. По бреговете на сладководните водоеми, във влажните почви се срещат непентеси, които се стелят по земята със странични издънки. Каничките им, скрити в тревата, могат да съдържат до 2 литра течност.

Изображение

Непентеса е двуполово растение. Мъжките и женски цветове растат на различни растения. Те не са големи, с четири чашелистчета, без венчелистчета, събрани в съцветия. На практика не може да се отличат мъжкия от женския цвят.
В зависимост от хибрида, каничките на непентесите имат причудливи форми и разнообразно оцветяване – червено-кафяви, зелено-червени, светло лилави, жълти, ярко червени, пъстри. Без оранжерия или палудариум, непентеса може да се отглежда за кратко време, тъй като му е необходима висока температура и висока влажност едновременно. Малки растения могат да се отглеждат в стъклен аквариум с насипан по дъното влажен керамзит. Големи растения могат да се отглеждат окачени, с голям широк съд с вода отдолу, за подсигуряване на влажност. Идеално решение е стаен овлажнител за въздух. Няма смисъл да закупувате непентес, ако не можете да му осигурите необходимите условия.
Светлина: Ярка, разсеяна, непентеса не трябва да се излага продължително време на преки слънчеви лъчи. Най-добре се чувства при 50-60% дифузна светлина. При отглеждане в терарийни условия вирее добре и на изкуствено осветление. При недостатъчно количество светлина растението може да не достигне до цъфтеж и не образува канички.
Температура: Непентесите растат в ниско разположени тропически райони, на височина до 2000 м. надморска височина, където през пролетта и лятото средните температури не падат под 22-26°С, а през есента и зимата се задържат около 18-20°С. При по-ниски температури от 16°С за по-дълъг период, растението ще загине.
Поливане: Непентесите са много чувствителни на преполиване! Поливането трябва да бъде съобразено и с температурата в помещението. Преовлажняването на почвения субстрат, съчетано с по -ниски температури, води до загниването на корените.Саксиите никога не се държат потопени в други съдове с вода. Растенията се поливат от горе, редовно, но умерено. Водата е изключително нужна за тях. Субстартът не бива никога да се оставя да засъхне. Задължително е да се поливат с дъждовна, дестилирана или вода с обратна осмоза. Използването на чешмяна или преварена вода бавно уврежда, а след време убива растението, предвид натрупаните соли в почвата.
Въздушна влажност: За отглеждане на непентесите е нужна висока въздушна влажност на въздуха без резки колебания. През деня тя трябва да е не по - ниска от 75 %, а през ноща с понижаването на температурите до 100%. За поддържаща дневна се приема 80% - 85%, а през ноща над 90%. Особено чувствителни на ниска влажност са непентесите от вида high lander. При невъзможността за осигуряване на висока въздушна влажност, непентесите не образуват кани. Продължават да живеят, но възможността от заболявания се увеличава драстично.
В домашни условия успешно се отглежда и расте в палудариуми или влажни оранжерии. В стайни условия, при влажност между 30-60% растението ще се чувства некомфортно, водата в каничките му ще се изпарява бързо и те ще пресъхват.
Подхранване: Абсолютно противопоказно! Непентесите реагират зле на подхранване. Изключение правят по-новите хибриди като Nepenthes x ventrata, Nepenthes alata x ventrata, Nepenthes gentle и др. Тези хибриди могат да се подхранват с много разреден тор за орхидеи не повече от 2 до 3 пъти годишно. Може да се подхранва също с мухи и дребни насекоми или малки парченца месо, но не във всички канички едновременно. При преторяване с азот, отделни части на растението може да загният. Непентесите реагират лошо на опръскване с химически подобрители.
Подрязване: За да се подсили образуването на нов прираст, през пролетта по-старите растения се подрязват.
Подрязването на изсъхнали листа е задължително. Потъмнели и полуизсъхнали кани не се режат! Кани се режат само в случаите, когато една кана е над 80% суха. Отстраняват се заедно с жилката до върха на листото.
Пресаждане: Непентесът може да се пресажда по всяко време на годината стига температурите да не са по-ниски от 15 градуса. Растенията не реагират на пресаждането и това не оказва никакво влияние върху растежа им. Пресаждането трябва да се извършва с достатъчно въздухопроводими смеси, позволяващи проникването на много кислород до корените и в същото време задържащи влага.
Като субстрат се използва чист торф или сфагнум. Може също да се използва субстрат от дребна фракция борови кори, смесени със сфагнум и торф. Образува корени за два –три месеца. При отглеждане в чист сфагнум непентеса развива хлороза.
Размножаване: Чрез резници, семена и TC култури. В зависимост от вида на растението, но в повечето случаи вече се практикува семенното размножаване.
Вредители и проблеми: Хлороза, бактериален рак, Phitium, власеста въшка (памуклийка), листни въшки.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

