Оrnithogalum ponticum

Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Оrnithogalum ponticum

Мнение от Skio »

Показвам ви това достолепно растение, което в родината си успява да расте и на прокълнати места. Дори на прокълнати места под орехи :D Но и тази година се забелязват доста, явно им е година.
Най-високият екземпляр, който съм виждала през годините, беше по-висок от мен.

Изображение
.....
Изображение
.....
Изображение
.....
Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Оrnithogalum ponticum

Мнение от Skio »

Реших да покажа луковицата, и защото е подобна на тази на O.arabicum от същата група(на средиземноморските орнитогали).
Това са луковици, които стоят много солидно изправени, в перфектно равновесие - навярно заради необходимостта надземната част по време на цъфтежа да е в състояние да удържа много високите цветоноси, които отлично се справят с ветрове. През годините се е случвало камари от начупени от вятър клони да се посипят наоколо, но не съм виждала пречупен орнитогалум понтикум. Арабикумът, който аз съм гледала само в саксия, навярно също е толкова устойчив на ветрове.

Изображение

Това е кореновият кръг - голям диаметър, луковицата лежи в земята, подпряна на това широко кръгче, а корените се развиват в кръг, растейки почти хоризонтално, не да се спускат в дълбочина вертикално. Доста особено нещо.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Оrnithogalum ponticum

Мнение от Румена »

:shock: :shock: :shock: колко е голяма на живо самата луковица?
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Оrnithogalum ponticum

Мнение от Мария Николова »

Никак не е особено нещо. По законите на физиката. Здраво държи за земята не дълбокия корен, а широкия. Като въжетата, вързани за колчетата в страни от палатката, като цирковото шапитО. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”