Anemone

Публикувай отговор
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Anemone

Мнение от jina_ina »

Не видях тема за анемоне, ако има, ще помоля админа да премести мнението ми.
Исках да се похваля :oops: - от 20 ноември м.г. и от 15 луковици,ей това се показа:

Изображение
Има още 2-3, които бяха на сянка и днес ги преместих (май действам на принципа "проба - грешка" :oops: )
Няма голямо разнообразие на цветове, но им се радвам много - нали са ми първите анемонета!
Изображение
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Anemone

Мнение от verji »

ама са красиви...макар че на листа ми приличат на мушкато..
ще бъдеш ли добра да ни дадеш повече информация?! :dovolen:

nadin написа:
calico написа:Надин, ти май си експерт по анемонетата, напиши няколко основни неща неща- групи, височини, условия.
че аз и хабер си нямам, и май не прочетох в темата такова инфо
Ето един приблизителен списък на най-популярните анемонета:

anemone nemorosa:
Изображение
5-10см, сянка, цъфти април началото на май, размножава се със семена и клубени, много студоустойчиво, почво покривно
Някои от хибридите са по капризни

anemone ranunculoides:
Изображение
10-15см, сянка - шарена сянка, цъфти април началото на май, размножава се със семена и клубени, много студоустойчиво, добре се комбинира с неморосата, почвопокривно

anemone blanda
Изображение
5-10см, слънце, цъфти април началото на май, размножава се със семена и грудки много студоустойчиво

anemone sylvestris:
Изображение
20-30см, слънце-шарена сянка, цъфти май, размножава се коренови издънки, студоустойчиво, много агресивно

anemone coronaria:
Изображение
25-35см, слънце, цъфти май, размножава се със семена и грудки, не много студоустойчиво, не издържа на най-ниските температури за 5 зона

anemone pavonina:
Изображение
20-30см, слънце, цъфти май, размножава се със семена и грудки, не много студоустойчиво, много прилича на коронарията но си е наш вид

аnemone мultifida:
Изображение
15-20см, шарена сянка-слънце, цъфти април-май, размножава се със семена и корови издънки, формира туфи, студоустойчиво

anemone hupehensis ( japonica ):
Изображение
50см, шарена сянка слънеце, цъфти края на август септември, реазмножава се с коренови издънки, прави туфи, студоустойчиво, средно агресивно

дала съм анемонетата които могат да се намерят у нас или в повечето поръчки.
Най-често това са anemone blanda и anemone coronaria
anemone coronaria, anemone nemorosa и anemone hupehensis имат много хибриди не всички от които са еднакво издържливи при нашите условия
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Anemone

Мнение от Blue sky »

Джина разкошни са :nod: това синьото е най-трайно и красиво според мен, а комбинацията много синьо-малко бяло за акцент е много стилна :nod: .
И не знам какъв трик да им приложиш, но трябва да знаеш че емпирично е доказана, противно на всички мнения че това са пролетни цветя - могат да цъфтят целогодишно. Имам розови, които като почнаха миналата пролет - не спряха, и под снега цъфтяха цяла зима и сега гледам пак имат пъпки :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Anemone

Мнение от Виола »

Джина, страхотни са! Аз миналата година се мъчих да ги отгледам в сандъчета и ги изгубих. Есента от 20, насадени в градината поникнаха 3-4.
Браво на теб че си ги докарала до цвят и в сандъчетата! Синьото е много красиво!
Аватар
ilimili
Кана кафе
Мнения: 510
Регистриран на: Дек 14, '09, 09:23

Re: Anemone

Мнение от ilimili »

Аплодисменти!Моите все още имат "магданозен вид" :eeeh:
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Anemone

Мнение от jina_ina »

Благодаря на всички :tzvetentze:

Анемонe - грудково растение с красиви бели, жълти, лилави, розови, сини или червени цветове, високи 20 – 25 см.
Грудките (или луковиците? :hmmm: )се засаждат септември – ноември. Препоръчва се накисване във вода за около 7-8 часа час преди да се засадят. Дълбочина на засаждане – 5 см.
Цъфти от късна зима до март, април.
След прецъфтяване се отрязва цветът и се оставят листата, за да хранят луковицата. Листата след време сами изсъхват.
Тогава се вади луковицата и се съхранява в хартиен плик на хладно, сухо и тъмно място.
Луковиците се израждат, затова трябва да се подновяват на 2 – 3 години.

От опит се убедих, че предпочита светлина дори и пряка слънчева.
Температура - студено, на вън в градина или на открит балкон.
Умерено поливане, но почвата трябва да е постоянно влажна.

Казват, че трябва да се тори три пъти - около една седмица след засаждането, втори път, когато се покажат стръкчетата – за развитие на листна маса и хубав цвят и трети път след отмирането на цвета – за подсилване на луковицата за следващия сезон.

Вержи, листата приличат повече на магданоз..
Горе-долу това знаех, когато ги засадих. Бяха цяла зима навън, дори сняг ги валя за съмсем малко.
Влюбих се тези цветя преди 7-8 години, когато гледах един филм – романтична сцена – красива жена върви в поляна от анемонета, очаквайки любимия.... :liubov:
После чух и една песен за тях, после ми подариха невероятен букет от 30 анемони..... и така стигнахме до днес :D
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Anemone

Мнение от Moria »

:lol: Джина, преди време в фнет един много влюбен младеж търсеше анемонета по никое време на годината. Да не е бил твоя човек. ;)
Изображение
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Anemone

Мнение от jina_ina »

:lol: :lol: :daaa: На влюбен го докарва някак си, ама на младеж... трудничко :nod:
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Anemone

Мнение от Мария Николова »

Диме, имаш прекрасни анемонета!!! :ieeee: :ieeee: :ieeee: Браво на теб, момиче!
:tzeluvka:
И май има още, които ще пущат пъпки и ще ни радваш с нови цветове. Умиргам за това в ултрамарин, много дълбока багра!!! :liubov2:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 867 пъти

Re: Anemone

Мнение от greeneyed »

Това е най-чистият червен цвят, който съм виждала на растение. Сутрин ги заварвам отворени напълно, след обяд се затварят. :dovolen:

Изображение Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”