Лалета 2018

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Tях трябваше да махнеш отдавна,защото семена не ти трябват.За друга година ще знаеш.Ако листата се пожълтели доста,вече трябва да вадиш.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мариела »

Аз имам един въпрос към по-знаещите.Повечето ми луковици на кичестите лалета се развалиха,стават едни меки и от тях излиза нещо като клей от дърветата,и аз ги изхвърлям.Само при тях се получава,другите луковици са добре.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Ако въпросът е защо става така -може би са по-податливи на болести.Можеш да обеззаразяваш и след това да сушиш .Също и мястото на съхранение трябва да е сухо и хладно.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мариела »

Мисълта ми беше,да не са били болни или заразени и като сложа другите на тяхното място в градинката и те да станат така.Иначе всичките луковици са в три изрязани дъна на кашони в хладна стая с отворено прозорче,но при другите няма нищо.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Да,може да се предполга ,че има зараза на мястото .Може да поизгребеш почвата на това място и да полееш с препарат. Но,моето лаишко обяснение е ,че е като при хората -заразите щъкат наоколо и вече от имунната система зависи ,дали ще се тръшнеш от нещо.
А и ако не се гътваха китките ,цветарският бизнес отдавна да е западнал, ако не и изчезнал.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мария Николова »

Мариела написа: Авг 18, '18, 12:58 Мисълта ми беше,да не са били болни или заразени и като сложа другите на тяхното място в градинката и те да станат така.Иначе всичките луковици са в три изрязани дъна на кашони в хладна стая с отворено прозорче,но при другите няма нищо.
Хладна, колко градуса хладна? Ако друга стая е 30 градуса, а в тази е 28 - хладна е, но не като за луковици, а само спрямо другата стая.
Критичната горещина за луковиците е 25 градуса.
Но Либрето е права. :daaa:
По-сложните сортове са и по-деликатни. Всички си носят заразата в латенно състояние.
Производителите имат инсталации за контролирана температура, вентилация, влажност на въздуха и обеззаразяване с конкретен коктейл от препарати за всека група сортове.
Ние, кой до колкото може, правим някаква имитация на индустриалните условия и... всички зарази напускат латентното си състояние и плъпват по луците като за световно.
Аз хвърлях луковици първо при прибирането и после при засаждането - също. :eeeh:
Колкото по-малка е луковичката, толкова по-голям е шанса й да остане здрава. Цени всяко бебе-лукче. :mrgreen:
И накрая. Поради горното изложение, лалетата налагат "сеитбооборот" - засаждане на ново място всеки сезон и връщане на старо място след 3-4 години без каквито и да е луковични там през този срок.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мариела »

:snif: а аз даже мислех да сложа там новите красоти от fluel
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от libra »

Aз на луковици не съм се втелясвала до сега,освен да ги изсуша на сянка и да ги прибера в хартиени пликове в сутерена.Не съм обеззаразявала ,сменяла места и т.н мероприятия.Едва тази година киснах ризоми ириси в топсин или калиев перманганат,защото имаха мухъл.Резултатът ще е ясен другата година.Меджу другото ,и на ирисите никакви допълнителни хватки не съм прилагала.До тази година,кога то се разчетах из мъдрите съвети и хоп,те взеха да гният.Тях ,специално ,смятам винаги да третирам преди засаждане.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Лалета 2018

Мнение от Мария Николова »

Пролетта цъфтяха из ирисите лалета-плевели. :lol: През лятото събрах луковичките - от всяко място в отделна хартия. Летуваха на хладно и проветриво в щайгички в мазето.
Ще ги пратя на един, пожелал всичките на куп.

Изображение

Само това съм фотнала тази пролет, но си спомням, че цъфтяха и тези:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И много изненааааадииии. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
hitolq
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Юни 11, '15, 14:45

Re: Лалета 2018

Мнение от hitolq »

Ако може бех ги взела с голя мо удоволствие Така ми трябваше лилаво лале...☺
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”