Баси, сега и с такава каничка ще требе да се заимам. Интересно ми е дали този сладък нектар не би намерил търговско приложение?!
След като е сладък, значи в него има захар, след като има захар, значи тя требе да може да ферментира.. нататък процедурата ми е ясна. Наобикалям с един бидон на гърба из джунглата и събирам нектарче.. после вадя от джобчето си половинка мая за хляб и слагам вътре, после дестилация.. :) И ето на пазара се появява световно неизвестната ракия от непентес с марка "Чичо Джон". УРА! :angelche:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

А от къде може да си поръчаме семена? :hmmm:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от lila »

Dimitar, благодаря много за корекциите :tzvetentze:
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

подрязване:Не се подрязват. Взимат се само резници в краен случай от растения над 8 години. Подрязването на изсъхнали листа е задължително. Потъмнели и полуизсъхнали кани не се режат! Кани се режат само в случаите, когато една кана е над 80% суха. Отстраняват се заедно с жилката до върха на листото.
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

Равик, Лила, очаквам от вас да почерпите подобаващо ИзображениеИзображениеИзображение
Моля, изтриите постовяете ми след редакцията. Успех!Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

Я направо пусни цялата статуя, какво ги нацвъка като кокошка тез беляшки?! :hmmm:

Всъщност защо чака толкова време, а не пусна статия за тез канички? :daaa:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от ravik »

dimitar написа:Равик, Лила, очаквам от вас да почерпите подобаващо ИзображениеИзображениеИзображение
На следващата цветарска среща в Пловдив със сигурност. :D :tzeluvka:
Благодаря много и на двамата за усилията. :tzeluvka: :tzvetentze: Вкарах всички корекции, но имате едно разминаване по въпроса за подрязването:
dimitar написа:подрязване:Не се подрязват. Взимат се само резници в краен случай от растения над 8 години. Подрязването на изсъхнали листа е задължително. Потъмнели и полуизсъхнали кани не се режат! Кани се режат само в случаите, когато една кана е над 80% суха. Отстраняват се заедно с жилката до върха на листото.
Според Лила се подрязват, така че това го оставям да го изясните двамата - аз не разбирам от непентеси, така че се предавам - каквото ми кажете двамата, това ще сложа в основната статия. ;) Ама гледайте да е консенсусно решение, нали? :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от dimitar »

Ok, хайде тогава да го изнясним тук в темата, защото мисля ще е полезно за всички. :dovolen:
Лиле, значи според теб трябва да подрежа непентесите , за да се подслили образуването на нов прираст, така ли?
Би ли ми казала,моля кое точно трябва да подрежа на тези непентеси според теб? И за да те улесня още повече, когато пишеш преценката си ти давам и точното местонахождение от къде са те по сертификат за автентичност.

Nepenthes viking - Southern Thailand, Trang - Phang-nga.

Изображение

Изображение

Nepenthes truncata. Passian - Mindanao Philippines

Изображение

Изображение

Nepenthes hookeriana - Mt. Murud, Central Sulawesi

Изображение

Nepenthes vogelii BE - Borneo, Mount Kinabalu
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Непентес - Nepenthes. Отглеждане. Размножаване

Мнение от johnstalker »

Някъде да си прочел, че бебета се подрязват? Аз не :) Ето тук едно интересно клипче! :daaa:

http://www.youtube.com/user/SarraceniaN ... Ai_2WE9o-8" onclick="window.open(this.href);return false;

За сараценията обаче това е сигурно! :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Насекомоядни растения”