Лалета 2018

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мария Николова »

Изображение
Хвърляй на далеч! Не внасяй тази зараза в градината си. :svekurva:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Breda »

:cry: :cry: :cry: Добре,има няколко здрави като че ли,ще ги напръскам с топсин,а дргугите хвърлям,благодаря ви ..
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Лалета 2018

Мнение от Виола »

Не ги пръскай, а ги изчеткай хубаво и ги напудри.
Мухлясали са, защото е имало между тях влажни.
П.С. Бреда, разрових се в нета и намерих на едно място информация, че луковиците се третират със слаб разтвор на калиев перманганат за обеззаразяване. На лични ще ти пейстна линка.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мария Николова »

denitza написа: Май 23, '18, 11:47 Разстлах ги да се сушат. И още са така разстлани в щайгички върху вестник на един ред, на сянка.
Тъй като ми предстои да вадя следващите с пожълтели листа - искам да уточня да не сбъркам нещо. С първите направих така: изваждам ги много внимателно, махам най-горната напукана кална люспа, при което се разделят на няколко луковици (една голяма и няколко по-малки). След това ги измивам и разстилам. Тези, които извадих бяха от дарвиновите и бяха много добре луковиците и също така много се бяха увеличили като брой.
Добре е, че си ги изсушила на сянка. Другите може да не ги миеш, а 2-3 часа след изваждането с леко потъркване събори колкото можеш калта. И без да са мити, пак да останат поне 2 дни да съхнат на сянка и после в сухо, проветриво и хладно мазе. :dovolen: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Лалета 2018

Мнение от ins »

Здравейте. Извадихте ли лалетата? На мен ще ми е за първи път, на да питам. Листата и стеблата пожълтяха,но отгоре, където е бил цветът има големи зелени шушулки. Трябва ли и тях да чакам да пожълтеят. Че как искам да ги махна вече
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Tях трябваше да махнеш отдавна,защото семена не ти трябват.За друга година ще знаеш.Ако листата се пожълтели доста,вече трябва да вадиш.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мариела »

Аз имам един въпрос към по-знаещите.Повечето ми луковици на кичестите лалета се развалиха,стават едни меки и от тях излиза нещо като клей от дърветата,и аз ги изхвърлям.Само при тях се получава,другите луковици са добре.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Ако въпросът е защо става така -може би са по-податливи на болести.Можеш да обеззаразяваш и след това да сушиш .Също и мястото на съхранение трябва да е сухо и хладно.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мариела »

Мисълта ми беше,да не са били болни или заразени и като сложа другите на тяхното място в градинката и те да станат така.Иначе всичките луковици са в три изрязани дъна на кашони в хладна стая с отворено прозорче,но при другите няма нищо.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Да,може да се предполга ,че има зараза на мястото .Може да поизгребеш почвата на това място и да полееш с препарат. Но,моето лаишко обяснение е ,че е като при хората -заразите щъкат наоколо и вече от имунната система зависи ,дали ще се тръшнеш от нещо.
А и ако не се гътваха китките ,цветарският бизнес отдавна да е западнал, ако не и изчезнал.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”