Ornithogalum arabicum

Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Ornithogalum arabicum

Мнение от Skio »

Реших да ви го покажа, защото е едно изключително чаровно същество.
Което същество обаче, както всички орнитогали, прави само каквото си иска и след почти двегодишно умуване как да го дондуркам реших, че ще живее в тази кутия от сок -- само така мога да му осигуря място на южен перваз през Декември и Януари, които са месеците на активното му вегетативно развитие.

Изображение
..........
Изображение
..........
Изображение

Снимките са отпреди седмица. Сега следва, че до 2-3 седмици ще заспи, за да се размърда в началото на Ноември :snif:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Ornithogalum arabicum

Мнение от Mike »

Излишно се мъчиш. Моите зимата спят като голи луковици - пролетта ги садя в градината- вече са се показали. Цъфтежа е повече от месец - цветовете стават над метър.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ornithogalum arabicum

Мнение от Skio »

Mike написа: Май 23, '18, 10:15 Излишно се мъчиш. Моите зимата спят като голи луковици - пролетта ги садя в градината- вече са се показали. Цъфтежа е повече от месец - цветовете стават над метър.
Майк, чак лиги ми потекоха от картината, която ми описваш :potekoha: При мен тук просто не се получава.

Тази есен набутах луковицата(подарих бебето) на тъмно-черно и на студ - колкото студ имах.
На 10.12.2017 отивам, отварям и виждам 15 сантиметров стрък, който е дори тъмнозелен :o Оставям всичко така, един вид вярвам да синхронизирам съществото с бъдещата пролет, но луковицата видимо ми се топи пред очите и в един момент аз абдикирам и на Коледа я садя в контейнер.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Ornithogalum arabicum

Мнение от Румена »

Много е хубав този цвят...а снимка на луковицата дали ти се намира?
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ornithogalum arabicum

Мнение от Skio »

Румена написа: Авг 8, '18, 17:38 Много е хубав този цвят...а снимка на луковицата дали ти се намира?
Такова търсене падна... за да открия това размазано изображение :lol: Но навремето луковиците доста ме бяха впечатлили с размера на кореновото си кръгче. Не бях виждала подобни дотогава.

Изображение

Може да погледнеш тук, Румена. Не твърдя, че двата вида имат идентични луковици, но приликата е поразителна.

https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.p ... 04#p834404
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Ornithogalum arabicum

Мнение от Skio »

Отново репортаж за опърничавото растение, с което съжителстваме от 3 години, но то отказва да повярва, че аз не живея в Мароко и че само до двайсетина дни ще имам як студ, че и минусови температури даже.
Тази есен добрата новина е, че се е учетворило. Лошата - че се събуди цял месец по-рано. :shock: :?:

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Ornithogalum arabicum

Мнение от Mike »

Моите три луковици тази година след цъфтежа в градината изгниха или бяха изядени от нещо и така загинаха геройски след 5-6 години живот. Тъй като ги садя в саксия и така със саксията - в градината -като я извадих миналата седмица имаше само почва в нея.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”